Blog ifirma.pl

Samochody hybrydowe w PIT i VAT

|
|
2 minut czytania
Osobowe samochody hybrydowe podlegają zasadniczo takim samym ograniczeniom podatkowym, jak standardowe samochody spalinowe. Wyjątkiem może być kilometrówka – co do zasady silnik elektryczny, którego mocy nie mierzy się pojemnością skokową, nie może podlegać ograniczeniu ewidencją przebiegu pojazdów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Hybrydowe samochody osobowe mogą być opłacalne pod względem zasilania oraz przywilejów w zakresie ubezpieczeń lub parkowania. Jednak, czy są one również uprzywilejowane w zakresie podatku dochodowego oraz VAT? Warto to sprawdzić.

Samochody hybrydowe a podatek dochodowy

Generalnie zaliczenie samochodu hybrydowego do środków trwałych powoduje, że z punktu widzenia Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie się on różnił od samochodu spalinowego. Oznacza to, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wartość samochodu (w postaci odpisów amortyzacyjnych) nie większą, niż równowartość 20.000 euro, przeliczoną na PLN po średnim kursie NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Natomiast co do zasady ograniczenia nie będą obowiązywały w zakresie zaliczania do kosztów wydatków eksploatacyjnych, ponoszonych na samochód i spełniających ogólne warunki uznania za koszty firmowe.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku hybrydowych samochodów prywatnych, wykorzystywanych w firmie na zasadzie kilometrówki. Zgodnie z przepisami, wysokość stawki za 1 km firmowego przebiegu zależna jest od pojemności skokowej silnika.

Dlatego też zgodnie z obecną linią interpretacyjną organów skarbowych, dla samochodów hybrydowych nie powinna obowiązywać kilometrówka (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie). Tym samym wydatki ponoszone na paliwo oraz eksploatację tego typu samochodów mogłyby być zaliczane do kosztów w całości.

VAT a samochody hybrydowe

Ustawa o VAT nie przewiduje szczególnych zasad w zakresie odliczania VAT od nabycia samochodów hybrydowych oraz związanych z nimi wydatków eksploatacyjnych. Zgodnie z podstawową zasadą tego typu zakupy będą podlegały ograniczonemu prawu do odliczenia 50% VAT naliczonego; jednocześnie możliwe jest skorzystanie z odliczenia pełnego VAT w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie firmowo, które zostały zgłoszone do urzędu skarbowego i dla których prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT.

Uwaga!

Nabycie samochodów hybrydowych jest do końca 2020 r. premiowane w zakresie podatku akcyzowego – sprowadzenie takiego pojazdu przed 1 stycznia 2021 r. nie będzie rodziło konieczności zapłacenia akcyzy.

Samochód – środek trwały czy kilometrówka? Sprawdź, co będzie lepsze dla ciebie!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie