Samochody hybrydowe w PIT i VAT

Hybrydowe samochody osobowe mogą być opłacalne pod względem zasilania oraz przywilejów w zakresie ubezpieczeń lub parkowania. Jednak, czy są one również uprzywilejowane w zakresie podatku dochodowego oraz VAT? Warto to sprawdzić.

Samochody hybrydowe a podatek dochodowy

Generalnie zaliczenie samochodu hybrydowego do środków trwałych powoduje, że z punktu widzenia Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie się on różnił od samochodu spalinowego. Oznacza to, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wartość samochodu (w postaci odpisów amortyzacyjnych) nie większą, niż równowartość 20.000 euro, przeliczoną na PLN po średnim kursie NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Natomiast co do zasady ograniczenia nie będą obowiązywały w zakresie zaliczania do kosztów wydatków eksploatacyjnych, ponoszonych na samochód i spełniających ogólne warunki uznania za koszty firmowe. Inaczej ma się sytuacja w przypadku hybrydowych samochodów prywatnych, wykorzystywanych w firmie na zasadzie kilometrówki. Zgodnie z przepisami, wysokość stawki za 1 km firmowego przebiegu zależna jest od pojemności skokowej silnika. Samochody hybrydowe mają natomiast dwa silniki – spalinowy oraz elektryczny, który może mieć określoną moc elektryczną, ale nie pojemność skokową. Dlatego też zgodnie z obecną linią interpretacyjną organów skarbowych, dla samochodów hybrydowych nie powinna obowiązywać kilometrówka (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie). Tym samym wydatki ponoszone na paliwo oraz eksploatację tego typu samochodów mogłyby być zaliczane do kosztów w całości.

VAT a samochody hybrydowe

Ustawa o VAT nie przewiduje szczególnych zasad w zakresie odliczania VAT od nabycia samochodów hybrydowych oraz związanych z nimi wydatków eksploatacyjnych. Zgodnie z podstawową zasadą tego typu zakupy będą podlegały ograniczonemu prawu do odliczenia 50% VAT naliczonego; jednocześnie możliwe jest skorzystanie z odliczenia pełnego VAT w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie firmowo, które zostały zgłoszone do urzędu skarbowego i dla których prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT. Uwaga! Nabycie samochodów hybrydowych jest do końca 2020 r. premiowane w zakresie podatku akcyzowego – sprowadzenie takiego pojazdu przed 1 stycznia 2021 r. nie będzie rodziło konieczności zapłacenia akcyzy.  
Samochód – środek trwały czy kilometrówka? Sprawdź, co będzie lepsze dla ciebie!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI