Blog ifirma.pl

Samochody niestanowiące środków trwałych a remont i ulepszenie

|
|
4 minut czytania
Samochody niestanowiące środków trwałych w firmie również mogą zostać poddane remontowi lub ulepszeniu. Nie zawsze jednak ulepszenie będzie można rozliczyć w kosztach – takiej możliwości nie da nam auto niefirmowe, np. użyczone od członka rodziny.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wykorzystując w działalności samochód niestanowiący środka trwałego, przedsiębiorca ponosi koszty jego eksploatowania – najczęściej są to wydatki na paliwo i inne bieżące potrzeby. Gdyby jednak wydatki na taki samochód były większe i spełniały definicję ulepszenia, zaliczenie ich w koszty może stać się nieco bardziej skomplikowane.

Samochód z leasingu lub wynajmu jako obcy środek trwały

Korzystając w firmie z samochodu z wynajmu długoterminowego od innej firmy lub leasingu operacyjnego, przedsiębiorca wykorzystuje auto będące środkiem trwałym innej firmy. Jeśli zapisy umowy albo ogólnych warunków leasingu na to pozwalają, z podatkowego punktu widzenia korzystający ma prawo do wprowadzania w takim samochodzie zmian, napraw i ulepszeń – pozostaje jedynie kwestia ich rozliczenia.

Jeśli dokonywane działania mają na celu przywrócenie pierwotnej sprawności samochodu bądź utrzymania go nadal w dobrym stanie, co do zasady uznajemy je za remont, który można rozliczać bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów (z uwzględnieniem limitów, wprowadzonych od początku 2019 r. przez Ustawę o PIT).

Jeśli jednak przedsiębiorca prowadzi przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację samochodu, konieczne jest podsumowanie rocznych wydatków tego typu. Gdyby taka wartość przekroczyła 10.000 zł w skali roku, mamy do czynienia z ulepszeniem, które podlega amortyzacji. W tym wypadku będzie to ulepszenie w obcym środku trwałym – ponieważ auto nie należy do korzystającego, ale leasingobiorcy lub wynajmującego. Dlatego też korzystający dokona wyłącznie amortyzacji ulepszenia, nie uwzględniając w ramach swojej ewidencji środków trwałych wartości samego pojazdu.

Gdyby wartość ulepszeń nie przekroczyła wskazanego powyżej limitu, można ją rozliczać tak, jak pozostałe wydatki eksploatacyjne związane z samochodem.

Samochód niefirmowy a ulepszenie

Przedsiębiorca, wykorzystujący w firmie samochód niefirmowy, będący jego prywatną własnością, ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na ten samochód, w wysokości 20% rzeczywiście poniesionych kwot.

W tym wypadku do kosztów zaliczyć można wydatki związane z używaniem takiego pojazdu. Zatem zasadniczo przeprowadzenie remontu, który umożliwia dalsze wykorzystanie samochodu bądź przywraca mu pierwotną sprawność, raczej nie wzbudza wątpliwości.

Jeśli jednak mielibyśmy do czynienia z ulepszeniem, co do zasady korzystający w firmie z samochodu przedsiębiorca nie ma możliwości ujęcia takiego wydatku w kosztach firmy. Ulepszenie nie stanowi bowiem bieżącej eksploatacji, co do której mamy prawo. Nie można też generalnie dokonać amortyzacji takiego ulepszenia, jeżeli samochód nie stanowi środka trwałego w innej działalności gospodarczej.

Jak więc widać, dokonując większych wydatków na samochody, które nie stanowią własności firmowej przedsiębiorcy, warto określić ich wartość i charakter. Dzięki temu można będzie ustalić, jak rozliczyć poniesione wydatki i kiedy zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów nie narazi podatnika na wątpliwości ze strony fiskusa.

Nowy limit kosztów, nowe wątpliwości. Sprawdź, jak limit PIT będzie wpływał na rozliczenie samochodu w zakresie VAT!

▲ wróć na początek
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie