Aparat telefoniczny jest jednym z typowych stałych elementów kosztów w firmie. Nie ma możliwości prowadzenia biznesu bez kontaktu z klientami i dostawcami. Wszystkie zakupy, które spełniają definicję kosztu uzyskania przychodów mogą się znaleźć w PKPiR. Sprawdźmy, jak zaksięgować zakup telefonu komórkowego służbowego.
Telefon służbowy w kosztach firmy
Telefon zaliczany jest do niskocennych składników majątkowych firmy, najczęściej jego wartość nie przekracza kwoty 10.000 zł. W takim przypadku może zostać od razu ujęty w kosztach w dacie poniesienia kosztu na podstawie prawidłowo wystawionego dokumentu zakupu.
Jeżeli jednak intencją przedsiębiorcy jest wprowadzenie telefonu do ewidencji środków trwałych, to jeżeli aparat będzie użytkowany dłużej niż rok, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. W tym przypadku koszty będą księgowane poprzez naliczone odpisy amortyzacyjne. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zakup telefonu księgujemy w kol. 13 – pozostałe wydatki PKPiR.
Zakup telefonu na raty
Często przedsiębiorcy decydują się na zakup aparatu telefonicznego na raty. Operatorzy sieci komórkowych stosują taką praktykę, że doliczają raty za sprzęt do faktury za abonament. W takim przypadku na aparat telefoniczny powinna być wystawiona odrębna faktura zakupu na pełną wartość aparatu telefonicznego, która będzie podstawą do ujęcia telefonu w kosztach od razu w pełnej kwocie.
Nie ma w tym przypadku znaczenia forma zapłaty. Jeżeli w systemie płatności ratalnej pojawią się odsetki naliczane do każdej raty, to w takim przypadku będą one również stanowiły koszty uzyskania przychodów, ale dopiero w momencie ich zapłaty.
Zakup telefonu w leasing
W dzisiejszych czasach wiele zakupów do firmy można również sfinansować poprzez zawarcie umowy leasingowej. W takim przypadku w kosztach uzyskania przychodów znajdą się faktury za poszczególne raty leasingowe.
Najczęściej jest to leasing operacyjny, a więc telefon w takim przypadku jest własnością leasingodawcy i dopiero z chwilą wykupu przejdzie na własność leasingobiorcy. Raty leasingowe są w tym przypadku również księgowane w kol. 13 pozostałe wydatki w PKPiR.