Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2022 r.

składka wypadkowa 2022

Opłacasz składki na ubezpieczenie wypadkowe? Sprawdź, wysokość składki od 1 kwietnia 2022 roku.

Jak co roku mówi się o zmianie wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe opłacane przez przedsiębiorców. W niektórych przypadkach to na osobach prowadzących działalność gospodarczą spoczywa obowiązek wyliczenia tej składki. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak ustalać składkę wypadkową ile wynosi od 1 kwietnia 2022 roku.

Kiedy ustala się składkę na ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie wypadkowe jest to ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na okres od 1 kwietnia do 31 marca każdego roku składkowego. Wysokość składki może być ustalana przez ZUS lub wyliczona samodzielnie przez przedsiębiorcę. Z przepisów wynika, w jakich okolicznościach wysokość składki musi być ustalona przez płatników składek.

składka wypadkowa 2022 infografika

Składka wypadkowa – ogólne zasady ustalania jej wysokości

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie zależała m.in. od ilości zatrudnianych pracowników i rodzaju przeważającej działalności gospodarczej:

Pracodawcy zatrudniający
do 9 pracowników
Pracodawcy zatrudniający
co najmniej 10 pracowników
Zryczałtowana wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50% maksymalnej stopy procentowej obowiązującej w danym roku składkowym.
Składka wypadkowa dla tej grupy przedsiębiorców w okresie 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. nie ulega zmianie i wynosi 1,67%.
Obowiązek zweryfikowania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2022 roku. Przy wyliczaniu składki należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
  • liczbę ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu,
  • rodzaj przeważającej działalności gospodarczej według PKD, co pozwala na określenie kategorii ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
  • liczbę poszkodowanych w wyniku wypadku przy pracy w poprzednim roku składkowym.

ZUS może ustalić stopę składki na ubezpieczenie wypadkowe wyłącznie w przypadku, gdy płatnik przekazał informację ZUS IWA za ostatnie trzy lata kalendarzowe przed danym rokiem składkowym.

W jaki sposób należy ustalić stopę procentową na ubezpieczenie wypadkowe zostało to szczegółowo opisane w poradniku ZUS.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Od czego zależy wysokość składki wypadkowej w 2022 roku?

    Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie zależała m.in. od ilości zatrudnianych pracowników i rodzaju przeważającej działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość