Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2022 r.

składka wypadkowa 2022

Opłacasz składki na ubezpieczenie wypadkowe? Sprawdź, wysokość składki od 1 kwietnia 2022 roku.

Jak co roku mówi się o zmianie wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe opłacane przez przedsiębiorców. W niektórych przypadkach to na osobach prowadzących działalność gospodarczą spoczywa obowiązek wyliczenia tej składki. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak ustalać składkę wypadkową ile wynosi od 1 kwietnia 2022 roku.

Kiedy ustala się składkę na ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie wypadkowe jest to ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na okres od 1 kwietnia do 31 marca każdego roku składkowego. Wysokość składki może być ustalana przez ZUS lub wyliczona samodzielnie przez przedsiębiorcę. Z przepisów wynika, w jakich okolicznościach wysokość składki musi być ustalona przez płatników składek.

składka wypadkowa 2022 infografika

Składka wypadkowa – ogólne zasady ustalania jej wysokości

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie zależała m.in. od ilości zatrudnianych pracowników i rodzaju przeważającej działalności gospodarczej:

Pracodawcy zatrudniający
do 9 pracowników
Pracodawcy zatrudniający
co najmniej 10 pracowników
Zryczałtowana wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50% maksymalnej stopy procentowej obowiązującej w danym roku składkowym.
Składka wypadkowa dla tej grupy przedsiębiorców w okresie 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. nie ulega zmianie i wynosi 1,67%.
Obowiązek zweryfikowania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2022 roku. Przy wyliczaniu składki należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
  • liczbę ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu,
  • rodzaj przeważającej działalności gospodarczej według PKD, co pozwala na określenie kategorii ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
  • liczbę poszkodowanych w wyniku wypadku przy pracy w poprzednim roku składkowym.

ZUS może ustalić stopę składki na ubezpieczenie wypadkowe wyłącznie w przypadku, gdy płatnik przekazał informację ZUS IWA za ostatnie trzy lata kalendarzowe przed danym rokiem składkowym.

W jaki sposób należy ustalić stopę procentową na ubezpieczenie wypadkowe zostało to szczegółowo opisane w poradniku ZUS.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Od czego zależy wysokość składki wypadkowej w 2022 roku?

    Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie zależała m.in. od ilości zatrudnianych pracowników i rodzaju przeważającej działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość