|
|
2 minut czytania

JPK_FA od 1 kwietnia 2022 roku nowa wersja

Prowadzisz księgi podatkowe w formie elektronicznej? Sprawdź, co się zmienia w JPK_FAKTURA.

JPK_FA od kwietnia 2022

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej mają w niektórych przypadkach dodatkowe obowiązki wobec fiskusa, chodzi m.in. o przekazywanie dowodów księgowych w wersji plików JPK. W dzisiejszej publikacji opiszemy co się zmienia w przekazywaniu JPK_FAKTURA od 1 kwietnia 2022 roku.

Kiedy należy przekazać pliki w strukturze JPK?

Przedsiębiorcy, którzy generują dowody księgowe w postaci elektronicznej na żądanie organów podatkowych muszą przekazać m.in. faktury VAT w postaci struktury JPK. Taka sytuacja może mieć miejsce:

  • w trakcie czynności sprawdzających,
  • w trakcie kontroli podatkowej, celno-skarbowej,
  • postępowania podatkowego.

Tak przygotowane struktury plików należy wysłać do organu podatkowego.

Struktura JPK_FA – faktura VAT

Struktura JPK_FA obejmuje dane z faktur sprzedaży. Jeżeli faktury VAT są generowane za pomocą programów komputerowych, również aplikacji on-line, organ podatkowy może żądać przekazania ich w strukturze logicznej opublikowanej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Jakie rodzaje faktur są raportowane w strukturze JPK mówi o tym ustawa o podatku VAT (art. 106a-q) i obejmuje m.in.: faktury VAT, faktury korygujące VAT. Szczegółowe informacje na temat struktury JPK_FA zawarte są w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów.

JPK_FA od 1 kwietnia 2022 roku nowa wersja

Zgodnie z informacjami, jakie zostały zamieszczone w broszurze informacyjnej wprowadzona nowa struktura JPK_FA obejmuje zmiany m.in. w zakresie:

  1. Aktualizacji słownika kodów krajów członkowskich UE, w tym kodu dla obszaru Irlandii Północnej oraz pozostawiono kod GB dla Wielkiej Brytanii,
  2. Wprowadzono zaktualizowany słownik kodów walut.
  3. Wprowadzono nowy kodSystemowy: JPK_FA i wariant formularza: 4,
  4. Rozszerzono węzeł danych identyfikacyjnych o numery identyfikacyjne dla celów OSS i IOSS (EUPLVATID i IMPLVATID),
  5. Dodano nowy element dla celów raportowania stawek OSS i IOSS.

Wszystkie zmiany zostały szczegółowo opisane w broszurze informacyjnej. Zgodnie z informacją, którą można w niej przeczytać od 1 kwietnia 2022 r. raportowanie faktur odbywać się będzie w nowej wersji struktury JPK_FA wersja 4, bez względu na to kiedy faktury zostały wystawione – przed czy po 1 kwietnia 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie