SLIM VAT – projekt objaśnień szczegółowe omówienie – część II

slim vat objaśnienia podatkowe

Nie wiesz, jakich zagadnień dotyczy SLIM VAT? Oto ciąg dalszy objaśnień podatkowych.

Pakiet rozwiązań SLIM VAT, zawiera w sobie nowe regulacje, w niektórych obszarach podatku VAT, z założenia mają to być uproszczenia pewnych rozliczeń. Minister Finansów opracował projekt objaśnień podatkowych, o którym piszemy w publikacji.

Spójne kursy walut w PIT i VAT

Pakiet SLIM VAT dał przedsiębiorcom możliwość wyboru, jaki kurs waluty będą stosować przy przeliczaniu przychodów na PLN. Przepisy podatkowe są tak skonstruowane, że w niektórych przypadkach do przeliczenia wartości przychodu wyrażonej w walucie obcej na PLN, trzeba stosować różne kursy NBP do przeliczenia w PIT i VAT. Zmiana przepisów od 1 stycznia 2021 r. pozwala na stosowanie wspólnego kursu do przeliczenia. Wspólne kursy w PIT i VAT od roku 2021 zostały opisane na przykładach w publikacji. Wybór takiego sposobu dokonywania przeliczeń obowiązuje przedsiębiorcę przez 12 kolejnych miesięcy, bez potrzeby zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego.

Wydłużenie terminu do odliczenia podatku VAT naliczonego

Prawo do odliczenia podatku VAT “na bieżąco” od zakupów do końca 2020 r. przysługiwało w okresie 3 miesięcy. Od 1 stycznia 2021 r. osoby rozliczające VAT miesięcznie mogą dokonać odliczenia VAT przez 4 miesiące. Pierwszym okresem będzie miesiąc zakupu i 3 kolejne miesiące. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają VAT kwartalnie mogą odliczyć VAT naliczony tak jak do tej pory, a mianowicie w 3 okresach rozliczeniowych. W objaśnieniach podkreślono, że nie uległy zmianie zasady w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT poprzez złożenie korekty JPK_V7 w ciągu 5 lat, jeżeli przedsiębiorca nie skorzysta z prawa do odliczenia podatku „na bieżąco”.

Możliwość odliczenia VAT od niektórych usług noclegowych

Co do zasady przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od usług noclegowych, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak od 1 stycznia 2021 r. pojawiła się taka możliwość, ale tylko w ściśle określonych przypadkach, musi dojść do refakturowania usługi noclegowej. Kiedy jest możliwe odliczenie VAT od usług noclegowych, można przeczytać w publikacji. W objaśnieniach jest zawarta ważna informacja, że nie dotyczy to usług nabywanych przez podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (VAT marża, zakup i odsprzedaż pakietów turystycznych).

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – stosowanie nowych regulacji

WIS jest to indywidualna interpretacja w zakresie właściwego przyporządkowania kodu PKD do dostaw towarów i usług, a w konsekwencji zastosowanie właściwej stawki podatku VAT. Przedsiębiorca może wystąpić o jej wydanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od 1 listopada 2019 roku. Przepisy, które obowiązywały do końca 2020 roku określały ważność WIS bezterminowo. Od 2021 roku zostało to zmienione, obecnie jest to okres 5 lat od dnia wydania WIS. W objaśnieniach zostało podkreślone, że po upływie tego okresu przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o ponowne wydanie WIS, jeżeli w międzyczasie nie zmienią się przepisy, bądź też nie zostanie zmieniona, uchylona poprzednia decyzja WIS. Z treści objaśnień wynika również, że przedsiębiorcy mogą korzystać z decyzji WIS wydanych dla innych osób, które są zamieszczane w BIP KIS. W takich przypadkach organy podatkowe nie mają podstaw do kwestionowania prawidłowo stosowanych przez podatników stawek VAT, nawet gdy podatnicy ci nie posiadają WIS.

Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) – stosowanie zmienionych rozwiązań

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązek stosowania MPP został wyłączony w przypadku potrąceń dokonywanych pomiędzy osobami, które np. nie są względem siebie bezpośrednio dłużnikiem i wierzycielem, potrącane wierzytelności nie muszą być wymagalne w chwili dokonywania potrącenia. Zgodnie z informacjami zawartymi w objaśnieniach, dokonanie takich potrąceń musi być odpowiednio udokumentowane, żeby nie było wątpliwości co do naruszenia przepisów o MPP.

Zaliczki na poczet eksportu – rozliczenie w VAT

W pakiecie SLIM VAT wprowadzono możliwość zastosowania 0% stawki podatku VAT w odniesieniu do zaliczek na poczet przyszłej dostawy eksportowej, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, do końca 2020 roku było to 2 miesiące. Wywóz musi być potwierdzony dokumentem celnym. W objaśnieniach znajduje się doprecyzowanie, w jaki sposób ma dokonać rozliczenia transakcji przedsiębiorca, jeżeli nie będzie dotrzymany termin 6 miesięcy.

Zaliczka przy eksporcie może być objęta 0% stawką VAT również po przekroczeniu tych 6 miesięcy, ale dotyczy to jedynie takich dostaw, gdzie specyfika realizacji dostawy uniemożliwia dotrzymanie tego terminu. Nie może to być dobrowolnie interpretowane przez przedsiębiorcę. W objaśnieniach wskazano, że “specyfika” może odnosić się do okoliczności związanych z procesem technologicznym, ale również do szczególnych warunków realizowania dostawy. Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w takiej sytuacji powinni przeczytać przykłady, jakie zostały opisane w objaśnieniach MF.

Wiele kwestii poruszonych w objaśnieniach Ministra Finansów budzi pewien niedosyt. Pozostaje mieć nadzieję, że konsultacje podatkowe przyniosą rozwiązania, które pozwolą rozwiać niektóre wątpliwości.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość