Blog ifirma.pl

Spis z natury a przedsiębiorstwo w spadku

|
Zastanawiasz się, czy przedsiębiorstwo w spadku sporządza spis z natury? Przeczytaj publikację na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Procedura związana z przejęciem firmy po śmierci przedsiębiorcy przez przedsiębiorstwo w spadku daje spadkobiercom możliwość spokojnego przeprowadzenia postępowania spadkowego. Jednakże zanim firma w spadku zacznie funkcjonować, należy dopełnić pewnych formalności, które są niezbędne i wymagane przez obowiązujące przepisy. Niektóre kwestie nie są jednak do końca tak oczywiste, jakby się wydawało, dlatego powstał cykl artykułów na ten temat. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy przedsiębiorstwo w spadku sporządza spis z natury.

Spis z natury a przedsiębiorstwo w spadku

Przez dłuższy czas od momentu wprowadzenia przepisów dotyczących sukcesji firm, toczyła się dyskusja na temat rozliczania podatku VAT od składników majątkowych, które zostały w firmie w momencie śmierci przedsiębiorcy. W wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych fiskus stał na stanowisku, że w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego należy sporządzić spis z natury i opodatkować go w VAT. W takim przypadku spadkobierca musiałby zapłacić podatek VAT. Doszłoby więc do sytuacji, że VAT byłby płacony 2 razy, raz ze spisu, a drugi raz przy dokonywaniu dostawy.

Na szczęście Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną nr PT3.8101.1.2020 z dnia 4 czerwca 2020 r., w której zmieniło swoje stanowisko w tej sprawie. Mianowicie doprecyzowano, że towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy i nie stanowią przedmiotu ostatecznej konsumpcji, które zostaną wykorzystane przez właścicieli przedsiębiorstwa w spadku bezpośrednio do dalszego prowadzenia działalności opodatkowanej, nie będą opodatkowane podatkiem VAT. W przeciwnym razie podatnik dwukrotnie ponosiłby ciężar ekonomiczny podatku od tych samych towarów, co nie znajduje uzasadnienia.

Interpretacja ogólna MF dotyczy regulacji w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT.

Kiedy trzeba będzie zapłacić podatek VAT od spisu z natury?

Spadkobiercy będą zobowiązani do zapłaty podatku VAT w następujących przypadkach:

 1. Jeżeli przedsiębiorstwo w spadku zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT i zgłosi zakończenie działalności gospodarczej naczelnikowi urzędu skarbowego, to wówczas majątek znajdujący się w spisie z natury na dany moment, będzie opodatkowany podatkiem VAT (art. 14 ust. 1 pkt 2).
 2. Jeżeli dojdzie do wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego lub uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego i działalność gospodarcza nie będzie kontynuowana (art. 14 ust. 1 pkt 3), to wówczas również należy sporządzić remanent likwidacyjny i zapłacić VAT należny, taki jak od sprzedaży.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie