Powrót

Split payment a brak środków na rachunku VAT

brak środków na rachunku VAT

Fakt, że mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od początku lipca 2018 r., nie oznacza, że wszystkie rachunki VAT przy kontach firmowych poszły w ruch – na wielu nie ma jeszcze żadnych środków. Czy to oznacza, że ich właściciele nie mają możliwości zapłaty w formie split payment?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Fakt, że mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od początku lipca 2018 r., nie oznacza, że wszystkie rachunki VAT przy kontach firmowych poszły w ruch – na wielu nie ma jeszcze żadnych środków. Czy to oznacza, że ich właściciele nie mają możliwości zapłaty w formie split payment? Okazuje się, że nie. Konto VAT jest domyślnie używane do zapłaty VAT w ramach split payment, jednak w razie niedoboru system bankowy pobierze środki z konta rozliczeniowego. Jak to dokładnie działa? Szczegóły poniżej.

Jak działa zapłata split payment?

Generalną zasadą jest, że wybierając zapłatę split payment przedsiębiorca ureguluje VAT dla kontrahenta z uwzględnieniem swojego konta VAT. Zatem, jeśli na koncie VAT będzie wystarczająca liczba środków – cała kwota VAT dla kontrahenta zostanie opłacona z tego rachunku.

Jeśli jednak okaże się, że na koncie VAT środków zabraknie, pozostała wartość VAT wraz z kwotą netto zostanie opłacona ze zwykłego rachunku rozliczeniowego. Analogicznie – gdyby na rachunku VAT nie było wcale środków, cały przelew dla kontrahenta zostanie pobrany z konta rozliczeniowego. Dla odbiorcy nie ma znaczenia, w jaki sposób przelew wyszedł od płacącego – jeśli będzie to podzielona płatność, VAT obligatoryjnie wpłynie na rachunek VAT.

Przykład.

Przedsiębiorca robi przelew w mechanizmie podzielonej płatności – 1230 zł brutto, 1000 zł netto, 230 zł VAT. Jeśli na rachunku VAT będzie miał:

  • 500 zł środków – cała kwota VAT 230 zł zostanie zapłacona z rachunku VAT; na rachunku VAT pozostanie 270 zł;
  • 200 zł środków – z rachunku VAT zostanie pobrane 200 zł, pozostałe 30 zł VAT zostanie zapłacone wraz z 1000 zł netto ze standardowego rachunku rozliczeniowego; na rachunku VAT nie zostaną żadne środki;
  • Brak środków – cała kwota 1230 zł zostanie pobrana ze standardowego rachunku rozliczeniowego.

Bez względu na to, która z powyższych sytuacji będzie miała miejsce, odbiorca otrzyma 1000 zł zapłaty na rachunek rozliczeniowy oraz 230 zł na rachunek VAT.

Płatność do US  a brak środków na rachunku VAT

Powyżej opisany mechanizm podzielonej płatności obowiązuje również w przypadku zapłaty VAT do urzędu skarbowego. W tym przypadku podatnik nie musi wskazywać, że chciałby „podzielić” płatność. Gdy wybrany zostanie podatkowy przelew do urzędu skarbowego VAT, bank automatycznie pobierze środki przede wszystkim z rachunku VAT. Konto rozliczeniowe obciążone zostanie tylko w przypadku, gdy kwota na rachunku VAT będzie niewystarczająca do zapłaty za zobowiązanie.

Uwaga!

Na rachunku bankowym cała wartość przelewu jest pobierana najpierw z rachunku rozliczeniowego, a następnie w tym samym dniu środki przeznaczone na VAT są „oddawane” z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.

Czy split payment to dobry pomysł? Sprawdź, jakie są jego wady i zalety!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość