Blog ifirma.pl

Split payment a brak środków na rachunku VAT

|
|
3 minut czytania
Fakt, że mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od początku lipca 2018 r., nie oznacza, że wszystkie rachunki VAT przy kontach firmowych poszły w ruch – na wielu nie ma jeszcze żadnych środków. Czy to oznacza, że ich właściciele nie mają możliwości zapłaty w formie split payment?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Fakt, że mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od początku lipca 2018 r., nie oznacza, że wszystkie rachunki VAT przy kontach firmowych poszły w ruch – na wielu nie ma jeszcze żadnych środków. Czy to oznacza, że ich właściciele nie mają możliwości zapłaty w formie split payment? Okazuje się, że nie. Konto VAT jest domyślnie używane do zapłaty VAT w ramach split payment, jednak w razie niedoboru system bankowy pobierze środki z konta rozliczeniowego. Jak to dokładnie działa? Szczegóły poniżej.

Jak działa zapłata split payment?

Generalną zasadą jest, że wybierając zapłatę split payment przedsiębiorca ureguluje VAT dla kontrahenta z uwzględnieniem swojego konta VAT. Zatem, jeśli na koncie VAT będzie wystarczająca liczba środków – cała kwota VAT dla kontrahenta zostanie opłacona z tego rachunku.

Jeśli jednak okaże się, że na koncie VAT środków zabraknie, pozostała wartość VAT wraz z kwotą netto zostanie opłacona ze zwykłego rachunku rozliczeniowego. Analogicznie – gdyby na rachunku VAT nie było wcale środków, cały przelew dla kontrahenta zostanie pobrany z konta rozliczeniowego. Dla odbiorcy nie ma znaczenia, w jaki sposób przelew wyszedł od płacącego – jeśli będzie to podzielona płatność, VAT obligatoryjnie wpłynie na rachunek VAT.

Przykład.

Przedsiębiorca robi przelew w mechanizmie podzielonej płatności – 1230 zł brutto, 1000 zł netto, 230 zł VAT. Jeśli na rachunku VAT będzie miał:

 • 500 zł środków – cała kwota VAT 230 zł zostanie zapłacona z rachunku VAT; na rachunku VAT pozostanie 270 zł;
 • 200 zł środków – z rachunku VAT zostanie pobrane 200 zł, pozostałe 30 zł VAT zostanie zapłacone wraz z 1000 zł netto ze standardowego rachunku rozliczeniowego; na rachunku VAT nie zostaną żadne środki;
 • Brak środków – cała kwota 1230 zł zostanie pobrana ze standardowego rachunku rozliczeniowego.

Bez względu na to, która z powyższych sytuacji będzie miała miejsce, odbiorca otrzyma 1000 zł zapłaty na rachunek rozliczeniowy oraz 230 zł na rachunek VAT.

Płatność do US  a brak środków na rachunku VAT

Powyżej opisany mechanizm podzielonej płatności obowiązuje również w przypadku zapłaty VAT do urzędu skarbowego. W tym przypadku podatnik nie musi wskazywać, że chciałby „podzielić” płatność. Gdy wybrany zostanie podatkowy przelew do urzędu skarbowego VAT, bank automatycznie pobierze środki przede wszystkim z rachunku VAT. Konto rozliczeniowe obciążone zostanie tylko w przypadku, gdy kwota na rachunku VAT będzie niewystarczająca do zapłaty za zobowiązanie.

Uwaga!

Na rachunku bankowym cała wartość przelewu jest pobierana najpierw z rachunku rozliczeniowego, a następnie w tym samym dniu środki przeznaczone na VAT są „oddawane” z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.

Czy split payment to dobry pomysł? Sprawdź, jakie są jego wady i zalety!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie