Split payment a faktura w walucie z naliczonym VAT

faktury w walucie z naliczonym VAT

Obowiązuje cię obowiązkowy split payment? Sprawdź jak postąpić, gdy otrzymasz fakturę w walucie obcej.

Obowiązkowy split payment obejmuje przedsiębiorców, którzy do 31 października 2019 roku dostarczali towary i usługi z załącznika nr: 11, 13 i 14, a więc między innymi dokonywali rozliczenia w ramach odwrotnego obciążenia w podatku VAT w obrocie krajowym. Nowy załącznik nr 15 zawiera 150 pozycji, które obejmują również towary, których nie było w poprzednich załącznikach. Mechanizm podzielonej płatności (MPP) od samego początku wzbudzał wiele emocji i pytań. A oto kolejne z nich.

Czym jest split payment?

Płatność w MPP polega na podzieleniu zapłaty za fakturę kosztową na 2 kwoty: kwotę netto i kwotę podatku VAT. Każdy bankowy rachunek firmowy ma z automatu utworzony tzw. rachunek VAT. Przy wpłacie w MPP środki zostaną zaksięgowane na 2 różnych kontach w ramach tego samego numeru rachunku bankowego: w kwocie netto na rachunku bieżącym, w kwocie VAT na rachunku VAT. Zmiana przepisów zobligowała przedsiębiorców do dokonywania płatności obligatoryjne w określonych okolicznościach. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Kogo dotyczy MPP?

Regulacje prawne odnośnie warunków stosowania split payment znajdują się w ustawie o podatku od towarów i usług. A więc przede wszystkim te przepisy dotyczą polskich podatników. Wiemy również, że obowiązkiem rejestracji do podatku VAT są również objęci przedsiębiorcy zagraniczni w określonych okolicznościach wynikających z przepisów. A więc podatnikiem może być zarówno polski jak i zagraniczny przedsiębiorca.

split payment

Jak działa mechanizm split payment?

Czy faktura wystawiona w walucie obcej uniemożliwia zapłatę w MPP?

W niektórych publikacjach i na łamach czasopism podatkowych toczą się różnego rodzaju dyskusje i dywagacje. Jednym z często pojawiających się tematów w obszarze split payment jest szukanie odpowiedzi na pytanie czy faktura w walucie obcej zwalnia z MPP? Otóż trzeba tutaj rozgraniczyć dwie kwestie. Po pierwsze w split payment nie można dokonać zapłaty na rachunek walutowy, ponieważ rachunek VAT jest tworzony tylko do rachunków w PLN. Po drugie nie ma przeciwwskazań, żeby płatności za fakturę kosztową dokonać dwoma kwotami: w kwocie netto na rachunek walutowy, w kwocie VAT na rachunek VAT po przeliczeniu na PLN.

Co na ten temat mówi Ministerstwo Finansów?

Stosunkowo szybko bo już 23 grudnia 2019 roku pojawiły się objaśnienia Ministerstwa Finansów omawiające problematyczne kwestie w split payment. Stanowisko fiskusa w tej sprawie jest jednoznaczne:

Do przeliczenia wartości brutto faktury w walucie obcej, aby sprawdzić czy osiągnięty został limit transakcji do zastosowania split payment należy stosować kursy walut zgodnie z ustawą o podatku VAT.

Na stronie Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie:

“Czy nabywca może dokonać zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności w sytuacji gdy transakcje dokonywane są między polskimi czynnymi podatnikami VAT i są opodatkowane na terytorium RP, jednak płatność kwoty netto zgodnie z umową dokonana będzie w walucie obcej (np. EURO),natomiast VAT pokazany na fakturze w PLN zostanie zapłacony w złotówkach?”

Krajowa Informacja Skarbowa odpowiada:

“W przypadku wpłaty kwoty netto zgodnie z umową w walucie obcej (EURO), płatność ta powinna zostać dokonana zwykłym przelewem na rachunek walutowy, natomiast podatek VAT może zostać wpłacony drugim przelewem na rachunek rozliczeniowy VAT.”

Jak z tego wynika nie ma przyzwolenia na omijanie przepisów poprzez umawianie się na płatności w walutach obcych. Zastosowanie takiej taktyki nie zwalnia przedsiębiorcy od zapłaty w obowiązkowym MPP.

Split payment a faktura zaliczkowa, proforma, pozostałe zmiany – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość