Blog ifirma.pl

Split payment a konieczność posiadania konta firmowego

|
|
2 minut czytania
Czy można posiadać tylko konto prywatne w celu dokonania płatności split payment? Czy też przedsiębiorca został zobligowany założyć konto firmowe? Przepisy prawa wymagają posiadania konta bankowego przez przedsiębiorców. Konto bankowe jest potrzebne w przypadku rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, urzędem skarbowym. Rachunek płatniczy również jest konieczny w przypadku transakcji zawartych pomiędzy przedsiębiorcami na kwoty powyżej 15 000 zł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obejrzyj nasz kompleksowy materiał na temat SPLIT PAYMENT 2023

 

Mechanizm podzielonej płatności wprowadził szereg zmian jeśli chodzi o prowadzenie firmowych finansów. Czy split payment miał wpływ również na posiadanie kont bankowych? Czy można mieć jedynie konto prywatne w celu dokonania płatności podzielonej? Czy też przedsiębiorca został zobligowany założyć konto firmowe? Sprawdźmy.

Posiadanie konta bankowego przez przedsiębiorców

Konto bankowe jest potrzebne w przypadku rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, urzędem skarbowym. Rachunek płatniczy również jest konieczny w przypadku transakcji zawartych pomiędzy przedsiębiorcami na kwoty powyżej 15 000 zł. Przedsiębiorca może zdecydować o fakcie czy to ma być konto prywatne, czy firmowe. Przepisy nie obligują przedsiębiorców do założenia konta firmowego.

Split payment – niezbędne konto firmowe?

Od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy mogą stosować system podzielnej płatności (split payment). W związku z tym banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) do każdego rachunku rozliczeniowego podatników prowadzących działalność gospodarczą prowadzą rachunek VAT. Rachunki VAT nie są tworzone dla kont prywatnych, nawet jeśli są wykorzystywane w działalności. Rozliczenia z podzieloną płatnością dotyczą wyłącznie rachunków firmowych. Jeżeli firma- sprzedawca nie posiada konta firmowego, to aby otrzymać zapłatę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, będzie musiała założyć takie konto. Rachunek VAT jest tworzony tylko do konta firmowego.

Firma – nabywca może dokonać podzielonej płatności również tylko z konta firmowego. Z konta prywatnego nie ma możliwości dokonania przelewu z komunikatem podzielonej płatności. Należy zaznaczyć, że to nabywca towarów/usług decyduje, jaki przelew chciałby wykonać: zwykły, czy z podzieloną płatności. Podmiot płacący za fakturę nie jest zmuszony do stosowania systemu split payment – skorzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne.

W celu korzystania z podzielonej płatności należy założyć konto firmowe

Nowy rachunek bankowy zgłasza się na wniosku CEiDG-1. Fakt, iż można teraz stosować podzieloną płatność nie zobowiązuje przedsiębiorców do założenia rachunku firmowego. Możliwe jest nadal posiadanie tylko rachunku prywatnego i nie korzystanie ze split payment. Kontrahenci będę wówczas zmuszeni do wykonania zwykłego przelewu.

Autor ifirma.pl

Monika Kobylak

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie