Blog ifirma.pl

Spółka cywilna – sprzedaż na rzecz wspólnika-przedsiębiorcy cz. I – Jak zawrzeć umowę?

|
Specyficzny charakter spółki cywilnej powoduje, że cały jej majątek jest tak naprawdę wspólnym majątkiem wszystkich wspólników. Nie wzbudza to wątpliwości do momentu, w którym jeden ze wspólników chciałby nabyć składnik majątku albo usługę od spółki na cele własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy taka transakcja jest możliwa?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Specyficzny charakter spółki cywilnej powoduje, że cały jej majątek jest tak naprawdę wspólnym majątkiem wszystkich wspólników. Nie wzbudza to wątpliwości do momentu, w którym jeden ze wspólników chciałby nabyć składnik majątku albo usługę od spółki na cele własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy taka transakcja jest możliwa?

Umowa sprzedaży – na gruncie prawa cywilnego

Zanim spółka cywilna zdecyduje się na zawarcie transakcji ze swoim wspólnikiem-przedsiębiorcą, warto zastanowić się czy taka umowa jest w ogóle możliwa. Warto przypomnieć, że spółka cywilna to jedyna spółka, której zasady regulowane są przez Kodeks cywilny, a nie – jak w przypadku pozostałych spółek – przez Kodeks spółek handlowych. Dlatego też wyroki sądów w kwestii transakcji pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą rozpatrywały przede wszystkim prawną możliwość zawarcia takiej transakcji. Spółka cywilna nie posiada osobowości ani zdolności prawnej – wszystkie jej działania prowadzone są przez ogół wspólników. Tym samym próba zawarcia umowy na linii spółka-wspólnik jest niejako próbą zawarcia umowy samemu ze sobą – a takie postępowanie jest niedozwolone w polskim porządku prawnym. Dlatego też sądy w większości przypadków wykluczały możliwość przeprowadzania takich transakcji.

Organy skarbowe zgodne z prawem podatkowym

Z uwagi na fakt, że polskie prawo podatkowe funkcjonuje jako autonomiczna gałąź prawa, opinie organów skarbowych nie zawsze pokrywały się orzecznictwem. Najczęściej sprzedaż majątku czy usługi przez spółkę cywilną dla jej wspólnika-przedsiębiorcy nie była podważana na gruncie podatkowym. W praktyce można spotkać także „hybrydy” – niejako połączenie myśli opierającej się na prawie cywilnym i podatkowym. W takim podejściu uznaje się, że wspólnik-przedsiębiorca może występować tylko jako jedna strona w transakcji. Dlatego też w momencie nabycia od swojej spółki cywilnej jest on traktowany wyłącznie jako nabywca; po stronie sprzedawcy stoją natomiast pozostali wspólnicy.

Jak to zrobić w praktyce?

Niestety w kwestii transakcji „spółka cywilna a wspólnik przedsiębiorca” do tej pory nie udało się ustalić jednolitej linii interpretacyjnej i orzeczniczej. Dlatego też jeśli pojawi się taka konieczność, warto przebieg umowy skonsultować z prawnikiem lub doradcą podatkowym. Szczególnie przy transakcjach o dużej wartości.  
Jak wygląda transakcja spółka cywilna a wspólnik przedsiębiorca pod względem podatkowym? Sprawdź drugą część przewodnika!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie