|
|
3 minut czytania

Spółka cywilna – sprzedaż na rzecz wspólnika-przedsiębiorcy cz. II – Rozliczenie podatkowe

Kupujesz majątek albo usługi od własnej spółki cywilnej? Zobacz jak rozliczyć transakcje między podmiotami powiązanymi: spółką cywilną a jednoosobową działalnością wspólnika!

współpraca w firmie

O prawnej możliwości przeprowadzania transakcji pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pisaliśmy w pierwszej części artykułu. Jeśli strony zdecydują się na zawarcie takiej umowy, warto wiedzieć jak należy ją rozliczyć na gruncie podatków.

Jak ustalić cenę?

Zanim spółka cywilna wystawi fakturę sprzedaży dla swojego wspólnika, szczególną uwagę należy zwrócić na wartość transakcji. W tym przypadku mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi – przede wszystkim osobowo, poprzez wspólnika będącego jednoczenie odrębnym przedsiębiorcą. Dlatego też wartość transakcji należałoby ustalić według cen rynkowych. Zbyt duże rozbieżności pomiędzy ceną rynkową a ceną zastosowaną mogą wzbudzić wątpliwości organów skarbowych.

Sprzedaż przez spółkę dla wspólnika a VAT

Wśród niejasności związanych z transakcją spółka cywilna-wspólnik, VAT pozostaje jedną z łatwiejszych kwestii. Spółka cywilna jest podmiotem rozliczającym VAT samodzielnie, zatem co do zasady transakcja w tym zakresie powinna zostać przeprowadzona według zasad ogólnych. W związku z powyższym, spółka cywilna wystawia fakturę sprzedaży i odprowadza VAT należny do urzędu skarbowego. Wspólnik-nabywca ma natomiast prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia.

Uwaga!

Jak przy każdej transakcji, także tutaj mogą wystąpić szczególne sytuacje w VAT – np. korekta VAT przy sprzedaży samochodu lub zwolnienie z VAT którejś ze stron. Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.

▲ wróć na początek

Spółka cywilna a sprzedaż dla wspólnika a PIT

W zakresie podatku dochodowego kwestia jest nieco trudniejsza – tutaj podatnikiem nie jest spółka, ale każdy wspólnik odrębnie. Dlatego rozliczenie przychodów i kosztów zależeć będzie od tego, jaką wersję transakcji przyjmiemy. Jeśli zakładamy, że spółka cywilna jest w pełni odrębnym podmiotem, zasadniczo po stronie wszystkich jej wspólników wystąpi przychód do opodatkowania – według określonego udziału w spółce. Z drugiej strony, wspólnik-nabywca będzie miał generalnie prawo do kosztu uzyskania przychodów w całej wartości transakcji.

Natomiast przy drugim podejściu, w którym wspólnik-nabywca jest wyłączony z transakcji po stronie spółki, przychód powstanie jedynie po stronie pozostałych wspólników. Wspólnik-nabywca do kosztów uzyskania przychodów zaliczy również jedynie tę wartość, która stanowiła przychód jego wspólników.

Uwaga!

Jeśli wspólnik nabywa od spółki cywilnej środek trwały, co do zasady powinien mieć prawo do amortyzacji tego środka w swojej firmie. Przepisy Ustawy o PIT w zakresie kontynuacji amortyzacji nie zawierają przypadku, o którym tu mowa.

Zmiana firmy? Zobacz, jakie spółki osobowe masz do wyboru!

▲ wróć na początek

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie