Spółki osobowe i cywilna a rozliczanie podatku dochodowego

rozliczanie podatku dochodowego na przykładzie spółek

Czy wspólnik spółki cywilnej lub osobowej rozliczając swoje profity może zastosować dowolny rodzaj podatku dochodowego? Jak to bywa w przepisach – zawsze istnieją jakieś ograniczenia. Sprawdź, jaką formę opodatkowania możesz wybrać!

Spółka cywilna oraz spółki osobowe osób fizycznych to działalności, które nie posiadają osobowości prawnej. Co za tym idzie – nie mogą być w większości podatnikami podatku dochodowego, zatem z PIT rozliczać się powinni poszczególni wspólnicy. Jakie formy opodatkowania może wybrać w spółce wspólnik-osoba fizyczna? Sprawdź jak wygląda rozliczanie podatku dochodowego na przykładzie różnych spółek.

Spółka cywilna i jawna – wszystkie formy opodatkowania

Generalnie spółka cywilna i spółka jawna to bardzo podobne formy działalności – wspólnicy o równych prawach zakładają je w celu prowadzenia wspólnej firmy.

Niewielka ilość obwarowań prawnych i ograniczeń powoduje, że wspólnicy takich spółek mają największe możliwości wyboru formy opodatkowania. Co do zasady, dostępne są:

  • Formy przewidziane Ustawą o PIT – zasady ogólne lub podatek liniowy (szczegółowe porównanie),
  • Formy zryczałtowane – ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa.

Jeśli wspólnicy zdecydują się na rozliczanie podatku dochodowego według Ustawy o PIT, każdy z nich może odrębnie zadecydować, czy będą to zasady ogólne, czy podatek liniowy. Sprawa komplikuje się przy formach zryczałtowanych – ich wybór możliwy jest wyłącznie wtedy, kiedy na daną formę zdecydują się wszyscy wspólnicy spółki. Gdyby nawet któryś ze wspólników zgłosił wybór formy zryczałtowanej bez porozumienia z pozostałymi wspólnikami, zgłoszenie to będzie nieważne.

Spółka partnerska i komandytowa – tylko z ustawy o PIT

Spółki partnerska i komandytowa to nieco bardziej skomplikowane formy prowadzenia działalności przez osoby fizyczne. W spółce partnerskiej mamy do czynienia z partnerami, którzy wykonują określony wolny zawód. Wśród wspólników spółki komandytowej wyróżniamy komplementariuszy (wspólników czynnych) oraz komandytariuszy (wspólników biernych). Wspólnicy tych spółek, będący osobami fizycznymi, mają do wyboru rozliczanie podatku dochodowego w dwóch formach – zasady ogólne lub podatek liniowy. Wspólnicy nie mogą z kolei wybrać form zryczałtowanych.

Swoboda wyboru pozwala wspólnikom na zdecydowanie o swoim podatku indywidualnie – zatem niezależnie od innych, mogą oni wybrać skalę podatkową albo podatek liniowy.

▲ wróć na początek

Spółka komandytowo-akcyjna – sztywne zasady

Rozliczenie spółki komandytowo-akcyjnej jako jedyne wśród spółek osobowych jest podwójne – tak, jak spółki kapitałowe (akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością), spółka rozlicza CIT od dochodu, a dopiero potem poszczególni wspólnicy (osoby fizyczne) rozliczają PIT w wysokości 19%.

Działalność i spółka? Zobacz, jak łączyć opodatkowanie z różnych działalności!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość