Przepisy nie zabraniają przystąpienia do spółki cywilnej, gdy prowadzimy już jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą natomiast ograniczyć możliwości rozliczania się z podatku dochodowego.
Jednoosobowa działalność i spółka cywilna a PIT
Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania się w swojej działalności według skali podatkowej albo liniowo (zobacz porównanie). Opcje są zasadniczo dostępne zarówno w jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i w spółce cywilnej.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa
Jeśli do spółki cywilnej przystępuje wspólnik, który prowadzi już swoją działalność, może on wybrać jedynie taką formę opodatkowania, na jaką zdecydował się w swojej jednoosobowej firmie. Dlaczego?
Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa – nie posiada ona osobowości prawnej, a co za tym idzie – nie może być samodzielnym podatnikiem. Dlatego podatnikami w tym przypadku są wspólnicy spółki, którzy – mimo że prowadzą jedną firmę – rozliczają się z podatku dochodowego osobno, we własnych zeznaniach podatkowych.
Uwaga!
Wspólnicy rozliczający się na podstawie ustawy o PIT mogą wybrać skalę podatkową lub podatek liniowy niezależnie od siebie. Konieczność rozliczania się na dokładnie takich samych zasadach powstaje tylko w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego (szczegóły).
Tym samym przedsiębiorca uzyskujący dochody z dwóch działalności nie powinien rozliczać się z nich oddzielnie. Dlatego też metoda rozliczenia PIT w działalności jednoosobowej będzie rzutowała na rozliczenie w spółce cywilnej (co potwierdza także art. 9a ust. 5 ustawy o PIT).
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo
JDG i spółka cywilna a zryczałtowane formy opodatkowania
Obok podstawowych form rozliczania podatku dochodowego przewidzianych ustawą o PIT, przepisy uwzględniają także rozliczenia ryczałtowe. Generalnie fakt, że przystępujemy do spółki cywilnej, nie wyklucza możliwości korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, nawet jeśli mamy już firmę opodatkowaną na innych zasadach.
Należy jednak pamiętać, że wspólnicy spółki skorzystają z ryczałtu ewidencjonowanego tylko wtedy, kiedy na taką opcję zgodzi się każdy wspólnik.
Program do faktur – Darmowe konto
Uwaga!
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej zasadniczo wyklucza możliwość rozliczania się na zasadzie karty podatkowej – jednym z warunków jej zastosowania jest bowiem brak innej działalności gospodarczej.Podsumowując:
Tabelka pokazuje że można połączyć ” podatek liniowy – SC” oraz „ryczałt ewidencjonowany – JDG”
ale z opisu wynika że to niemożliwe? pomyłka czy źle rozumiem?
Tabelka pokazuje, że takie połączenie jest możliwe i tekst pisany również temu nie przeczy. Jeżeli wskaże Pan konkretnie, która część tekstu budzi Pana wątpliwość odniesiemy się do konkretu i jeżeli zajdzie potrzeba doprecyzujemy treść.