Sprzedaż bezrachunkowa u ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy opodatkowują przychody z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym, obowiązani są do ujmowania wszystkich osiągniętych przychodów w ewidencji przychodów. Sposób dokumentowania oraz wykazywania przychodów określa Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ewidencja przychodów

Zgodnie z paragrafem 3 powyższego Rozporządzenia zapisy w ewidencji dokonywane są na podstawie
  • faktur
  • faktur VAT RR
  • rachunków
  • dokumentów celnych
Przedsiębiorcy, którzy ewidencjonują sprzedaż na kasie rejestrującej, sporządzają raporty dobowe i raporty miesięczne. Przedsiębiorca sam dokonuje wyboru, które z tych raportów będą wpisywane do ewidencji przychodów. Zapisy w ewidencji mogą być też dokonywane na podstawie dziennego zestawienia faktur. Paragraf 7 Rozporządzenia wymienia niezbędne elementy zestawienia:
  1. data;
  2. numer zestawienia;
  3. numery faktur objętych zestawieniem;
  4. daty faktur objętych zestawieniem;
  5. łączna wartość przychodów wynikającą z tych faktur z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Sprzedaż bezrachunkowa

W przypadku sprzedaży bezrachunkowej (niefakturowanej) zapisy w ewidencji wprowadzamy na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapisów w ewidencji przychodów nie można dokonywać na podstawie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, którą mogą prowadzić podatnicy rozliczający się na Księdze Przychodów i Rozchodów. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów przewiduje księgowanie sprzedaży bezrachunkowej tylko i wyłącznie na podstawie dowodów wewnętrznych. Natomiast jeśli przedsiębiorca osiąga przychody, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. otrzymane kary umowne, różnice kursowe) oraz w razie osiągania przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, zapisów dokonuje się na podstawie dowodów potwierdzających faktyczne uzyskanie tych przychodów. Zapisów w ewidencji ryczałtu należy dokonywać w porządku chronologicznym, nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Autor: Monika Kobylak – ifirma.pl
Monika Kobylak

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu