Blog

Sprzedaż przez platformę eBay a procedura OSS

Przedsiębiorcy nie ograniczają się w swoich działaniach jedynie do rynków krajowych. Szukają różnych kanałów dystrybucji swoich towarów, aby zdobyć potencjalnych klientów i rozwijać swoją firmę. Jedną z takich możliwości jest właśnie sprzedaż przez platformy handlowe. Zmiana zasad rozliczania VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r. cały czas budzi emocje. Często zadajemy sobie pytania, czy obowiązek naliczenia i pobrania podatku VAT leży po stronie sprzedawcy, czy może powinna to zrobić platforma handlowa. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali sprzedaż przez eBay w kontekście rozliczeń OSS.

Co to jest platforma eBay?

EBay jest to jedna z platform handlowych, na której sprzedawcy mogą oferować swoje towary. Sprzedaż poprzez eBay przypomina w założeniu transakcje przeprowadzane przez polskie Allegro. Można wystawiać na aukcjach przedmioty i je licytować, ale również można kupić daną rzecz po z góry ustalonej cenie. Wprowadzone zmiany przepisów w całej UE od 1 lipca 2021 r. nie pozostały bez wpływu również na rozliczenia niektórych transakcji przeprowadzanych przez eBay, o czym napiszemy w dalszej części.

Procedura uproszczona OSS

Zanim przejdziemy do ustalenia kto jest odpowiedzialny za odprowadzenie podatku VAT od sprzedaży przez eBay krótkie przypomnienie, czym jest procedura OSS. Pamiętajmy, że rozliczenie w OSS dotyczy jedynie transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem (B2C). Ponadto w ramach tej procedury obsługiwana jest sprzedaż jedynie na terenie UE (WSTO). Procedura OSS pozwala na rejestrację i rozliczanie podatku VAT tylko w jednym kraju, kraju siedziby działalności gospodarczej, pomimo że dotyczy wysyłek do różnych krajów w UE.

Platforma handlowa a VAT e-commerce

Z założenia platforma handlowa wchodzi w obowiązki płatnika VAT w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ułatwia sprzedaż na odległość towarów importowanych o wartości jednostkowej do 150 euro (SOTI).
  2. Dostawa towarów przez platformę odbywa się przez podmiot, który nie ma siedziby działalności gospodarczej na terenie UE, a dostawa towarów jest do konsumenta w UE (WSTO).

Sprzedaż przez eBay a rozliczenia w procedurze OSS

W tym miejscu dochodzi do sedna problemu. W takim razie, jak w takim przypadku należy traktować platformę handlową w kontekście rozliczeń w podatku VAT? Właściwie odpowiedź na to pytanie pojawiła się już we wcześniejszym akapicie. Do tej pory zostało ustalone, że:

  • procedura OSS dotyczy jedynie transakcji w ramach WSTO,
  • platforma handlowa ma obowiązek zapłaty VAT jeżeli są to transakcje SOTI lub towary sprzedaje podmiot spoza UE.

W kontekście tych informacji można wnioskować, że jeżeli polski przedsiębiorca, który posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie UE będzie dokonywał sprzedaży przez platformę eBay, to będzie odpowiedzialny za naliczenie i zapłatę podatku VAT do różnych krajów UE. W takim przypadku będzie mógł wybrać opcję rejestracji do procedury OSS, aby wszystkie rozliczenia były dokonywane w tzw. “jednym okienku”.

Sprzedaż WSTO przez eBay jest rozliczana w podatku VAT przez polskiego przedsiębiorcę. Sprzedawca powinien podawać dla oferowanych towarów cenę brutto i odrębnie stawkę podatku VAT w celu naliczenia i pobrania prawidłowej kwoty VAT w zależności od kraju konsumenta.

Zasada rozliczania z firmą eBay w kontekście VAT e-commerce zależy od przepisów unijnych i krajowych, na podstawie których zostały wprowadzone zmiany od 1 lipca 2021 r. Nie zawsze jednak obowiązujące przepisy odnoszą się do wszystkich sytuacji, z jakimi przedsiębiorcy mogą się zderzyć w bieżącej pracy. Dlatego w miarę możliwości, dopływu nowych informacji i wyjaśnień będziemy informowali na łamach naszych publikacji.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

1 dzień temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

1 dzień temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

2 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

2 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

2 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

2 dni temu