Blog ifirma.pl

VAT e-commerce odpowiedź Ministerstwa Finansów – rozliczanie sprzedaży WSTO

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, w jaki sposób praktycznie rozliczać transakcje WSTO? Przeczytaj, jak to zrobić na konkretnym przykładzie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ministerstwo Finansów wydało dość obszerne odpowiedzi na niektóre pytania przedsiębiorców i księgowych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do konkretnego przypadku opisanego na przykładzie dotyczącego rozliczania transakcji WSTO.

Rozliczenie sprzedaży w ramach WSTO na przykładzie

W sytuacji będącej przedmiotem naszych rozważań firma posiada siedzibę i magazyn w Polsce. Zajmuje się sprzedażą części do urządzeń gastronomicznych, a dostawy są dokonywane m.in. do osób prywatnych w różnych krajach UE. Prowadzona jest również sprzedaż za pośrednictwem platform handlowych takich, jak Amazon, Ebay. Wysyłka towarów odbywa się z magazynu w Polsce bezpośrednio do konsumenta UE. W oparciu o taki stan faktyczny padły następujące pytania:

 1. Czy w zgłoszeniu rejestracyjnym VIU_R firma powinna zaznaczyć: „Podatnik ułatwia dostawy towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego?

  W odpowiedzi MF napisało, że takie oznaczenie nie będzie w opisanych okolicznościach potrzebne, ponieważ to platforma ułatwia sprzedaż towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego. Jednak z racji tego, że mamy do czynienia ze sprzedażą WSTO, to i tak platforma w takim przypadku nie będzie podatnikiem VAT. Wynika to z założeń pakietu VAT e-commerce, że interfejsy elektroniczne są podatnikami VAT m.in. wtedy, gdy sprzedawca (tzw. dostawca bazowy) nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.

 2. Czy platforma handlowa będzie pobierała od firmy i odprowadzała podatek VAT od transakcji do 150 euro?

  <

  Limit 150 euro dotyczy transakcji przeprowadzanych w ramach SOTI, a w pytaniu jest mowa o transakcjach WSTO.

 3. Czy od transakcji za pośrednictwem platform handlowych powyżej 150 EUR jesteśmy zobowiązani zapłacić VAT zgodny z krajem dostawy towaru (w kwartalnej deklaracji)?

  Co do zasady od każdej transakcji WSTO, której dokonuje przedsiębiorca z siedzibą w Polsce, tak jak w opisanym przykładzie, niezależnie od wartości sprzedaży oraz niezależnie od tego czy i w jakim zakresie platforma ułatwia dokonanie takiej sprzedaży, zobowiązanym do zapłaty VAT będzie ten podatnik, którego firma ma siedzibę w Polsce. A więc w opisanym przypadku bez względu na wartość transakcji, czy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem platformy, czy bez jej udziału i tak firma jest zobowiązana do rozliczenia VAT, jeżeli wybrała procedurę OSS, to dokonuje tego w kwartalnej deklaracji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie