VAT e-commerce odpowiedź Ministerstwa Finansów – rozliczanie sprzedaży WSTO

Rozliczanie sprzedaży WSTO

Zastanawiasz się, w jaki sposób praktycznie rozliczać transakcje WSTO? Przeczytaj, jak to zrobić na konkretnym przykładzie.

Ministerstwo Finansów wydało dość obszerne odpowiedzi na niektóre pytania przedsiębiorców i księgowych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do konkretnego przypadku opisanego na przykładzie dotyczącego rozliczania transakcji WSTO.

Rozliczenie sprzedaży w ramach WSTO na przykładzie

W sytuacji będącej przedmiotem naszych rozważań firma posiada siedzibę i magazyn w Polsce. Zajmuje się sprzedażą części do urządzeń gastronomicznych, a dostawy są dokonywane m.in. do osób prywatnych w różnych krajach UE. Prowadzona jest również sprzedaż za pośrednictwem platform handlowych takich, jak Amazon, Ebay. Wysyłka towarów odbywa się z magazynu w Polsce bezpośrednio do konsumenta UE. W oparciu o taki stan faktyczny padły następujące pytania:

 1. Czy w zgłoszeniu rejestracyjnym VIU_R firma powinna zaznaczyć: „Podatnik ułatwia dostawy towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego?

  W odpowiedzi MF napisało, że takie oznaczenie nie będzie w opisanych okolicznościach potrzebne, ponieważ to platforma ułatwia sprzedaż towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego. Jednak z racji tego, że mamy do czynienia ze sprzedażą WSTO, to i tak platforma w takim przypadku nie będzie podatnikiem VAT. Wynika to z założeń pakietu VAT e-commerce, że interfejsy elektroniczne są podatnikami VAT m.in. wtedy, gdy sprzedawca (tzw. dostawca bazowy) nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.

 2. Czy platforma handlowa będzie pobierała od firmy i odprowadzała podatek VAT od transakcji do 150 euro?

  <

  Limit 150 euro dotyczy transakcji przeprowadzanych w ramach SOTI, a w pytaniu jest mowa o transakcjach WSTO.

 3. Czy od transakcji za pośrednictwem platform handlowych powyżej 150 EUR jesteśmy zobowiązani zapłacić VAT zgodny z krajem dostawy towaru (w kwartalnej deklaracji)?

  Co do zasady od każdej transakcji WSTO, której dokonuje przedsiębiorca z siedzibą w Polsce, tak jak w opisanym przykładzie, niezależnie od wartości sprzedaży oraz niezależnie od tego czy i w jakim zakresie platforma ułatwia dokonanie takiej sprzedaży, zobowiązanym do zapłaty VAT będzie ten podatnik, którego firma ma siedzibę w Polsce. A więc w opisanym przypadku bez względu na wartość transakcji, czy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem platformy, czy bez jej udziału i tak firma jest zobowiązana do rozliczenia VAT, jeżeli wybrała procedurę OSS, to dokonuje tego w kwartalnej deklaracji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość