VAT e-commerce odpowiedź Ministerstwa Finansów – rozliczanie sprzedaży WSTO

Rozliczanie sprzedaży WSTO

Zastanawiasz się, w jaki sposób praktycznie rozliczać transakcje WSTO? Przeczytaj, jak to zrobić na konkretnym przykładzie.

Ministerstwo Finansów wydało dość obszerne odpowiedzi na niektóre pytania przedsiębiorców i księgowych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do konkretnego przypadku opisanego na przykładzie dotyczącego rozliczania transakcji WSTO.

Rozliczenie sprzedaży w ramach WSTO na przykładzie

W sytuacji będącej przedmiotem naszych rozważań firma posiada siedzibę i magazyn w Polsce. Zajmuje się sprzedażą części do urządzeń gastronomicznych, a dostawy są dokonywane m.in. do osób prywatnych w różnych krajach UE. Prowadzona jest również sprzedaż za pośrednictwem platform handlowych takich, jak Amazon, Ebay. Wysyłka towarów odbywa się z magazynu w Polsce bezpośrednio do konsumenta UE. W oparciu o taki stan faktyczny padły następujące pytania:

 1. Czy w zgłoszeniu rejestracyjnym VIU_R firma powinna zaznaczyć: „Podatnik ułatwia dostawy towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego?

  W odpowiedzi MF napisało, że takie oznaczenie nie będzie w opisanych okolicznościach potrzebne, ponieważ to platforma ułatwia sprzedaż towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego. Jednak z racji tego, że mamy do czynienia ze sprzedażą WSTO, to i tak platforma w takim przypadku nie będzie podatnikiem VAT. Wynika to z założeń pakietu VAT e-commerce, że interfejsy elektroniczne są podatnikami VAT m.in. wtedy, gdy sprzedawca (tzw. dostawca bazowy) nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.

 2. Czy platforma handlowa będzie pobierała od firmy i odprowadzała podatek VAT od transakcji do 150 euro?

  <

  Limit 150 euro dotyczy transakcji przeprowadzanych w ramach SOTI, a w pytaniu jest mowa o transakcjach WSTO.

 3. Czy od transakcji za pośrednictwem platform handlowych powyżej 150 EUR jesteśmy zobowiązani zapłacić VAT zgodny z krajem dostawy towaru (w kwartalnej deklaracji)?

  Co do zasady od każdej transakcji WSTO, której dokonuje przedsiębiorca z siedzibą w Polsce, tak jak w opisanym przykładzie, niezależnie od wartości sprzedaży oraz niezależnie od tego czy i w jakim zakresie platforma ułatwia dokonanie takiej sprzedaży, zobowiązanym do zapłaty VAT będzie ten podatnik, którego firma ma siedzibę w Polsce. A więc w opisanym przypadku bez względu na wartość transakcji, czy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem platformy, czy bez jej udziału i tak firma jest zobowiązana do rozliczenia VAT, jeżeli wybrała procedurę OSS, to dokonuje tego w kwartalnej deklaracji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość