Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Zajmujesz się branżą e-commerce? Przeczytaj, jakie zmiany mają wejść w życie w 2021 roku.

Od pewnego czasu dużo się mówi o zmianach w podatku VAT w obszarze sprzedaży transgranicznej towarów i usług przez Internet konsumentom, a więc osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Przepisy krajowe muszą zostać dostosowane do przepisów unijnych. Zmiany miały być wprowadzone od 1 stycznia 2021 r., termin ten jednak został przesunięty na 1 lipca 2021 r. W naszych publikacjach będziemy opisywali najważniejsze obszary zmian.

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)

Obecnie takie transakcje określane są w ustawie o podatku VAT jako sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju/na terytorium kraju. W jaki sposób dokonuje się rozliczania takich transakcji obecnie, co zostało omówione w proponowanych publikacjach.

Po zmianie WSTO będzie rozliczane w ramach procedury OSS. Przedsiębiorca, który wybierze taką formę rozliczania sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w UE, będzie rozliczał takie transakcje w deklaracji VAT właściwej dla OSS. Natomiast, jeżeli nie skorzysta z tego uproszczenia, będzie się musiał rejestrować do podatku VAT w poszczególnych krajach unijnych, w których dokonuje dostawy na rzecz konsumentów. Wybór jest fakultatywny, jednak nie można dokonywać rozliczeń wybiórczo – częściowo w deklaracji VAT OSS i częściowo w deklaracjach VAT składanych w krajach konsumpcji.

W jaki sposób będą wyglądały rozliczenia po zmianie?

Wprowadzenie procedury szczególnej OSS ma z założenia uprościć przedsiębiorcom rozliczanie dostaw towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE.

Przykład 1

Pan Piotr posiada siedzibę działalności w Polsce i tutaj jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W ramach swojej działalności prowadzi sprzedaż towarów do Niemiec, Francji i Czech. Nabywcami jego towarów są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, nazywane konsumentami. Od 1 lipca 2021 roku pan Piotr będzie miał 2 możliwości rozliczania takiej sprzedaży na gruncie podatku VAT:

  1. Dokonanie rejestracji do podatku VAT w Niemczech, Francji i Czechach. Wówczas sprzedaż będzie rozliczania według stawek podatku VAT, w deklaracjach rozliczeniowych zgodnie z zasadami obowiązującymi w poszczególnych krajach.
  2. Dokonanie rejestracji w Polsce do procedury OSS składając zgłoszenie rejestracyjne do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składać deklaracje VAT, niezależnie od tego, czy dostawy towarów i świadczenia usług objęte procedurą unijną miały miejsce w danym miesiącu, w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży. W takim przypadku pan Piotr będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji transakcji przeprowadzonych w danym okresie rozliczeniowym, zgodnie z wymogami rozporządzenia 282/2011 (art. 63c).

Pan Piotr musi pamiętać, że decyzja o przystąpieniu do procedury unijnej OSS obejmuje wszystkie transakcje na rzecz konsumentów w UE, nie można jej stosować wybiórczo.

Przykład 2

Pan Krzysztof sporadycznie dokonuje dostawy towarów na rzecz konsumentów na terenie UE. Kwota wszystkich takich dostaw, bez podatku VAT, w 2020 roku nie przekroczyła 30.000 zł. Pan Krzysztof zakłada, że taka tendencja utrzyma się również w 2021 roku. Pan Krzysztof zastanawia się, czy będzie miał obowiązek rejestracji do OSS.

W przypadku pana Krzysztofa, jeżeli dostawa towarów/usług w 2021 roku nie przekroczy 42.000 zł, bez podatku VAT, nie będzie potrzeby rejestracji do OSS. Zgodnie z ustawą o podatku VAT, jeżeli wartość dostaw towarów/usług na rzecz konsumentów nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 10 000 euro lub 42.000 zł, podatek VAT od takich transakcji płaci się w Polsce i wykazuje w rozliczeniu JPK_V7 tak jak pozostałe transakcje krajowe.

Podsumowanie

Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy dokonujący dostaw usług i towarów na rzecz konsumentów w UE nie muszą się rejestrować do podatku VAT w każdym kraju. Naliczony i pobrany podatek VAT od takich transakcji będą mogli wykazać w jednej deklaracji VAT składanej w państwie, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej. Jest to rozwiązanie fakultatywne, przedsiębiorca może, ale nie musi z niego skorzystać.

Pamiętajmy, że proponowane rozwiązania dotyczą transakcji handlowych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami (B2C). Transakcje pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) na terenie UE będą się odbywały na dotychczasowych zasadach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość