Blog ifirma.pl

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)

|
Zajmujesz się branżą e-commerce? Przeczytaj, jakie zmiany mają wejść w życie w 2021 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od pewnego czasu dużo się mówi o zmianach w podatku VAT w obszarze sprzedaży transgranicznej towarów i usług przez Internet konsumentom, a więc osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Przepisy krajowe muszą zostać dostosowane do przepisów unijnych. Zmiany miały być wprowadzone od 1 stycznia 2021 r., termin ten jednak został przesunięty na 1 lipca 2021 r. W naszych publikacjach będziemy opisywali najważniejsze obszary zmian.

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)

Obecnie takie transakcje określane są w ustawie o podatku VAT jako sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju/na terytorium kraju. W jaki sposób dokonuje się rozliczania takich transakcji obecnie, co zostało omówione w proponowanych publikacjach.

Po zmianie WSTO będzie rozliczane w ramach procedury OSS. Przedsiębiorca, który wybierze taką formę rozliczania sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w UE, będzie rozliczał takie transakcje w deklaracji VAT właściwej dla OSS. Natomiast, jeżeli nie skorzysta z tego uproszczenia, będzie się musiał rejestrować do podatku VAT w poszczególnych krajach unijnych, w których dokonuje dostawy na rzecz konsumentów. Wybór jest fakultatywny, jednak nie można dokonywać rozliczeń wybiórczo – częściowo w deklaracji VAT OSS i częściowo w deklaracjach VAT składanych w krajach konsumpcji.

W jaki sposób będą wyglądały rozliczenia po zmianie?

Wprowadzenie procedury szczególnej OSS ma z założenia uprościć przedsiębiorcom rozliczanie dostaw towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE.

Przykład 1

Pan Piotr posiada siedzibę działalności w Polsce i tutaj jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W ramach swojej działalności prowadzi sprzedaż towarów do Niemiec, Francji i Czech. Nabywcami jego towarów są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, nazywane konsumentami. Od 1 lipca 2021 roku pan Piotr będzie miał 2 możliwości rozliczania takiej sprzedaży na gruncie podatku VAT:

 1. Dokonanie rejestracji do podatku VAT w Niemczech, Francji i Czechach. Wówczas sprzedaż będzie rozliczania według stawek podatku VAT, w deklaracjach rozliczeniowych zgodnie z zasadami obowiązującymi w poszczególnych krajach.
 2. Dokonanie rejestracji w Polsce do procedury OSS składając zgłoszenie rejestracyjne do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składać deklaracje VAT, niezależnie od tego, czy dostawy towarów i świadczenia usług objęte procedurą unijną miały miejsce w danym miesiącu, w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży. W takim przypadku pan Piotr będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji transakcji przeprowadzonych w danym okresie rozliczeniowym, zgodnie z wymogami rozporządzenia 282/2011 (art. 63c).

Pan Piotr musi pamiętać, że decyzja o przystąpieniu do procedury unijnej OSS obejmuje wszystkie transakcje na rzecz konsumentów w UE, nie można jej stosować wybiórczo.

Przykład 2

Pan Krzysztof sporadycznie dokonuje dostawy towarów na rzecz konsumentów na terenie UE. Kwota wszystkich takich dostaw, bez podatku VAT, w 2020 roku nie przekroczyła 30.000 zł. Pan Krzysztof zakłada, że taka tendencja utrzyma się również w 2021 roku. Pan Krzysztof zastanawia się, czy będzie miał obowiązek rejestracji do OSS.

W przypadku pana Krzysztofa, jeżeli dostawa towarów/usług w 2021 roku nie przekroczy 42.000 zł, bez podatku VAT, nie będzie potrzeby rejestracji do OSS. Zgodnie z ustawą o podatku VAT, jeżeli wartość dostaw towarów/usług na rzecz konsumentów nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 10 000 euro lub 42.000 zł, podatek VAT od takich transakcji płaci się w Polsce i wykazuje w rozliczeniu JPK_V7 tak jak pozostałe transakcje krajowe.

Podsumowanie

Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy dokonujący dostaw usług i towarów na rzecz konsumentów w UE nie muszą się rejestrować do podatku VAT w każdym kraju. Naliczony i pobrany podatek VAT od takich transakcji będą mogli wykazać w jednej deklaracji VAT składanej w państwie, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej. Jest to rozwiązanie fakultatywne, przedsiębiorca może, ale nie musi z niego skorzystać.

Pamiętajmy, że proponowane rozwiązania dotyczą transakcji handlowych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami (B2C). Transakcje pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) na terenie UE będą się odbywały na dotychczasowych zasadach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie