Blog ifirma.pl

Kiedy wykazać sprzedaż przez Internet w podatku VAT – zasady ogólne

|
|
3 minut czytania
Dokonujesz sprzedaży przez Internet? Sprawdź, jak ją prawidłowo wykazywać w podatku VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czynny podatnik VAT musi znać dobrze przepisy podatkowe, aby w sposób prawidłowy i we właściwych okresach rozliczeniowych wykazywać przeprowadzane transakcje w ewidencjach i plikach JPK. Niekiedy bywa tak, że w różnych okresach rozliczeniowych będzie wykazywany przychód w podatku dochodowym i sprzedaż w podatku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy ogólnie kiedy wykazywać sprzedaż przez Internet w podatku VAT.

Obowiązek podatkowy w VAT

O tym kiedy należy wykazać sprzedaż w ewidencjach VAT decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Konstrukcja podatku VAT wprowadza wiele wyjątków od zasady ogólnej, która wskazuje, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub usług. Dzisiaj zajmiemy się sprzedażą przez Internet, której będzie również dotyczyło kilka zasad szczególnych powstania obowiązku w VAT.

Przez internet może być dokonywana zarówno sprzedaż towarów, jak i usług. Dlatego należy określić moment powstania obowiązku podatkowego zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku.

Dostawa towarów przez internet – obowiązek podatkowy w VAT

Jeżeli chodzi o dostawę towarów, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy, a jeżeli otrzymano całość lub część zapłaty (zadatek, zaliczkę, przedpłatę, ratę) przed dokonaniem dostawy towarów – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Od tej ogólnej zasady istnieją jednak pewne istotne wyjątki, a należy do nich sprzedaż książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów, o czym można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Przykład 1

Jan Kowalski dokonał dostawy towarów handlowych dnia 11.06.2023 r., wpłata za towar wpłynęła 14.06.2023 r. Obowiązek podatkowy powstał 11.06.2023 r.

Przykład 2

Dnia 15.06.2021 r. pani Ania otrzymała przedpłatę na dostawę artykułów biurowych. Dostawa została zrealizowana 18.06.2023 r., a faktura wystawiona 21.06.2023 r. Sprzedaż w ewidencji VAT powinna być zaksięgowana dnia 15.06.2023 r.

Świadczenie usług przez internet – obowiązek podatkowy w VAT

Jeżeli chodzi o świadczenie usług przez Internet to obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych powstaje z chwilą wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, dla której to części określono zapłatę. Również w tym przypadku istnieją pewne wyjątki.

Więcej na temat sprzedaży usług przez Internet i rozliczenia podatku VAT można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Przykład 3

Klient dokonał zakupu programu informatycznego. Warunkiem dostępu do aplikacji jest zapłata, dopiero z chwilą jej otrzymania nabywca otrzymuje pliki do pobrania. Płatność za program wpłynęła 14.06.2023 r., pliki zostały pobrane przez klienta 16.06.2023 r. Obowiązek podatkowy w VAT powstał w tym przypadku 14.06.2023 r.

Przy sprzedaży dokonywanej przez Internet istnieje sporo wyjątków od generalnej zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku dostawy towarów, z wyjątkiem książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów, będzie to dzień dokonania dostawy lub otrzymania zapłaty, w zależności co będzie jako pierwsze. W przypadku świadczenia usług będzie to moment wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, jeżeli dla tej części określono zapłatę, ale nie należy zapominać o wyjątkach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie