Sprzedaż samochodu firmowego na gruncie PIT i VAT u ryczałtowca

Wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca może kupować środki trwałe na firmę na takich samych zasadach jak przy innych formach opodatkowania. Nabyty majątek trwały ujmuje w wykazie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Samochód jest najczęściej spotykanym środkiem trwałym w każdej firmie. Pomimo, że ryczałtowiec nie odlicza odpisów amortyzacyjnych w kosztach to i tak przy sprzedaży samochodu jako środka trwałego musi pamiętać o zapłaceniu podatku.

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu

Przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez osoby fizyczne odnoszą się wprost do tematu sprzedaży posiadanych środków trwałych. W art. 12 ust. 5 lit. f ustawy czytamy, że kwota ryczałtu z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku ujętych w wykazie środków trwałych, a więc również samochodów, wynosi 3% kwoty przychodu. Nie można również zapominać, że nawet wycofując samochód z działalności, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania do dnia zbycia nie upłynie 6 lat również należy policzyć i zapłacić 3% zryczałtowanego podatku dochodowego

Dokumentowanie sprzedaży

Na okoliczność sprzedaży samochodu przedsiębiorca powinien wystawić fakturę VAT, z której kwotę netto musi ująć w ewidencji przychodów. Zryczałtowany podatek od sprzedaży w wysokości 3% należy odprowadzić do urzędu skarbowego w ustawowych terminach. Należy również zaktualizować wykaz środków trwałych, podając przyczynę likwidacji – sprzedaż. Jeżeli sprzedaży dokonujemy po likwidacji działalności gospodarczej podatek należy zapłacić do 20-tego dnia po miesiącu sprzedaży i złożyć PIT-28(21) (wersja dla roku 2019) do 15 lutego 2020 roku za 2019 rok. Za lata wcześniejsze termin na złożenie PIT-28 upływał 31 stycznia.

Podatek VAT przy sprzedaży

Sprzedaż samochodu na gruncie podatku VAT podlega takim samym regułom jak w przypadku innych form opodatkowania dochodów, nie ma szczególnych uregulowań dla ryczałtowców. A więc co do zasady jest objęta stawką podstawową 23%, bez znaczenia jest czy przedsiębiorcy przysługiwało 100% czy też 50% odliczenie podatku VAT w momencie zakupu. Jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało 50% odliczenia podatku VAT naliczonego może skorzystać z prawa do korekty VAT, które pozwoli na zwiększenie odliczenia VAT. Jest jeszcze okres korekty podatku VAT, który zależy od wartości początkowej naszego pojazdu. Są to 2 przedziały kwotowe:
  • Do 15.000 zł – okres korekty 12 miesięcy,
  • Powyżej 15.000 zł – okres korekty 60 miesięcy.
 

Ryczałtowiec może wycofać z działalności gospodarczej różne środki trwałe, nie tylko samochód – Sprawdź jak to zrobić!

 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI