Blog ifirma.pl

Sprzedaż samochodu firmowego na gruncie PIT i VAT u ryczałtowca

|
Jedną z form opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jest to zryczałtowana forma podatku dochodowego. Elementem charakterystycznych dla ryczałtu jest brak kosztów uzyskania przychodów – podatek płacimy od przychodu. A co z opodatkowaniem sprzedaży samochodu firmowego przez ryczałtowca?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca może kupować środki trwałe na firmę na takich samych zasadach jak przy innych formach opodatkowania. Nabyty majątek trwały ujmuje w wykazie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Samochód jest najczęściej spotykanym środkiem trwałym w każdej firmie. Pomimo że ryczałtowiec nie odlicza odpisów amortyzacyjnych w kosztach to i tak przy sprzedaży samochodu jako środka trwałego musi pamiętać o zapłaceniu podatku.

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu

Przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez osoby fizyczne odnoszą się wprost do tematu sprzedaży posiadanych środków trwałych. W art. 12 ust. 5 lit. f ustawy czytamy, że kwota ryczałtu z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku ujętych w wykazie środków trwałych, a więc również samochodów, wynosi 3% kwoty przychodu.

Nie można również zapominać, że nawet wycofując samochód z działalności, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania do dnia zbycia nie upłynie 6 lat również należy policzyć i zapłacić 3% zryczałtowanego podatku dochodowego

Dokumentowanie sprzedaży

Na okoliczność sprzedaży samochodu przedsiębiorca powinien wystawić fakturę VAT, z której kwotę netto musi ująć w ewidencji przychodów. Zryczałtowany podatek od sprzedaży w wysokości 3% należy odprowadzić do urzędu skarbowego w ustawowych terminach. Należy również zaktualizować wykaz środków trwałych, podając przyczynę likwidacji – sprzedaż.

Jeżeli sprzedaży dokonujemy po likwidacji działalności gospodarczej podatek należy zapłacić do 20-tego dnia po miesiącu sprzedaży i złożyć PIT-28(21) (wersja dla roku 2019) do 15 lutego 2020 roku za 2019 rok. Za lata wcześniejsze termin na złożenie PIT-28 upływał 31 stycznia.

Podatek VAT przy sprzedaży

Sprzedaż samochodu na gruncie podatku VAT podlega takim samym regułom jak w przypadku innych form opodatkowania dochodów, nie ma szczególnych uregulowań dla ryczałtowców. A więc co do zasady jest objęta stawką podstawową 23%, bez znaczenia jest czy przedsiębiorcy przysługiwało 100% czy też 50% odliczenie podatku VAT w momencie zakupu.

Jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało 50% odliczenia podatku VAT naliczonego może skorzystać z prawa do korekty VAT, które pozwoli na zwiększenie odliczenia VAT. Jest jeszcze okres korekty podatku VAT, który zależy od wartości początkowej naszego pojazdu. Są to 2 przedziały kwotowe:

  • Do 15.000 zł – okres korekty 12 miesięcy,
  • Powyżej 15.000 zł – okres korekty 60 miesięcy.

Ryczałtowiec może wycofać z działalności gospodarczej różne środki trwałe, nie tylko samochód – Sprawdź jak to zrobić!

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie