Sprzedaż samochodu firmowego na gruncie PIT i VAT u ryczałtowca

sprzedaż samochodu firmowego na ryczałcie

Jedną z form opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jest to zryczałtowana forma podatku dochodowego. Elementem charakterystycznych dla ryczałtu jest brak kosztów uzyskania przychodów – podatek płacimy od przychodu. A co z opodatkowaniem sprzedaży samochodu firmowego przez ryczałtowca?

Wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca może kupować środki trwałe na firmę na takich samych zasadach jak przy innych formach opodatkowania. Nabyty majątek trwały ujmuje w wykazie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Samochód jest najczęściej spotykanym środkiem trwałym w każdej firmie. Pomimo że ryczałtowiec nie odlicza odpisów amortyzacyjnych w kosztach to i tak przy sprzedaży samochodu jako środka trwałego musi pamiętać o zapłaceniu podatku.

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu

Przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez osoby fizyczne odnoszą się wprost do tematu sprzedaży posiadanych środków trwałych. W art. 12 ust. 5 lit. f ustawy czytamy, że kwota ryczałtu z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku ujętych w wykazie środków trwałych, a więc również samochodów, wynosi 3% kwoty przychodu.

Nie można również zapominać, że nawet wycofując samochód z działalności, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania do dnia zbycia nie upłynie 6 lat również należy policzyć i zapłacić 3% zryczałtowanego podatku dochodowego

Dokumentowanie sprzedaży

Na okoliczność sprzedaży samochodu przedsiębiorca powinien wystawić fakturę VAT, z której kwotę netto musi ująć w ewidencji przychodów. Zryczałtowany podatek od sprzedaży w wysokości 3% należy odprowadzić do urzędu skarbowego w ustawowych terminach. Należy również zaktualizować wykaz środków trwałych, podając przyczynę likwidacji – sprzedaż.

Jeżeli sprzedaży dokonujemy po likwidacji działalności gospodarczej podatek należy zapłacić do 20-tego dnia po miesiącu sprzedaży i złożyć PIT-28(21) (wersja dla roku 2019) do 15 lutego 2020 roku za 2019 rok. Za lata wcześniejsze termin na złożenie PIT-28 upływał 31 stycznia.

Podatek VAT przy sprzedaży

Sprzedaż samochodu na gruncie podatku VAT podlega takim samym regułom jak w przypadku innych form opodatkowania dochodów, nie ma szczególnych uregulowań dla ryczałtowców. A więc co do zasady jest objęta stawką podstawową 23%, bez znaczenia jest czy przedsiębiorcy przysługiwało 100% czy też 50% odliczenie podatku VAT w momencie zakupu.

Jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało 50% odliczenia podatku VAT naliczonego może skorzystać z prawa do korekty VAT, które pozwoli na zwiększenie odliczenia VAT. Jest jeszcze okres korekty podatku VAT, który zależy od wartości początkowej naszego pojazdu. Są to 2 przedziały kwotowe:

  • Do 15.000 zł – okres korekty 12 miesięcy,
  • Powyżej 15.000 zł – okres korekty 60 miesięcy.

Ryczałtowiec może wycofać z działalności gospodarczej różne środki trwałe, nie tylko samochód – Sprawdź jak to zrobić!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość