Wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca może kupować środki trwałe na firmę na takich samych zasadach jak przy innych formach opodatkowania. Nabyty majątek trwały ujmuje w wykazie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Samochód jest najczęściej spotykanym środkiem trwałym w każdej firmie. Pomimo że ryczałtowiec nie odlicza odpisów amortyzacyjnych w kosztach to i tak przy sprzedaży samochodu jako środka trwałego musi pamiętać o zapłaceniu podatku.
Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu
Przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez osoby fizyczne odnoszą się wprost do tematu sprzedaży posiadanych środków trwałych. W art. 12 ust. 5 lit. f ustawy czytamy, że kwota ryczałtu z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku ujętych w wykazie środków trwałych, a więc również samochodów, wynosi 3% kwoty przychodu.
Nie można również zapominać, że nawet wycofując samochód z działalności, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania do dnia zbycia nie upłynie 6 lat również należy policzyć i zapłacić 3% zryczałtowanego podatku dochodowego
Dokumentowanie sprzedaży
Na okoliczność sprzedaży samochodu przedsiębiorca powinien wystawić fakturę VAT, z której kwotę netto musi ująć w ewidencji przychodów. Zryczałtowany podatek od sprzedaży w wysokości 3% należy odprowadzić do urzędu skarbowego w ustawowych terminach. Należy również zaktualizować wykaz środków trwałych, podając przyczynę likwidacji – sprzedaż.
Jeżeli sprzedaży dokonujemy po likwidacji działalności gospodarczej podatek należy zapłacić do 20-tego dnia po miesiącu sprzedaży i złożyć PIT-28(21) (wersja dla roku 2019) do 15 lutego 2020 roku za 2019 rok. Za lata wcześniejsze termin na złożenie PIT-28 upływał 31 stycznia.
Podatek VAT przy sprzedaży
Sprzedaż samochodu na gruncie podatku VAT podlega takim samym regułom jak w przypadku innych form opodatkowania dochodów, nie ma szczególnych uregulowań dla ryczałtowców. A więc co do zasady jest objęta stawką podstawową 23%, bez znaczenia jest czy przedsiębiorcy przysługiwało 100% czy też 50% odliczenie podatku VAT w momencie zakupu.
Jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało 50% odliczenia podatku VAT naliczonego może skorzystać z prawa do korekty VAT, które pozwoli na zwiększenie odliczenia VAT. Jest jeszcze okres korekty podatku VAT, który zależy od wartości początkowej naszego pojazdu. Są to 2 przedziały kwotowe:
- Do 15.000 zł – okres korekty 12 miesięcy,
- Powyżej 15.000 zł – okres korekty 60 miesięcy.