Blog ifirma.pl

Sprzedaż środka trwałego – kiedy zastosować stawkę ZW?

|
|
3 minut czytania
Sprzedaż środka trwałego ze stawką zwolnioną VAT jest możliwa także u czynnego podatnika VAT, jednak pod warunkiem, że prowadzi on sprzedaż mieszaną. Podatnik korzystając ze zwolnienia z VAT może natomiast zastosować taką stawkę, dokumentując sprzedaż swojego środka trwałego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Sprzedaż środka trwałego z działalności gospodarczej teoretycznie nie różni się od zwykłej sprzedaży, mimo to może wzbudzać pewną wątpliwość w zakresie opodatkowania VAT. Pojawia się ona szczególnie wtedy, gdy pada pytanie, czy przy sprzedaży środka trwałego można zastosować stawkę zwolnioną?

Czynny podatnik VAT a sprzedaż środka trwałego ze stawką ZW

W przypadku czynnego podatnika VAT sprzedaż środka trwałego z zastosowaniem stawki ZW jest praktycznie niemożliwe – chyba że przedsiębiorca prowadzi działalność mieszaną, gdzie część świadczonych usług bądź sprzedawanych towarów korzysta ze zwolnienia z VAT.

W takiej sytuacji przedsiębiorca, planując sprzedaż środka trwałego, powinien ustalić, czy:

 • Przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego – tj. nabycie nastąpiło na podstawie umowy kupna-sprzedaży, faktury od podatnika zwolnionego z VAT, faktury VAT marża; bądź zostało dokonane w związku z działalnością zwolnioną z VAT,
 • Środek trwały był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.

Jeżeli obydwa powyższe warunki zostałyby spełnione, przedsiębiorca ma prawo do sprzedaży środka trwałego bez naliczenia VAT i wykazania na fakturze stawki ZW. Jednakże już użycie środka trwałego dla celów działalności opodatkowanej sprawia, że naliczenie VAT przy sprzedaży stałoby się obowiązkiem przedsiębiorcy.

Podatnik VAT zwolniony a sprzedaż środka trwałego

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT – zarówno przedmiotowego, jak i podmiotowego – wystawiając faktury korzystają każdorazowo ze stawki ZW. Nie inaczej jest przy sprzedaży środka trwałego. Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT automatycznie nie posiada prawa do odliczenia VAT od zakupu, a jako że cała jego działalność podlega zwolnieniu, również środek trwały jest wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności zwolnionej. Tym samym podatnicy VAT zwolnieni dokumentując sprzedaż środka trwałego, będą korzystać z faktury ze stawką ZW – taką samą, jak przy ich standardowej sprzedaży.

Sprzedaż zwolniona z czy z marżą? Sprawdź, jak udokumentować sprzedaż środka trwałego!

▲ wróć na początek

Sprzedaż środka trwałego a VAT ZW – najważniejsze pytania:

Czy czynny podatnik VAT może dokonać sprzedaży środka trwałego ze stawką ZW?

Jedynie, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność mieszaną, gdzie część świadczonych usług bądź sprzedawanych towarów korzysta ze zwolnienia z VAT.

Co należy mieć na uwadze w takiej sytuacji?

Planując sprzedaż środka trwałego i prowadząc działalność mieszaną, zwrócić uwagę należy na dwie kwestie:

 • Czy przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego?
 • Środek trwały był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.

Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione to przedsiębiorca ma prawo do sprzedaży środka trwałego bez naliczania VAT i wskazania na fakturze stawki ZW.

Co w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia VAT?

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT – zarówno przedmiotowego, jak i podmiotowego – każdorazowo wystawiają faktury ze stawką ZW. Nie inaczej jest przy sprzedaży środka trwałego.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie