Sprzedaż środka trwałego – kiedy zastosować stawkę ZW?

sprzedaż a stawka VAT ZW

Sprzedaż środka trwałego ze stawką zwolnioną VAT jest możliwa także u czynnego podatnika VAT, jednak pod warunkiem, że prowadzi on sprzedaż mieszaną. Podatnik korzystając ze zwolnienia z VAT może natomiast zastosować taką stawkę, dokumentując sprzedaż swojego środka trwałego.

Sprzedaż środka trwałego z działalności gospodarczej teoretycznie nie różni się od zwykłej sprzedaży, mimo to może wzbudzać pewną wątpliwość w zakresie opodatkowania VAT. Pojawia się ona szczególnie wtedy, gdy pada pytanie, czy przy sprzedaży środka trwałego można zastosować stawkę zwolnioną?

Czynny podatnik VAT a sprzedaż środka trwałego ze stawką ZW

W przypadku czynnego podatnika VAT sprzedaż środka trwałego z zastosowaniem stawki ZW jest praktycznie niemożliwe – chyba że przedsiębiorca prowadzi działalność mieszaną, gdzie część świadczonych usług bądź sprzedawanych towarów korzysta ze zwolnienia z VAT.

W takiej sytuacji przedsiębiorca, planując sprzedaż środka trwałego, powinien ustalić, czy:

  • Przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego – tj. nabycie nastąpiło na podstawie umowy kupna-sprzedaży, faktury od podatnika zwolnionego z VAT, faktury VAT marża; bądź zostało dokonane w związku z działalnością zwolnioną z VAT,
  • Środek trwały był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.

Jeżeli obydwa powyższe warunki zostałyby spełnione, przedsiębiorca ma prawo do sprzedaży środka trwałego bez naliczenia VAT i wykazania na fakturze stawki ZW. Jednakże już użycie środka trwałego dla celów działalności opodatkowanej sprawia, że naliczenie VAT przy sprzedaży stałoby się obowiązkiem przedsiębiorcy.

Podatnik VAT zwolniony a sprzedaż środka trwałego

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT – zarówno przedmiotowego, jak i podmiotowego – wystawiając faktury korzystają każdorazowo ze stawki ZW. Nie inaczej jest przy sprzedaży środka trwałego. Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT automatycznie nie posiada prawa do odliczenia VAT od zakupu, a jako że cała jego działalność podlega zwolnieniu, również środek trwały jest wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności zwolnionej. Tym samym podatnicy VAT zwolnieni dokumentując sprzedaż środka trwałego, będą korzystać z faktury ze stawką ZW – taką samą, jak przy ich standardowej sprzedaży.

Sprzedaż zwolniona z czy z marżą? Sprawdź, jak udokumentować sprzedaż środka trwałego!
▲ wróć na początek

Sprzedaż środka trwałego a VAT ZW – najważniejsze pytania:

Czy czynny podatnik VAT może dokonać sprzedaży środka trwałego ze stawką ZW?

Jedynie, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność mieszaną, gdzie część świadczonych usług bądź sprzedawanych towarów korzysta ze zwolnienia z VAT.

Co należy mieć na uwadze w takiej sytuacji?

Planując sprzedaż środka trwałego i prowadząc działalność mieszaną, zwrócić uwagę należy na dwie kwestie:

  • Czy przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego?
  • Środek trwały był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.

Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione to przedsiębiorca ma prawo do sprzedaży środka trwałego bez naliczania VAT i wskazania na fakturze stawki ZW.

Co w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia VAT?

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT – zarówno przedmiotowego, jak i podmiotowego – każdorazowo wystawiają faktury ze stawką ZW. Nie inaczej jest przy sprzedaży środka trwałego.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość