Sprzedaż środka trwałego z działalności gospodarczej teoretycznie nie różni się od zwykłej sprzedaży, mimo to może wzbudzać pewną wątpliwość w zakresie opodatkowania VAT. Pojawia się ona szczególnie wtedy, gdy pada pytanie, czy przy sprzedaży środka trwałego można zastosować stawkę zwolnioną?
- 1. Czynny podatnik VAT a sprzedaż środka trwałego ze stawką ZW
- 2. Podatnik VAT zwolniony a sprzedaż środka trwałego
- Sprzedaż środka trwałego a VAT ZW – najważniejsze pytania
Sprzedaż środka trwałego ze stawką ZW VAT – omówione zagadnienia:
Czynny podatnik VAT a sprzedaż środka trwałego ze stawką ZW
W przypadku czynnego podatnika VAT sprzedaż środka trwałego z zastosowaniem stawki ZW jest praktycznie niemożliwe – chyba że przedsiębiorca prowadzi działalność mieszaną, gdzie część świadczonych usług bądź sprzedawanych towarów korzysta ze zwolnienia z VAT.
W takiej sytuacji przedsiębiorca, planując sprzedaż środka trwałego, powinien ustalić, czy:
- Przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego – tj. nabycie nastąpiło na podstawie umowy kupna-sprzedaży, faktury od podatnika zwolnionego z VAT, faktury VAT marża; bądź zostało dokonane w związku z działalnością zwolnioną z VAT,
- Środek trwały był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.
Jeżeli obydwa powyższe warunki zostałyby spełnione, przedsiębiorca ma prawo do sprzedaży środka trwałego bez naliczenia VAT i wykazania na fakturze stawki ZW. Jednakże już użycie środka trwałego dla celów działalności opodatkowanej sprawia, że naliczenie VAT przy sprzedaży stałoby się obowiązkiem przedsiębiorcy.
Podatnik VAT zwolniony a sprzedaż środka trwałego
Podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT – zarówno przedmiotowego, jak i podmiotowego – wystawiając faktury korzystają każdorazowo ze stawki ZW. Nie inaczej jest przy sprzedaży środka trwałego. Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT automatycznie nie posiada prawa do odliczenia VAT od zakupu, a jako że cała jego działalność podlega zwolnieniu, również środek trwały jest wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności zwolnionej. Tym samym podatnicy VAT zwolnieni dokumentując sprzedaż środka trwałego, będą korzystać z faktury ze stawką ZW – taką samą, jak przy ich standardowej sprzedaży.
Sprzedaż środka trwałego a VAT ZW – najważniejsze pytania:
Czy czynny podatnik VAT może dokonać sprzedaży środka trwałego ze stawką ZW?
Jedynie, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność mieszaną, gdzie część świadczonych usług bądź sprzedawanych towarów korzysta ze zwolnienia z VAT.
Co należy mieć na uwadze w takiej sytuacji?
Planując sprzedaż środka trwałego i prowadząc działalność mieszaną, zwrócić uwagę należy na dwie kwestie:
- Czy przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego?
- Środek trwały był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.
Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione to przedsiębiorca ma prawo do sprzedaży środka trwałego bez naliczania VAT i wskazania na fakturze stawki ZW.
Co w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia VAT?
Podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT – zarówno przedmiotowego, jak i podmiotowego – każdorazowo wystawiają faktury ze stawką ZW. Nie inaczej jest przy sprzedaży środka trwałego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: