Sprzedaż środka trwałego sfinansowanego z dotacji

Otrzymanie bezzwrotnej pomocy, najczęściej ze środków unijnych, to przede wszystkim duża korzyść dla osób rozpoczynających przygodę z biznesem, ale również tych, którzy dzięki dodatkowym środkom mogą swoją działalność gospodarczą rozwinąć. Nie jest prosto pozyskać takie finanse, ale późniejsze ich wydatkowanie rekompensuje tę niedogodność.

Zakupy ze środków z dotacji na gruncie podatku dochodowego

W ramach dotacji z otrzymanych środków można dokonać zakupu zarówno środków trwałych, wyposażenia jak i środków obrotowych.

Co do zasady otrzymana dotacja stanowi przychód w podatku dochodowym, który jest zwolniony z opodatkowania (art. 21 ust. 1 pkt 121, 129, 137). Dotacja nie jest przychodem w działalności gospodarczej w części zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (art. 14 ust. 2 pkt 2), a odpisy amortyzacyjne nie są kosztem podatkowym (art. 23 ust. 1 pkt 45).

Środek trwały zakupiony z dotacji a amortyzacja

Środek trwały sfinansowany z dotacji, w całości lub w części, powinien być ujęty w ewidencji środków trwałych. Co do zasady powinien być amortyzowany na zasadach ogólnych, z tą różnicą, że część sfinansowana dotacją nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.

▲ wróć na początek

Sprzedaż środka trwałego a podatek dochodowy

Przy sprzedaży środka trwałego sfinansowanego dotacją kwota netto dla podatnika VAT, a dla nievatowca uzyskana kwota brutto ze sprzedaży jest przychodem podatkowym.

Przepisy podatkowe nie są zbyt klarowne w tym temacie, a do tego wszystkiego na przestrzeni lat również fiskus zmieniał swoje stanowisko w tej sprawie w wydawanych interpretacjach podatkowych. Kwestią sporną było, czy niezamortyzowana wartość środka trwałego w części sfinansowanej dotacją w momencie sprzedaży będzie stanowiła koszty uzyskania przychodów? Obecnie uznaje się, że niezamortyzowana część środka trwałego, bez względu na źródło finansowania – środki własne czy dotacja, będzie stanowiła koszty uzyskania przychód przy sprzedaży (art. 24 ust. 2 pkt 1). Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowe między innymi w interpretacjach indywidualnych: nr 0113-KDIPT2-3.4011.109.2018.2DS z 25 kwietnia 2018 roku; nr 0113-KDIPT2-1.4011.296.2018.2.DJD z 1 sierpnia 2018 r.

Jeżeli amortyzacja będzie dokonana w 100% nie będzie kosztów w momencie sprzedaży.

Sprzedaż środka trwałego a VAT

Na gruncie podatku VAT sprzedaż środka trwałego przez czynnego podatnika VAT powinna być opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych, bez znaczenia pozostaje fakt czy zakup był dokonany ze środków własnych przedsiębiorcy czy z dotacji.

▲ wróć na początek

Sprawdź, jak otrzymać dotację z urzędu pracy!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań