Chat with us, powered by LiveChat

VAT e-commerce odpowiedź Ministerstwa Finansów – sprzedaż towarów przez firmę z Wielkiej Brytanii

Sprzedaż towarów przez firmę z Wielkiej Brytanii

Interesuje cię rozliczanie podatku VAT w pakiecie e-commerce przez firmę z Wielkiej Brytanii? Przeczytaj, w jaki sposób powinno to być dokonywane.

Odkąd Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej pojawiają się wątpliwości, w jaki sposób powinny być rozliczane przeprowadzane z jej udziałem transakcje. Nie inaczej wygląda sytuacja z rozliczanie podatku VAT w pakiecie VAT e-commerce. W dzisiejszej publikacji przedstawimy stanowisko Ministerstwa Finansów na konkretnym przykładzie.

Sprzedaż towarów produkowanych w Polsce przez firmę z Wielkiej Brytanii

Według stanu faktycznego, do którego odnosi się odpowiedź MF firma z Wielkiej Brytanii sprzedaje towary produkowane w Polsce. W celu uniknięcia importu chce nawiązać współpracę z podmiotem polskim, który przyjmie te towary do swojego magazynu i będzie je wysyłał w imieniu firmy z GB do konsumentów na terenie UE. W związku ze zmianami od 1 lipca 2021 r. zostały zadane następujące pytania:

  1. Czy w takim przypadku firmę z GB obowiązuje limit 10.000 euro, co pozwoli do tej kwoty rozliczać VAT w Polsce?

    Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Firma nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terenie UE, a więc wspomniany limit nie będzie jej dotyczył. Taki przedsiębiorca może zdecydować się na rejestrację do VAT w państwach członkowskich konsumpcji, składać deklaracje VAT i płacić VAT bezpośrednio w tych państwach. Ma również możliwość wybrania uproszczenia w procedurze OSS. Jeżeli firma nie posiada na terytorium UE stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej powinna zarejestrować się do OSS w państwie członkowskim rozpoczęcia wysyłki towarów, w tym przypadku jest to Polska. Jeżeli natomiast wysyłka towarów następowała również z innych państw może dokonać wyboru, w którym z nich zarejestruje się do OSS.
  2. W jaki sposób firma brytyjska powinna dokonać rejestracji w Polsce, żeby móc rozliczać transakcje w ramach procedury OSS?

    W takim przypadku firma z GB musi być zarejestrowana do VAT na formularzu VAT-R, jak i do procedury szczególnej OSS na formularz VIU-R. Oba formularze mogą być składane w tym samym czasie, pod warunkiem, że przy wypełnianiu VIU-R podmiot będzie posiadał już numer NIP. Nie ma przeciwwskazań, aby rejestracja do procedury OSS nastąpiła dopiero po zarejestrowaniu podmiotu przez organ podatkowy, jako podatnika VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość