Sprzedaż towarów przez firmę z Wielkiej Brytanii - omówione zagadnienia:
- Sprzedaż towarów produkowanych w Polsce przez firmę z Wielkiej Brytanii
- Czy w takim przypadku firmę z GB obowiązuje limit 10.000 euro, co pozwoli do tej kwoty rozliczać VAT w Polsce?
- W jaki sposób firma brytyjska powinna dokonać rejestracji w Polsce, żeby móc rozliczać transakcje w ramach procedury OSS?
Odkąd Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej pojawiają się wątpliwości, w jaki sposób powinny być rozliczane przeprowadzane z jej udziałem transakcje. Nie inaczej wygląda sytuacja z rozliczanie podatku VAT w pakiecie VAT e-commerce. W dzisiejszej publikacji przedstawimy stanowisko Ministerstwa Finansów na konkretnym przykładzie.
Sprzedaż towarów produkowanych w Polsce przez firmę z Wielkiej Brytanii
Według stanu faktycznego, do którego odnosi się odpowiedź MF firma z Wielkiej Brytanii sprzedaje towary produkowane w Polsce. W celu uniknięcia importu chce nawiązać współpracę z podmiotem polskim, który przyjmie te towary do swojego magazynu i będzie je wysyłał w imieniu firmy z GB do konsumentów na terenie UE. W związku ze zmianami od 1 lipca 2021 r. zostały zadane następujące pytania:
-
Czy w takim przypadku firmę z GB obowiązuje limit 10.000 euro, co pozwoli do tej kwoty rozliczać VAT w Polsce?
Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Firma nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terenie UE, a więc wspomniany limit nie będzie jej dotyczył. Taki przedsiębiorca może zdecydować się na rejestrację do VAT w państwach członkowskich konsumpcji, składać deklaracje VAT i płacić VAT bezpośrednio w tych państwach. Ma również możliwość wybrania uproszczenia w procedurze OSS. Jeżeli firma nie posiada na terytorium UE stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej powinna zarejestrować się do OSS w państwie członkowskim rozpoczęcia wysyłki towarów, w tym przypadku jest to Polska. Jeżeli natomiast wysyłka towarów następowała również z innych państw może dokonać wyboru, w którym z nich zarejestruje się do OSS. W jaki sposób firma brytyjska powinna dokonać rejestracji w Polsce, żeby móc rozliczać transakcje w ramach procedury OSS?
W takim przypadku firma z GB musi być zarejestrowana do VAT na formularzu VAT-R, jak i do procedury szczególnej OSS na formularz VIU-R. Oba formularze mogą być składane w tym samym czasie, pod warunkiem, że przy wypełnianiu VIU-R podmiot będzie posiadał już numer NIP. Nie ma przeciwwskazań, aby rejestracja do procedury OSS nastąpiła dopiero po zarejestrowaniu podmiotu przez organ podatkowy, jako podatnika VAT.
Podziel się z innymi: