Sprzedaż towaru przez spółkę cywilną dla wspólnika

Przedsiębiorca może prowadzić działalność w swoim imieniu i jednocześnie być wspólnikiem w jednej lub nawet kilku spółkach cywilnych. Przepisy dopuszczają transakcje handlowe między takimi podmiotami. Brak szczegółowych regulacji dotyczących spółki cywilnej powoduje, że trudno jest ustalić, jak rozliczyć transakcje pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Czy możliwa jest zatem  sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika? Zobacz, na co musisz uważać, gdy kupujesz towar do swojej firmy od własnej spółki cywilnej!

Sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika

Zgodnie z przepisami wspólnik spółki cywilnej może równolegle prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Wątpliwości pojawiają się w sytuacji, kiedy taki wspólnik zechciałby odkupić dla celów swojej działalności gospodarczej towar handlowy od prowadzonej przez siebie spółki. Co do zasady, organy skarbowe dotychczas nie poddawały w wątpliwość tego typu transakcji jako możliwych do zrealizowania. Nieco inną opinię prezentują w ostatnim czasie sądy – zgodnie z linią orzeczniczą, umowy zawierane pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem jako właścicielem działalności są niezgodne z prawem cywilnym. Wyroki odnoszą się wprawdzie do umów o większym znaczeniu, niż jednorazowe nabycie towaru, warto jednak wziąć je pod uwagę podczas rozpatrywania tej opcji.

Transakcja spółka cywilna – wspólnik a podatek dochodowy

Jeśli przyjąć, że sprzedaż towaru przez spółkę cywilną dla wspólnika – przedsiębiorcy jest zgodna z prawem cywilnym, taką transakcję należałoby udokumentować fakturą sprzedaży, wystawianą przez spółkę na rzecz firmy wspólnika. Co do zasady, na gruncie podatku dochodowego tego typu transakcja nie powinna odbiegać od standardowej sprzedaży towarów – dla spółki będzie to przychód, natomiast dla wspólnika – koszt uzyskania przychodu. Przepisy Ustawy o PIT nie wyłączają takiej transakcji handlowej spod opodatkowania.

Uwaga! Przy sprzedaży pomiędzy podmiotami powiązanymi – w tym wypadku osobą wspólnika-przedsiębiorcy – niezwykle istotne jest właściwe ustalenie ceny sprzedaży. Powinna ona być jak najbardziej zbliżona do rynkowej ceny towaru. Zbyt wysoka lub zbyt niska cena może stać się przyczyną wezwania do wyjaśnienia lub kontroli, jeśli organ skarbowy uzna, że była to próba agresywnej optymalizacji podatkowej.

Transakcja spółka cywilna – wspólnik a VAT

Przepisy Ustawy o VAT również nie wyłączają możliwości sprzedaży towaru handlowego przez spółkę cywilną na rzecz jej wspólnika-przedsiębiorcy. Zatem generalnie transakcja taka podlegać będzie opodatkowaniu VAT, a strony będą zobowiązane do naliczenia VAT (spółka jako sprzedawca) oraz uprawnione do odliczenia VAT (wspólnik jako nabywca) – zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami.

Uwaga! Wartość transakcji jako podstawy opodatkowania VAT również powinna być wyceniona jak rynkowa. Jeśli organ skarbowy uzna, że wartość jest nieadekwatna, a związek między podmiotami miał wpływ na ustalenie ceny, może samodzielnie określić wartość transakcji jako podstawy opodatkowania VAT.

 

Czy wiesz, że wspólnik jako osoba fizyczna może kupić samochód od własnej spółki cywilnej? Sprawdź, jak rozliczyć podatki!
 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK