Sprzedaż towaru przez spółkę cywilną dla wspólnika

sprzedaż towaru przez spółkę cywilną

Przedsiębiorca może prowadzić działalność w swoim imieniu i jednocześnie być wspólnikiem w jednej lub nawet kilku spółkach cywilnych. Przepisy dopuszczają transakcje handlowe między takimi podmiotami. Zobacz, na co musisz uważać, gdy kupujesz towar do swojej firmy od własnej spółki cywilnej!

Przedsiębiorca może prowadzić działalność w swoim imieniu i jednocześnie być wspólnikiem w jednej lub nawet kilku spółkach cywilnych. Przepisy dopuszczają transakcje handlowe między takimi podmiotami. Czy możliwa jest zatem sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika? Zobacz, na co uważać, gdy kupujesz towar do swojej firmy od własnej spółki cywilnej!

Sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika

Zgodnie z przepisami wspólnik spółki cywilnej może równolegle prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Wątpliwości pojawiają się w sytuacji, kiedy taki wspólnik zechciałby odkupić dla celów swojej działalności gospodarczej towar handlowy od prowadzonej przez siebie spółki. Co do zasady, organy skarbowe dotychczas nie poddawały w wątpliwość tego typu transakcji jako możliwych do zrealizowania. Nieco inną opinię prezentują w ostatnim czasie sądy – zgodnie z linią orzeczniczą, umowy zawierane pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem jako właścicielem działalności są niezgodne z prawem cywilnym. Wyroki odnoszą się wprawdzie do umów o większym znaczeniu, niż jednorazowe nabycie towaru, warto jednak wziąć je pod uwagę podczas rozpatrywania tej opcji.

Transakcja spółka cywilna – wspólnik a podatek dochodowy

Co do zasady, na gruncie podatku dochodowego tego typu transakcja nie powinna odbiegać od standardowej sprzedaży towarów. Dla spółki będzie to przychód, natomiast dla wspólnika – koszt uzyskania przychodu. Przepisy Ustawy o PIT nie wyłączają takiej transakcji handlowej spod opodatkowania.

Uwaga!

Przy sprzedaży pomiędzy podmiotami powiązanymi – w tym wypadku osobą wspólnika-przedsiębiorcy – niezwykle istotne jest właściwe ustalenie ceny sprzedaży. Powinna ona być jak najbardziej zbliżona do rynkowej ceny towaru. Zbyt wysoka lub zbyt niska cena może stać się przyczyną wezwania do wyjaśnienia lub kontroli, jeśli organ skarbowy uzna, że była to próba agresywnej optymalizacji podatkowej.

▲ wróć na początek

Transakcja spółka cywilna – wspólnik a VAT

Przepisy Ustawy o VAT również nie wyłączają możliwości sprzedaży towaru handlowego przez spółkę cywilną na rzecz jej wspólnika-przedsiębiorcy. Zatem generalnie transakcja taka podlegać będzie opodatkowaniu VAT. Strony będą zobowiązane do naliczenia VAT (spółka jako sprzedawca) oraz uprawnione do odliczenia VAT (wspólnik jako nabywca) – zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami.

Uwaga!

Wartość transakcji jako podstawy opodatkowania VAT również powinna być wyceniona jak rynkowa. Organ skarbowy może uznać, że wartość jest nieadekwatna, a związek między podmiotami miał wpływ na ustalenie ceny. Wtedy samodzielnie określi wartość transakcji jako podstawy opodatkowania VAT.

Czy wiesz, że wspólnik jako osoba fizyczna może kupić samochód od własnej spółki cywilnej? Sprawdź, jak rozliczyć podatki!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość