Blog ifirma.pl

Sprzedaż towaru przez spółkę cywilną dla wspólnika

|
|
3 minut czytania
Przedsiębiorca może prowadzić działalność w swoim imieniu i jednocześnie być wspólnikiem w jednej lub nawet kilku spółkach cywilnych. Przepisy dopuszczają transakcje handlowe między takimi podmiotami. Zobacz, na co musisz uważać, gdy kupujesz towar do swojej firmy od własnej spółki cywilnej!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca może prowadzić działalność w swoim imieniu i jednocześnie być wspólnikiem w jednej lub nawet kilku spółkach cywilnych. Przepisy dopuszczają transakcje handlowe między takimi podmiotami. Czy możliwa jest zatem sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika? Zobacz, na co uważać, gdy kupujesz towar do swojej firmy od własnej spółki cywilnej!

Sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika

Zgodnie z przepisami wspólnik spółki cywilnej może równolegle prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Wątpliwości pojawiają się w sytuacji, kiedy taki wspólnik zechciałby odkupić dla celów swojej działalności gospodarczej towar handlowy od prowadzonej przez siebie spółki. Co do zasady, organy skarbowe dotychczas nie poddawały w wątpliwość tego typu transakcji jako możliwych do zrealizowania. Nieco inną opinię prezentują w ostatnim czasie sądy – zgodnie z linią orzeczniczą, umowy zawierane pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem jako właścicielem działalności są niezgodne z prawem cywilnym. Wyroki odnoszą się wprawdzie do umów o większym znaczeniu, niż jednorazowe nabycie towaru, warto jednak wziąć je pod uwagę podczas rozpatrywania tej opcji.

Transakcja spółka cywilna – wspólnik a podatek dochodowy

Co do zasady, na gruncie podatku dochodowego tego typu transakcja nie powinna odbiegać od standardowej sprzedaży towarów. Dla spółki będzie to przychód, natomiast dla wspólnika – koszt uzyskania przychodu. Przepisy Ustawy o PIT nie wyłączają takiej transakcji handlowej spod opodatkowania.

Uwaga!

Przy sprzedaży pomiędzy podmiotami powiązanymi – w tym wypadku osobą wspólnika-przedsiębiorcy – niezwykle istotne jest właściwe ustalenie ceny sprzedaży. Powinna ona być jak najbardziej zbliżona do rynkowej ceny towaru. Zbyt wysoka lub zbyt niska cena może stać się przyczyną wezwania do wyjaśnienia lub kontroli, jeśli organ skarbowy uzna, że była to próba agresywnej optymalizacji podatkowej.

▲ wróć na początek

Transakcja spółka cywilna – wspólnik a VAT

Przepisy Ustawy o VAT również nie wyłączają możliwości sprzedaży towaru handlowego przez spółkę cywilną na rzecz jej wspólnika-przedsiębiorcy. Zatem generalnie transakcja taka podlegać będzie opodatkowaniu VAT. Strony będą zobowiązane do naliczenia VAT (spółka jako sprzedawca) oraz uprawnione do odliczenia VAT (wspólnik jako nabywca) – zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami.

Uwaga!

Wartość transakcji jako podstawy opodatkowania VAT również powinna być wyceniona jak rynkowa. Organ skarbowy może uznać, że wartość jest nieadekwatna, a związek między podmiotami miał wpływ na ustalenie ceny. Wtedy samodzielnie określi wartość transakcji jako podstawy opodatkowania VAT.

Czy wiesz, że wspólnik jako osoba fizyczna może kupić samochód od własnej spółki cywilnej? Sprawdź, jak rozliczyć podatki!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie