Blog

Sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii w 2021 roku

Zasady współpracy z Wielka Brytanią zmienią się diametralnie od 2021 roku. Co prawda wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej nastąpiło już 1 lutego 2020 roku to jeszcze cały 2020 rok był tzw. okresem przejściowym, który nie przyniósł znaczących zmian w wymianie handlowej pomiędzy UE a GB. To się jednak zmieni i to już niebawem bo 1 stycznia 2021 roku. Na co musimy się przygotować jeżeli chodzi o sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii?

Co jest usługą w kontekście przepisów podatkowych?

Otóż z punktu widzenia podatku VAT każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów jest świadczeniem usług. Pojęcie określające usługi jest więc bardzo pojemne. Pamiętajmy, że aby w sposób prawidłowy dokonać opodatkowania usług, w szczególności podatkiem VAT, ważne jest właściwe określenie miejsca ich świadczenia. Będzie to punkt wyjścia do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, a więc konieczności rozliczenia podatku VAT należnego.

Jak były opodatkowane usługi dokonywane na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii?

Dopóki Wielka Brytania była członkiem UE świadczenie usług odbywało się na takich samych zasadach jak do każdego innego innego kraju w UE. Świadczenie usług na rzecz firmy w UE podlega opodatkowaniu tam gdzie jest miejsce świadczenia usługi, a więc jest to kraj nabywcy. Zobowiązany do zapłaty podatku VAT jest kontrahent z UE, który oblicza i płaci podatek VAT zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju.

Ustawa o podatku VAT zawiera też wyjątki od zasady ogólnej, które obejmują następujące usługi:

  • związane z nieruchomościami,
  • z transportem pasażerskim,
  • z transportem towarów,
  • wstępu na imprezy kulturalne,
  • w dziedzinie kultury,
  • restauracyjne i cateringowe,
  • krótkoterminowego wynajmu środków transportu,
  • turystyczne.

W przypadku tego typu usług przedsiębiorca powinien właściwie określić miejsce ich świadczenia tym samym kraj, w którym będą opodatkowane.

Jak będzie opodatkowana sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii w 2021 roku?

Od 2021 roku Wielka Brytania stanie się dla UE krajem trzecim. Zaczną obowiązywać takie same zasady w kontaktach handlowych jak ze Stanami Zjednoczonymi czy Chinami. Jeżeli chodzi o świadczenie usług na rzecz kontrahenta spoza UE to taka usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Jest to transakcja nazywana eksportem usług. Miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, a więc to przedsiębiorca z kraju trzeciego będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju. Od 2021 roku ta zasada obejmie również Wielką Brytanię, a więc sprzedaż usług będzie opodatkowana w GB. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy jeżeli chodzi o opodatkowanie transakcji w VAT będzie to usługa objęta procedurą “odwrotnego obciążenia” i taka adnotacja powinna się znaleźć na fakturze wystawionej przez polskiego usługodawcę.

Podsumowanie

Sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii od 2021 roku będzie traktowana jak eksport usług do kraju trzeciego. Opodatkowanie takiej usługi będzie miało miejsce tam, gdzie znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy, a więc w Wielkiej Brytanii. Po zmianie taka usługa nie będzie już wykazywana w informacji VAT-UE tylko w pliku JPK_V7. Polski przedsiębiorca nie będzie już miał obowiązku rejestracyjnego do VAT-UE, ponieważ nie będzie to transakcja unijna.

Technicznie w sposobie wystawienia faktur nie będzie wielkich rewolucji. W serwisie ifirma.pl zmieni się w tym przypadku tylko rodzaj formularza, reszta pozostaje bez zmian. Zamiast Świadczenie usług dla podatników VAT-UE w trybie art. 28b należy stosować Świadczenie usług poza terytorium kraju.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

5 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

6 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

7 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

1 dzień temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

1 dzień temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

1 dzień temu