Blog ifirma.pl

Sprzedaż zwolniona z ewidencji na kasie a możliwość rezygnacji z posiadania kasy fiskalnej

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy możesz zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Temat kas fiskalnych w firmie przewija się w bardzo wielu naszych publikacjach. Ciągle jednak pojawiają się dylematy, w jaki sposób należy postąpić w określonych indywidualnych przypadkach. W dzisiejszej publikacji napiszemy, czy możliwa jest rezygnacja z kasy fiskalnej w sytuacji, gdy ją już posiadamy.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Przepisy w sposób dość precyzyjny opisują kiedy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Bardzo ogólnie ujmując temat, jeżeli prowadzimy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, to mamy obowiązek zainstalowania kasy, ale oczywiście od tej zasady jest szereg wyjątków.

W dzisiejszych rozważaniach będzie nas interesowało, czy jeżeli już posiadamy kasę fiskalną możemy z niej zrezygnować.

Rezygnacja z kasy fiskalnej – czy jest możliwa?

Wielu przedsiębiorców weszło w posiadanie kas fiskalnych w okresach wcześniejszych. W tak zwanym międzyczasie wiele się mogło zmienić w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W takim przypadku rodzi się pytanie, czy jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej może zrezygnować z posiadanej kasy? Z takim zapytaniem zwrócił się do Dyrektora KIS przedsiębiorca. W interpretacji z dnia 30 marca 2022 roku nr 0111-KDIB3-2.4012.80.2022.1.MN zadał pytanie, czy jeżeli prowadzi sprzedaż wyłącznie zwolnioną z ewidencji ma prawo zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej. W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wykonuje usługi na zasadach opisanych w poz. 37 załącznika do Rozporządzenia w sprawie zwolnienia z ewidencjonowania na kasie. Zapłaty za usługę otrzymuje za pośrednictwem poczty, banku na swój rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów wynika czego dotyczy dana płatność. Dyrektor KIS potwierdził, że o ile przedsiębiorca spełnia warunki z Rozporządzenia, to ma prawo zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej.

Jak widać sam fakt posiadania kasy fiskalnej nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do powrotu do zwolnienia z ewidencjonowania na kasie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie