Sprzedaż zwolniona z ewidencji na kasie a możliwość rezygnacji z posiadania kasy fiskalnej

rezygnacja z kasy fiskalnej

Zastanawiasz się, czy możesz zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Temat kas fiskalnych w firmie przewija się w bardzo wielu naszych publikacjach. Ciągle jednak pojawiają się dylematy, w jaki sposób należy postąpić w określonych indywidualnych przypadkach. W dzisiejszej publikacji napiszemy, czy możliwa jest rezygnacja z kasy fiskalnej w sytuacji, gdy ją już posiadamy.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Przepisy w sposób dość precyzyjny opisują kiedy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Bardzo ogólnie ujmując temat, jeżeli prowadzimy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, to mamy obowiązek zainstalowania kasy, ale oczywiście od tej zasady jest szereg wyjątków.

W dzisiejszych rozważaniach będzie nas interesowało, czy jeżeli już posiadamy kasę fiskalną możemy z niej zrezygnować.

Rezygnacja z kasy fiskalnej – czy jest możliwa?

Wielu przedsiębiorców weszło w posiadanie kas fiskalnych w okresach wcześniejszych. W tak zwanym międzyczasie wiele się mogło zmienić w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W takim przypadku rodzi się pytanie, czy jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej może zrezygnować z posiadanej kasy? Z takim zapytaniem zwrócił się do Dyrektora KIS przedsiębiorca. W interpretacji z dnia 30 marca 2022 roku nr 0111-KDIB3-2.4012.80.2022.1.MN zadał pytanie, czy jeżeli prowadzi sprzedaż wyłącznie zwolnioną z ewidencji ma prawo zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej. W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wykonuje usługi na zasadach opisanych w poz. 37 załącznika do Rozporządzenia w sprawie zwolnienia z ewidencjonowania na kasie. Zapłaty za usługę otrzymuje za pośrednictwem poczty, banku na swój rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów wynika czego dotyczy dana płatność. Dyrektor KIS potwierdził, że o ile przedsiębiorca spełnia warunki z Rozporządzenia, to ma prawo zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej.

Jak widać sam fakt posiadania kasy fiskalnej nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do powrotu do zwolnienia z ewidencjonowania na kasie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość