Sprzedaż zwolniona z ewidencji na kasie a możliwość rezygnacji z posiadania kasy fiskalnej

rezygnacja z kasy fiskalnej

Zastanawiasz się, czy możesz zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Temat kas fiskalnych w firmie przewija się w bardzo wielu naszych publikacjach. Ciągle jednak pojawiają się dylematy, w jaki sposób należy postąpić w określonych indywidualnych przypadkach. W dzisiejszej publikacji napiszemy, czy możliwa jest rezygnacja z kasy fiskalnej w sytuacji, gdy ją już posiadamy.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Przepisy w sposób dość precyzyjny opisują kiedy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Bardzo ogólnie ujmując temat, jeżeli prowadzimy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, to mamy obowiązek zainstalowania kasy, ale oczywiście od tej zasady jest szereg wyjątków.

W dzisiejszych rozważaniach będzie nas interesowało, czy jeżeli już posiadamy kasę fiskalną możemy z niej zrezygnować.

Rezygnacja z kasy fiskalnej – czy jest możliwa?

Wielu przedsiębiorców weszło w posiadanie kas fiskalnych w okresach wcześniejszych. W tak zwanym międzyczasie wiele się mogło zmienić w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W takim przypadku rodzi się pytanie, czy jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej może zrezygnować z posiadanej kasy? Z takim zapytaniem zwrócił się do Dyrektora KIS przedsiębiorca. W interpretacji z dnia 30 marca 2022 roku nr 0111-KDIB3-2.4012.80.2022.1.MN zadał pytanie, czy jeżeli prowadzi sprzedaż wyłącznie zwolnioną z ewidencji ma prawo zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej. W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wykonuje usługi na zasadach opisanych w poz. 37 załącznika do Rozporządzenia w sprawie zwolnienia z ewidencjonowania na kasie. Zapłaty za usługę otrzymuje za pośrednictwem poczty, banku na swój rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów wynika czego dotyczy dana płatność. Dyrektor KIS potwierdził, że o ile przedsiębiorca spełnia warunki z Rozporządzenia, to ma prawo zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej.

Jak widać sam fakt posiadania kasy fiskalnej nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do powrotu do zwolnienia z ewidencjonowania na kasie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość