Tarcza finansowa a tarcza antyktyzysowa – czy można wnioskować o różne formy wsparcia?

tarcza antykryzysowa 3.0

Z powodu pandemii korzystasz z różnego rodzaju pomocy w ramach środków publicznych? Sprawdź czy można je łączyć.

Przedsiębiorcy w związku z trwającą pandemią COVID-19 mogą się starać o pomoc finansową z różnych źródeł. Temat jest nowy i do tej pory nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Przepisy w uproszczeniu powstają z dnia na dzień i są bardzo obszerne dlatego czasami tak trudno połapać się co można a czego nie można korzystając ze wsparcia. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie czy można wnioskować o różne formy wsparcia?

Tarcza antykryzysowa jakie wsparcie oferuje?

Tarcza antykryzysowa jest to pakiet rozwiązań, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom z powodu pandemii COVID-19. W ramach pakietu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o:

 1. Zwolnienie ze składek ZUS przedsiębiorcy za okres 3 miesięcy marzec-maj 2020 r.
 2. Zwolnienie z części składek ZUS za pracowników.
 3. Wypłatę świadczenia postojowego w związku ze spadkiem obrotów na skutek pandemii.
 4. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.
 5. Pożyczkę w wysokości 5.000 zł dla mikroprzedsiębiorcy.

Które formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej przyznawane są w ramach pomocy publicznej omówiliśmy w publikacji, którą można przeczytać tutaj.

różne formy wsparcia

Czy można wnioskować o różne formy wsparcia
 

Tarcza finansowa jakie wsparcie oferuje?

W ramach ustawy tarcza antykryzysowa został powołany do życia program wsparcia tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Program jest skierowany do wszystkich przedsiębiorców, którzy po spełnieniu warunków mogą skorzystać z finansowania na preferencyjnych warunkach.

Wsparcie w ramach subwencji przyznanej z PFR może być umorzone nawet do wysokości 75% otrzymanych środków przy spełnieniu określonych warunków, z którymi należy szczegółowo się zapoznać. Wiele informacji można uzyskać na stronie internetowej PFR.

Środki finansowe przyznane w ramach wsparcia mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, między innymi na:

 • pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników,
 • koszty zakupu towarów i materiałów,
 • koszty usług obcych,
 • zapłatę należności publicznoprawnych,
 • zakup urządzeń i środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy można wnioskować o różne formy wsparcia?

Przedsiębiorcy mogą wnioskować o wsparcie zarówno w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej. Wysokość finansowania z obu form w ramach pomocy publicznej nie może przekroczyć kwoty 800.000 euro. W tym miejscu należy podkreślić, że nie wszystkie formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej należy wykazywać jako pomoc publiczną, a zaliczają się do nich:

 • świadczenie postojowe,
 • dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników przyznawane w ramach środków z FGŚP z WUP.

Również dla tych świadczeń nie stanowiących pomocy publicznej możliwe jest łączenie wsparcia z PFR i tych świadczeń. Zasady kumulacji pomocy zostały opisane na stronie internetowej UOKIK.

Tarcza finansowa PFR dla mikrofirm.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość