Blog ifirma.pl

Telewizor w kosztach firmy. Czy możliwe jest odliczenie takiego zakupu?

|
|
6 minut czytania
Chcesz kupić telewizor na firmę? W takim razie sprawdź, czy możliwe jest odliczenie takiego zakupu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca ponosi szereg wydatków, które najczęściej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jednak w dalszym ciągu pewne kategorie wydatków wydają się dyskusyjne. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy telewizor może się znaleźć w kosztach firmy i czy możliwe jest odliczenie takiego zakupu.

Kiedy wydatek jest kosztem firmy?

Dość często przypominamy, jakie wymagania muszą spełniać koszty uzyskania przychodów, jednak przy każdej okazji omawiania kosztów warto ponownie nawiązać do przepisów i odświeżyć posiadaną wiedzę. Jeżeli chodzi o osoby fizyczne prowadzące działalnością gospodarczą, to informacje na temat kosztów znajdą się w ustawie o podatku PIT. Oczywiście nie znajdziemy tam katalogu kosztów, a jedynie ogólne założenia. Zobaczmy więc co zostało napisane w przepisach.

  Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów  
  Do kosztów podatkowych nie można zaliczyć kosztów wymienionych w art. 23 ustawy  
  Koszty muszą mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą – bezpośredni i pośredni  
  Koszt musi być właściwie udokumentowany  
  Koszt nie może nosić znamion wydatku o charakterze osobistym  
  Koszty mogą rozliczać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie na zasadach ogólnych i prowadzą PKPiR  

Zakup telewizora a koszty firmy

Jak się okazuje również telewizor może się znaleźć w kosztach podatkowych, jednak nie u każdego przedsiębiorcy. Wszystko zależy od profilu prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi udowodnić związek koszty z uzyskaniem przychodu. Najczęściej nie będzie to związek bezpośredni, chyba że przedsiębiorca trudni się sprzedażą telewizorów. Nam jednak chodzi o sytuacje, w których zakupiony telewizor będzie stanowił majątek firmy, będzie na jej wyposażeniu. Zastanówmy się, jakie branże mogą wykorzystywać telewizor w firmie? Na pewno znajdzie się kilka takich przykładów.

Przykład 1

Pani Lucyna prowadzi prywatną praktykę lekarską. W przychodni dla pacjentów znajduje się telewizor, na którym prezentowane są usługi świadczone przez przychodnię. Niewątpliwie taki zakup będzie miał związek z prowadzoną działalnością.

Przykład 2

Pani Ilona prowadzi firmę szkoleniową. Przed pandemią wszystkie szkolenia odbywały się stacjonarnie, jednak pandemia wymusiła, aby szkolenia były przeprowadzane zdalnie. Pomimo zakończenia pandemii obowiązuje model pracy hybrydowej, oznacza to, że szkolenia są prowadzone i stacjonarnie i zdalnie. Prezentacje wymagają dużego ekranu, więc również w tym przypadku nie powinno być problemu z rozliczeniem telewizora w kosztach.

Przykład 3

Pan Jakub jest programistą, jego praca wymaga częstych kontaktów z klientami i współpracownikami, którzy pochodzą z różnych miast. W tym przypadku często przeprowadzane są wideokonferencje z wykorzystaniem telewizora. Wydaje się, że również w tym przypadku organ podatkowy nie powinien kwestionować takiego zakupu.

Przykład 4

Pani Klara naucza języka angielskiego, od czasów pandemii większość zajęć odbywa się zdalnie. dlatego w 2021 roku pani Klara zakupiła telewizor, który wykorzystuje do prowadzenia zajęć.

Przykład 5

Pan Wacław wykonuje usługi hydrauliczne. Przy swojej pracy korzysta ze szkoleń, które odbywają się zdalnie. Zastanawia się, czy mógłby zakupić telewizor, dzięki czemu poprawi komfort odbioru takiego szkolenia, telewizor będzie stał w domu. W takim przypadku wydatek nosi znamiona wydatku osobistego i najprawdopodobniej będzie zakwestionowany.

Przykład 6

Pani Lucyna prowadzi restaurację, do której chce zakupić telewizor, na którym będą prezentowane treści umilające pobyt w jej lokalu. W takim przypadku wydatek powinien być uznany za koszt uzyskania przychodu w działalności.

Pozostaje jeszcze kwestia potwierdzenia, czy organy podatkowe są również takie zdania, jak nam się wydaje.

Zakup telewizora w interpretacjach podatkowych

Dla lepszego zobrazowania tematu przywołamy kilka interpretacji podatkowych, w których rozstrzygany jest temat zakupu telewizora. W jednej z takich interpretacji z dnia 25.04.2022 r. nr 0114-KDIP2-1.4011.250.2022.2.KW sprawa dotyczy przedsiębiorcy, który świadczy usługi informatyczne dla włoskiego kontrahenta, z którym często porozumiewa się na odległość, a telewizor jest wykorzystywany do wideokonferencji. Pytanie oczywiście dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupu telewizora. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy, że w świetle okoliczności opisanych we wniosku telewizor można zaliczyć do kosztów podatkowych. W innej interpretacji nr 0115-KDWT.4011.191.2021.1.KG z dnia 19.07.2021 r. zapytanie złożył przedsiębiorca, który świadczy usługi prawnicze i obecnie działalność prowadzi w domu, zakupiony telewizor wisiałby w salono-kuchni. Prawnik uczestniczy m.in. w rozprawach sądowych, które od czasów pandemii zaczęły odbywać się w formule online. Dodatkowo telewizor służy do obsługi spotkań zdalnych z kontrahentami, które odbywają się za pośrednictwem programu MS Teams. Dyrektor KIS zgodził się z przedsiębiorcą, że wydatki na zakup telewizora, w jego przypadku, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Jeszcze w innej interpretacji nr 0115-KIT3.4011.801.2022.1.JG z dnia 04.01.2023 r. z zapytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który specjalizuje się w doradztwie prawnym na terenie całej Polski, spotkania z kontrahentami najczęściej odbywają się zdalnie. Działalność gospodarcza prowadzona jest w domu i nie ma wydzielonego pomieszczenia na działalność gospodarczą. Również w tym przypadku Dyrektor KIS uznał, że telewizor może się znaleźć w kosztach podatkowych.

,p> Jak z tego wynika, szczególnie od czasów pandemii, ujmowanie telewizora w kosztach podatkowych jest akceptowane przez organy podatkowe, oczywiście jeśli jest niepodważalny związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak ujmować telewizor w kosztach firmy?

Wiemy już, że koszty będą rozliczane u przedsiębiorców, którzy prowadzą PKPiR. Sposób ujmowania w kosztach będzie zależał od wartości początkowej telewizora. Zasada księgowania faktury za telewizor będzie następująca:

Wartość początkowa telewizora
Do 10.000 zł
Powyżej 10.000 zł
 • bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów lub
 • jednorazowa amortyzacja lub
 • amortyzacja na zasadach ogólnych
 Amortyzacja na zasadach ogólnych 
 W przypadku amortyzacji do kosztów zaliczane są odpisy amortyzacyjne 
 Wartość początkowa dla czynnego podatnika VAT oznacza kwotę netto z faktury, a dla podatnika, który korzysta ze zwolnienia z VAT kwotę brutto 

Zakup telewizora a koszty – podsumowanie

Rozliczanie kosztów w firmie często budzi pytania, przedsiębiorcy mogą i mają wątpliwości, czy fiskus nie zakwestionuje jakiegoś wydatku, twierdząc, że ma on charakter osobisty. Od czasów pandemii wiele się zmieniło, ponieważ z dnia na dzień trzeba było się nauczyć żyć na odległość. Jak się okazuje i z tym poradzili sobie przedsiębiorcy. Wiele aktywności może być przeprowadzanych zdalnie, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. Można powiedzieć, że dzięki temu przedsiębiorcy nauczyli się, że wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Nie każdą jednak czynność da się załatwić przez telefon, potrzebny jest kontakt wizualny, chociażby do szkoleń czy spotkań biznesowych. I tutaj z pomocą przyszedł Internet i aplikacje, które na to pozwalają. W ślad za tym doszło do tego, że obecnie telewizor nie może być już tak często negowany przez organy podatkowe, jako zakup o charakterze osobistym, nawet jak jest zainstalowany w domu. Fiskus także musiały zmienić swoją linię interpretacyjną, co licznie zostało zaprezentowane w publikacji. Jednak w dalszym ciągu niezmieniony pozostaje fakt wykazania związku pomiędzy zakupem telewizora a prowadzoną działalnością gospodarczą i to się nie zmieniło.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie