Blog ifirma.pl

Termin zapłaty i wysyłka deklaracji ZUS a Polski Ład

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, w jakich terminach będziemy rozliczać ZUS w Polskim Ładzie? Podamy te informacje w dzisiejszym artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczanie składek ZUS po wejściu w życie Polskiego Ładu znacznie utrudni obliczanie składki zdrowotnej. Przy zasadach ogólnych według skali i podatku liniowego trzeba będzie co miesiąc obliczać dochód będący podstawą do składki zdrowotnej. W związku z powyższym nie ma realnej możliwości, żeby przedsiębiorcy i księgowi mogli tego dokonać w terminach, które obowiązują obecnie. Sprawdźmy więc, jakie będą nowe terminy rozliczania ZUS dla przedsiębiorców.

Terminy rozliczania ZUS przedsiębiorcy do końca 2021 roku

Obecnie termin zapłaty składek ZUS zależy od tego, czy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie, czy też zatrudnia pracowników. W zależności od tego mamy dwa terminy rozliczeń:

 1. Do 10-tego dnia następnego miesiąca – jeżeli przedsiębiorca opłaca ZUS tylko za siebie.
 2. Do 15-tego dnia następnego miesiąca – jeżeli są zatrudniani pracownicy.

Osoby, które opłacają składki wyłącznie za siebie nie mają comiesięcznego obowiązku składania deklaracji do ZUS, pod warunkiem, że nie zmienia się podstawa do ich naliczania. Deklaracje są “klonowane” z automatu przez ZUS. To się jednak wszystko zmieni od 2022 roku, wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu.

Terminy zapłaty i wysyłka deklaracji ZUS po wejściu Polskiego Ładu

Kluczowe dla zmiany terminu rozliczania składek ZUS jest nowa formuła naliczania składki zdrowotnej od dochodu.

Przedsiębiorca będzie miał obowiązek comiesięcznego przygotowania i wysłania deklaracji do ZUS z kwotą dochodu, od której będzie naliczana składka zdrowotna za dany miesiąc. Dlatego też zmiana formuły rozliczania składki zdrowotnej wymaga wydłużenia terminu do składania rozliczeń.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu przedsiębiorców, jako osoby fizyczne, spółki osobowe, będzie obowiązywał tylko jeden termin składania deklaracji ZUS i zapłaty należnych składek. Natomiast osoby prawne, m.in. spółki z o.o., S.A., będą zobowiązane do przekazania deklaracji ZUS w 2022 roku w terminie do 15 dnia następnego miesiąca.

Wydłużenie terminu na rozliczenia ZUS stało się nieodzowne, ponieważ zmieni się diametralnie zasada naliczania składki zdrowotnej ze zryczałtowanej na indywidualną. Wybrany został taki sam termin, jak do naliczenia i zapłaty zaliczki na podatek dochodowy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ZUS musi to być rozliczanie miesięczne, bez względu na to, czy podatek PIT jest płacony miesięcznie, czy kwartalnie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie