Torebki foliowe – księgowanie w KPiR

torebki foliowe księgowanie w KPiR

W firmie handlowej lub produkcyjnej trudno obejść się bez jednorazowych torebek do pakowania, które sprzedawca oferuje swoim klientom. W związku z faktem, że takie opakowania są przekazywane klientowi, ale w praktyce nie są głównym przedmiotem sprzedaży przedsiębiorstwa powstaje pytanie – jak zaksięgować zakup jednorazowych torebek w KPiR?

Torebki foliowe są przekazywane klientowi, ale w praktyce nie są głównym przedmiotem sprzedaży. Jak wygląda księgowanie ich w KPiR? W firmie handlowej lub produkcyjnej trudno obejść się bez jednorazowych torebek do pakowania, które sprzedawca oferuje swoim klientom. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące jednorazowych opakowań na produkty w kontekście księgowania ich w książce rozchodów i przychodów.

Torebki foliowe – towar czy pozostały wydatek?

Rozpatrując kwestię zaksięgowania w KPiR zakupu torebek jednorazowych dla klientów, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich przeznaczenie. Najprościej sytuacja wygląda w przypadku torebek wykorzystywanych jako opakowania towaru lub produktu – np. przy zakupie krojonego chleba, wędliny na wagę etc. Nie ma tu wątpliwości, że torebka jest ściśle związanym z towarem materiałem podstawowym, bez którego sprzedaż nie byłaby możliwa.  Zakup tego typu opakowań ujmiemy jako materiał podstawowy w kolumnie 10 KPiR. W przypadku torebek niezwiązanych z towarem – np. oferowanych przy kasach do zapakowania zakupów – do końca 2017 r. istotna była odpłatność.

Zasadą było, że torebki foliowe proponowane odpłatnie traktowano jako towar handlowy ujmowany w kolumnie 10 KPiR. Z kolei torebki nieodpłatne to pozostały wydatek, dla którego właściwą będzie księgowanie w kolumnie 13 KPiR.

Opłata recyklingowa a odpłatność

Od początku 2018 r. kwestia odpłatności torebek jednorazowych nie jest już wyborem sprzedawcy – jego obowiązkiem jest bowiem doliczenie opłaty recyklingowej do każdej torebki. Opcją pozostała natomiast możliwość doliczenia własnej marży do jednorazowego opakowania.

▲ wróć na początek

Tym samym co do zasady wszystkie torebki, objęte przepisami Ustawy z dnia 13.06.2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z późniejszymi zmianami, są odpłatnym towarem handlowym. Co za tym idzie – nabycie ich przez przedsiębiorcę powinno być ujmowane w kolumnie 10 KPiR.

Opłata recyklingowa w KPiR?

Warto pamiętać również o specyficznej sytuacji, kiedy przedsiębiorca dokonuje nabycia do firmy, a do wartości takiego zakupu doliczana jest wartość jednorazowej torebki (obecnie – wraz z opłatą recyklingową).

W tym wypadku konieczne będzie rozpatrzenie, jakiego rodzaju zakupu dokonaliśmy. Jeśli do firmy zostały nabyte towary handlowe lub materiały podstawowe, to wartość jednorazowej torebki powinna stanowić koszty uboczne zakupu, księgowane w kolumnie 11 KPiR. Gdyby natomiast zakup stanowił koszt firmy – np. zakup artykułów biurowych, narzędzi czy części do komputera firmowego – wtedy wartość opakowania wraz z wartością właściwego zakupu ujmuje się w jednej kwocie w kolumnie 13 książki rozchodów i przychodów.

Księguj tylko wydatki będące kosztami uzyskania przychodu – sprawdź, jak je rozróżnić!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość