Transformacja istniejącej organizacji B2B do e-commerce – pierwsze kroki

transformacja b2b do e-commerce

Transformacja organizacji z B2B do e-commerce to nie tylko panujący obecnie trend, ale coraz bardziej konieczność dla firm ze wszystkich branż.

Taki kierunek rozwoju jeszcze wzmocniła pandemia COVID-19. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas przemiany cyfrowej?

Zalety wprowadzenia B2B e-commerce

Wdrożenie B2B e-commerce w firmie może być trudne i długotrwałe, ponieważ obejmuje nie tylko jej część, ale wszystkie rodzaje działalności. Nie można się jednak zniechęcać, ponieważ z czasem transformacja cyfrowa z pewnością przyniesie świetne rezultaty. Główne zalety wprowadzenia B2B e-commerce:

 • zwiększenie sprzedaży dzięki dostosowaniu się do potrzeb kontrahentów,
 • obniżenie kosztów operacyjnych,
 • ułatwienie pracy działu handlowego,
 • wzrost jakości obsługi.

Według danych z raportu Santander Bank Polska „E-commerce B2B – Biznes w sieci”, w ponad połowie firm dzięki e-commerce zwiększyła się liczba klientów, 45% deklaruje, że udało się wyjść z ofertą do nowych grup klientów, a 43% potwierdza, że firma zwiększyła wyniki sprzedażowe (zobacz więcej).

Przejście na B2B e-commerce krok po kroku

O co należy zadbać, jeśli chcesz założyć swój sklep internetowy B2B? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii:

 • wybór platformy B2B – musi być dostosowana do profilu działalności konkretnej firmy. Sklepy B2B bazują na tzw. silnikach platform e-commerce, z których najpopularniejsze to: WooCommerce, PrestBaShop, Magntoe,
 • nawiązanie kontaktu z producentami, by zminimalizować liczbę pośredników towarów – chyba, że to ty jesteś producentem,
 • numer PKD dla hurtowni internetowej – numerem podstawowym jest 46.1,
 • podpisanie umowy z firmą kurierską – będziesz musiał mieć sprawdzonego dostawcę, który będzie w stanie przewozić duże ilości towaru, np. na paletach,
 • logistyka magazynu – to, czy będziesz potrzebował dużej, czy małego magazynu, zależy od Twojej oferty. Takie pomieszczenie możesz kupić lub wynająć,
 • konieczność odprowadzania podatku VAT, z którego większość sklepów internetowych jest zwolniona, a hurtownie internetowe ze względu na skalę działalności (obrót roczny przekraczający 200 000 zł) muszą go odprowadzać.

Jak stworzyć sklep B2B w firmie?

Transformacja istniejącej organizacji powinna rozpocząć się od przygotowania kompleksowego planu digitalizacji. Firma rzadko może sobie pozwolić na wdrożenie gotowego rozwiązania. Wszystko przez to, że w modelu B2B mamy do czynienia z unikalnymi procesami zakupowymi uwzględniającymi indywidualne warunki dla każdego partnera.

Dla wszystkich przedsiębiorstw z pewnością kluczową kwestią będą finanse. Ile będzie kosztowało przejście na B2B e-commerce? W budżecie należy uwzględnić analizę przedwdrożeniową, w której przedstawione zostaną konkretne założenia i funkcje, na podstawie których można zrealizować projekt. Będzie ona obejmowała również badania UX, czyli sprawdzenie m.in. z jakich operacji czy funkcji użytkownicy najczęściej korzystają.

Po postawieniu sklepu internetowego B2B i odpowiednim przygotowaniu oferty, trzeba będzie dotrzeć do potencjalnych kontrahentów. Dbanie o stałych klientów jest bardzo ważne, ale z pewnością firma będzie chciała pozyskać nowych. W tym celu trzeba zadbać o działania marketingowe. Będą do nich należały:

 • pozycjonowanie i content marketing,
 • aktywny udział w mediach społecznościowych,
 • obecność na targach branżowych,
 • pojawienie się na liście integracji z hurtowniami przygotowanej przez oprogramowanie e-commerce.

Podczas planowania wdrożenia nowego systemu B2B e-commerce trzeba uwzględnić również to, że w przyszłości może zaistnieć potrzeba wyjścia z ofertą na zagraniczne rynki. Trzeba wtedy pamiętać o wymaganiach, o które trzeba zadbać: wersje językowe, uwarunkowania podatkowe, metody płatności czy logistyka transportu. Wszystko to na pewno będzie wymagało określonej inwestycji, która jednak z czasem powinna przynieść zysk.

Podsumowanie

Transformacja istniejącej organizacji do B2B może niektórym firmom wydawać się jak przeszkoda nie do przejścia, jednak pomimo początkowych trudności, które mogą wystąpić, z pewnością warto jest zdecydować się na taką przemianę. Na początku warto pamiętać o dokładnym zaplanowaniu wszystkich działań, w szczególności budżetu, aby po drodze natrafić na jak najmniej niespodzianek.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość