Ubezpieczenie samochodu a VAT

Ubezpieczenie samochodu a VAT

W przypadku samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej płatnicy VAT mają generalnie możliwość odliczenia podatku VAT – w 50% lub w całości, w zależności od rodzaju pojazdu. Wyjątkiem będzie jednak nabycie polisy ubezpieczeniowej.

Czy odliczę VAT od ubezpieczenia?

Generalnie polisy ubezpieczeniowe są traktowane jako zakup usługi pośrednictwa finansowego. Natomiast zgodnie z przepisami o VAT, tego typu usługi nie podlegają opodatkowaniu – tym samym ubezpieczyciel nie nalicza podatku VAT do wartości ubezpieczenia.

W związku z powyższym, skoro nie został naliczony podatek VAT, nabywca nie będzie miał także prawa do jego odliczenia. To dlatego zakup ubezpieczenia do samochodu wykorzystywanego w firmie może zostać w większości przypadków zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, ale nie zmniejszy VAT należnego do zapłaty do urzędu skarbowego.

Dlaczego nie mam faktury?

Ubezpieczenie pojazdu jest jednym z wydatków, do którego nie potrzebujemy faktury. Do kosztów uzyskania przychodu można go zaliczyć na podstawie polisy ubezpieczeniowej, w dacie jej wystawienia. Ubezpieczenie zasadniczo stanowi koszt w pełnej wysokości – poza AC, które w określonych przypadkach może zostać ograniczone limitem.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Sprawdź, w jakie ubezpieczenie w firmie warto zainwestować!

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy wymagana jest faktura za ubezpieczenie samochodu?

    Ubezpieczenie pojazdu jest jednym z wydatków, do którego nie potrzebujemy faktury. Do kosztów uzyskania przychodu można go zaliczyć na podstawie polisy ubezpieczeniowej, w dacie jej wystawienia.

  2. 🔸Czy od OC można odliczyć VAT?

    Generalnie polisy ubezpieczeniowe są traktowane jako zakup usługi pośrednictwa finansowego. Natomiast zgodnie z przepisami o VAT, tego typu usługi nie podlegają opodatkowaniu – tym samym ubezpieczyciel nie nalicza podatku VAT do wartości ubezpieczenia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość