Ubezpieczenie społeczne od każdej umowy zlecenia?

umowa zlecenie a kwota wolna 2022

Pracujesz na umowę zlecenie? Sprawdź, co planuje rząd.

Wiele osób jest zatrudnionych na umowę zlecenie. Taka forma współpracy cieszy się popularnością wśród pracodawców, ale również zleceniobiorcy chętnie decydują się na taki model pracy. W dzisiejszej publikacji napiszemy o propozycji rządu oskładkowania wszystkich umów zleceń.

Jakie składki ZUS są pobierane od umowy zlecenie?

Odpowiedź na to pytanie może być źródłem wielu publikacji, ponieważ to czy umowa zlecenie będzie ozusowana, czy też nie zależy od wielu czynników. Chodzi przede wszystkim o ustalenie, czy dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Do zbiegu tytułów dochodzi w przykładowych sytuacjach:

  • prowadzenie działalności gospodarczej i umowa zlecenie,
  • zatrudnienie na etacie i na umowę zlecenie,
  • kilka umów zleceń,
  • umowa zlecenie z własnym pracodawcą lub obcym pracodawcą,
  • emerytura i umowa zlecenie.

To tylko nieliczne z konfiguracji, jakie mogą wystąpić przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku należy ocenić w oparciu o obowiązujące przepisy, czy od umowy zlecenie muszą być naliczone składki na ubezpieczenia społeczne, czy też nie.

Ubezpieczenie społeczne od każdej umowy zlecenie

Temat pełnego ozusowania wszystkich umów zleceń przewija się w przestrzeni publicznej od kilku lat. Obecnie, czy umowa zlecenie będzie objęta składkami społecznymi, czy też nie zależy od kwoty przychodów z innych tytułów do ubezpieczenia społecznego. Po zmianie przepisów nie miałoby to już żadnego znaczenia. Nie trzeba by było badać, czy zleceniobiorca jest gdzieś zatrudniony, czy opłaca składki społeczne co najmniej od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Umowa zlecenie podlegałaby pod składki społeczne na takich samych zasadach jak umowa o pracę:

  1. Dla większości zleceniobiorców oznaczałoby to, że otrzymają mniejsze kwoty do wypłaty.
  2. Natomiast dla pracodawcy wzrost kosztów pracowniczych.

Podsumowanie

Proponowane rozwiązanie pojawiło się w Krajowym Programie Reform na lata 2022-2023. W dokumencie pisze się o segmentacji rynku pracy poprzez zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Oznaczałoby to objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od uzyskiwanych przychodów. Planowane zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 2023 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość