Blog ifirma.pl

Ujemne stopy procentowe – czym są i co oznaczają?

|
|
4 minut czytania
Koncepcja ujemnych stóp procentowych narodziła się pod wpływem poważnych zmian koniunkturalnych, które groziły załamaniem systemów gospodarczych w wielu krajach. Dynamika procesów zachodzących na rynku i ich nieprzewidywalność było bodźcem do zastosowania zupełnie nowych praktyk, które na pierwszy rzut oka, mogłyby się wydawać pozbawione logiki.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Czy polityka obniżania stóp procentowych poniżej zera faktycznie ma sens i które państwa zdecydowały się na takie rozwiązanie? Przekonajmy się!

Co oznaczają ujemne stopy procentowe?

Jak powszechnie wiadomo, stopę procentową można uznać za koszt udzielonego kredytu lub pożyczki. Kredytodawca (zwykle bank) z tytułu udzielonego kapitału pobiera odsetki od kredytobiorcy.

Natomiast wyjątkową sytuacją jest wprowadzenie ujemnych stóp procentowych, kiedy w efekcie to kredytodawcy będą musieli zapłacić owe odsetki kredytobiorcom. Nie jest to jednak dobra informacja dla osób, które przechowują swoje fundusze na lokatach i kontach oszczędnościowych. Wynika to z faktu, iż takie pieniądze tracą w takiej sytuacji na wartości.

Celem złagodzenia polityki pieniężnej i wprowadzenia ujemnych stóp procentowych jest pobudzenie konsumpcji oraz zachęcenie społeczeństwa do inwestycji. Zazwyczaj następuje to podczas stagnacji gospodarczej. Powyższa praktyka postrzegana jest także jako zabieg wizerunkowy, mający wpłynąć na decyzje uczestników rynku. Ma on polegać na wzbudzeniu przekonania, iż banki centralne podejmują wszelkie możliwe działania, aby stymulować koniunkturę państwa.

Należy jednak pamiętać, że utrzymywanie ujemnych stóp procentowych zbyt długo może nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Mogą one zaburzać stabilność rynków finansowych.

Skutki ujemnych stóp procentowych

Możemy wyróżnić kilka konsekwencji związanych z ustanowieniem ujemnych stóp procentowych, które dotykają różnych grup interesów. Są to np.:

 • Dla banków
 • Ujemne stopy procentowe są rzadko stosowanych narzędziem przez instytucje, albowiem co do zasady, przeczą one ogólnie przyjętym regułom. Brak zysków dla instytucji bankowych w dłuższej perspektywie będzie odstraszać od udzielania kredytów, co doprowadzi do ponownego spowolnienia procesów gospodarczych.

 • Dla gospodarstw domowych i firm
 • Brak opłacalności w udzielaniu kredytów zmusi banki do poszukiwania innych sposobów uzyskania przychodów. Odbije się to oczywiście na klientach banków poprzez podnoszenie kosztów posiadania rachunków bankowych, wyższe prowizje za obsługę transakcji płatniczych bądź wypłaty z bankomatów albo wymianę walut. Ponadto w taki warunkach, niekorzystne staje się trzymanie majątku na lokatach. Zmusza to do inwestycji w inne instrumenty finansowe (np. akcje), co zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Większość osób może wpaść w tzw. panikę bankową, czyli masowe wypłacanie gotówki z rachunków bankowych i przechowywać ją w swoim domu.

 • Zaburzenie kursów walutowych
 • Banki centralne skupiając swoje działania głównie na pobudzeniu gospodarki, mogą zapomnieć o ryzyku gwałtownych wahań kursowych. Może to wpłynąć na zmiany w sposobie wyceny jednostek pieniężnych, a nawet pojawienie się baniek spekulacyjnych.

Przykłady ujemnych stóp procentowych

W ciągu ostatnich lat, mogliśmy obserwować, jak niektóre państwa wprowadziły do swojej polityki monetarnej ujemne stopy procentowe. Zaliczamy do nich:

Szwecja

Szwecja była pierwszym krajem, która zapoczątkowała politykę ujemnych stóp procentowych. Już w 2009 roku Riksbank obniżył je do -0,25% i wykorzystano to głównie do rozwoju eksportu. Inną motywacją skandynawskiego kraju było uniknięcie niepokojów na rynku walutowym.

Japonia

Japonia w 2016 roku również postanowiła obniżyć poziom stóp procentowych poniżej zera, aby zredukować wzrost kursu walutowego. Wcześniej starano się zahamować deflację i zastój gospodarczy poprzez luzowanie ilościowe (skup papierów wartościowych). W tamtym okresie miał miejsce również spadek cen ropy, który często uznawany jest za zwiastun przyszłej recesji. Z uwagi na to, że Japonia jest jednym z importerów ropy naftowej, przewidywano, że poniesie ona konsekwencje w tej sytuacji.

Dania

W 2012 roku Dania zdecydowała się na wprowadzenie ujemnej stopy procentowej (-0,6%). Skutkiem takiej decyzji była aprecjacja korony duńskiej i przerzucenie inwestycji w branżę nieruchomości.

Europejski Bank Centralny

Inspirując się działaniami Szwecji, Europejski Bank Centralny w 2014 roku również postanowił ustanowić ujemne stopy procentowe dla depozytów bankowych. Zamiarem instytucji było zniechęcenie do gromadzenia kapitału na koncie, a zwiększyć konsumpcję i uniknąć spadku stopy inflacji.

Podsumowanie

Pomimo powyższych przykładów świadczących o pozytywnych efektach ujemnych stóp procentowych jest to praktyka stosowana od niedawna, dlatego jej rzeczywiste, długoterminowe efekty nie są do końca znane. W istocie ciężko wyrokować o jego skuteczności w pobudzaniu procesów gospodarczych. W dalszym ciągu można spotkać się z krytyką takich działań i przeświadczeniem o ryzyku, które ze sobą niesie. Pojawiają się również wątpliwości co do akceptowalnych granic obniżania stóp procentowych poniżej zera, aby nie osiągnąć całkowicie odwrotnych efektów od oczekiwanych.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie