Amortyzacja indywidualna ulepszonych środków trwałych

ulepszone środki trwałe

Przedsiębiorcy, którzy dokonają ulepszenia środka trwałego zanim jeszcze wprowadzą go do ewidencji, mogą skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacji takiego składnika majątku. Rozwiązanie takie pozwoli na szybsze rozliczenie w kosztach wydatków o charakterze inwestycyjnym.

Przedsiębiorcy mają możliwość ulepszenia firmowych składników majątku, zarówno przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych, jak również w trakcie ich użytkowania. W pierwszej ze wspomnianych sytuacji – po spełnieniu warunków określonych w ustawach o podatkach dochodowych – możliwe jest zastosowanie indywidualnej amortyzacji przewidzianej dla ulepszonych środków trwałych.

Ulepszone środki trwałe a indywidualna stawka amortyzacji

W sytuacji, gdy środek trwały został ulepszony jeszcze przed wprowadzeniem go do ewidencji, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej powiększonej o wydatki poniesione na jego ulepszenie, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia danego składnika majątku. Zgodnie z art. 22j ust. 1 ustawy o PIT, w takim wypadku możliwe jest zastosowanie tzw. indywidualnych stawek amortyzacji, które znacząco mogą wpłynąć na okres amortyzacji środka trwałego.

Art. 22j ust. 1 ustawy o PIT określa minimalny okres amortyzacji określonych rodzajów środków trwałych. I tak w przypadku np.:

 • składników majątku zaliczanych do grup 3-6 oraz 8 KŚT okres ten nie może być krótszy niż:
  • 24 miesiące, jeśli ich wartość początkowa nie przekracza 25 000 zł,
  • 36 miesięcy, jeśli ich wartość początkowa mieści się w zakresie od 25 000 do 50 000 zł,
  • 60 miesięcy w pozostałych przypadkach,
 • środków transportu, w tym również samochodów osobowych amortyzacja nie może trwać krócej niż 30 miesięcy,
 • budynków i budowli okres ten nie może być krótszy niż 10 lat (z określonymi wyjątkami).

Indywidualna amortyzacja ulepszonych środków trwałych – warunki

By możliwe było skorzystanie z metody indywidualnej, ulepszenie środka trwałego musi nastąpić przed wprowadzeniem go do ewidencji. Co ważne, wartość wydatków poniesionych na taką modernizację musi stanowić co najmniej:

 • 20% wartości początkowej środka trwałego, jeśli ulepszenie to dotyczy składników majątku zaliczanych do grupy 3-6 lub 8 KŚT oraz środków transportu, w tym także samochodów osobowych,
 • 30% wartości początkowej środka trwałego, jeśli ulepszenie to dotyczy budynków mieszkalnych i budowli.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość