Blog ifirma.pl

Ulga dla zarejestrowanych w e-TOLL

|
|
3 minut czytania
Posiadasz pojazdy samochodowe? Sprawdź, z jakiej nowej ulgi możesz skorzystać.

Ulga dla zarejestrowanych w e-TOLL - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

System elektronicznego poboru opłat za przejazd na wybranych płatnych drogach krajowych oraz odcinkach autostrad istnieje już od pewnego czasu. Od czerwca 2021 r. zaczął obowiązywać system e-TOLL zastępujący poprzedni via-TOLL, który obecnie jest stopniowo wygaszany, najpóźniej w terminie do 30 września 2021 r. Dzisiaj opiszemy zasady obowiązywania nowej ulgi dla podmiotów, które się zarejestrują w e-TOLL.

Na czym polega e-TOLL i kogo dotyczy?

System e-TOLL jest to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Podmioty zarejestrowane w e-TOLL mogą regulować opłatę elektronicznie za przejazd po wybranych odcinkach dróg. Po zarejestrowaniu się do systemu e-TOLL użytkownik będzie miał wgląd w historię opłat i będzie zdalnie zarządzał swoim kontem.

W systemie e-TOLL muszą się zaewidencjonować właściciele pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkownicy autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Przepisy nie dotyczą ciągników rolniczych. Pojazdy lekkie, do 3,5 ton, mogą również zarejestrować się do e-TOLL, ale jest to dobrowolne.

Nowa ulga dla zarejestrowanych w e-TOLL

W ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została zapisana również zmiana ustawy o podatku dochodowym, która dotyczy stosowania nowej ulgi w związku z nabyciem zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego. W ramach ulgi będzie można odliczyć także inne wydatki i opłaty np. na:

 • obsługę zakupionych urządzeń,
 • opłat z tytułu ich najmu, leasingu czy dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

W ustawie zmieniającej jest zawarta szczegółowa informacja, kiedy i na jakich zasadach można skorzystać z ulgi.

Prawo do odliczenia przysługuje przedsiębiorcom, którzy prowadzą PKPiR, a więc wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, a także rozliczających się ryczałtem, którzy prowadzą ewidencję przychodów.

Jeżeli przedsiębiorca nabędzie urządzenie na podstawie umowy leasingu, najmu lub dzierżawy również poniesione opłaty z tego tytułu, po pomniejszeniu o podatek VAT będą podstawą do skorzystania z ulgi.

Odliczenia będzie można dokonać w składanym zeznaniu rocznym za 2021 rok od wykazanego w nim dochodu, a w przypadku rozliczających się ryczałtem – przychodu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie