



Czy wiesz, że istnieje możliwość skorzystania przez przedsiębiorcę ze zwolnienia z obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej? Ta opcja jest opłacalnym rozwiązaniem dla osób fizycznych rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, które chcą obniżyć początkowe koszty związane z prowadzeniem firmy.
Ulga na start została uregulowana w przepisie art. 18 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym:
Z powyższych przepisów wynika:
Aby skorzystać z ulgi na start w 2025 należy spełnić następujące warunki, tj.:
Jeśli przedsiębiorca spełnia określone warunki, może skorzystać z ZUS ulgi na start, co zwalnia go z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. W tym czasie może zaoszczędzić na składkach ZUS, ale ma również możliwość rezygnacji z ulgi i od razu zacząć je płacić.
Z ulgi na start mogą skorzystać przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi prowadzący jednoosobową działalność albo są wspólnikami spółek cywilnych pod warunkiem, że:
Co do zasady, z ulgi na start w ZUS nie mogą skorzystać osoby, które:
Kto jeszcze nie może skorzystać z ulgi na start? Z ulgi na start nie mogą również skorzystać również rolnicy i domownicy, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dotyczy to sytuacji, w której:
rolnik lub domownik nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata był objęty ubezpieczeniem rolniczym, oraz rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub podejmuje współpracę przy jej prowadzeniu.W takim przypadku nadal podlega ubezpieczeniu w KRUS, pod warunkiem łącznego spełnienia następujących kryteriów:
W związku z tym osoby spełniające powyższe warunki nie mogą korzystać z ulgi na start w ZUS, gdyż pozostają ubezpieczone w systemie rolniczym.
Ulga na start przysługuje przedsiębiorcy przez maksymalnie 6 pełnych miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeśli działalność zostanie rozpoczęta w trakcie miesiąca, ten miesiąc nie jest wliczany do okresu ulgi, a liczenie rozpoczyna się od pierwszego dnia kolejnego pełnego miesiąca.
Warto pamiętać, że zawieszenie działalności w trakcie korzystania z ulgi nie przerywa biegu tego okresu. Oznacza to, że nawet jeśli przedsiębiorca czasowo zawiesi działalność, okres 6 miesięcy nie ulega przedłużeniu i biegnie dalej.
Przykład:
Jeśli przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą w dniu 10 marca 2025 r., to marzec nie będzie wliczany do okresu ulgi na start, albowiem ulga ta zacznie obowiązywać od dnia 1 kwietnia 2025 r. i będzie obowiązywać do dnia 30 września 2025 r.
Z przepisu art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców wynika, że przedsiębiorca, który spełnia określone przesłanki nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne, co oznacza, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, ale jeśli przedsiębiorca będzie chciał, zrezygnować z tego uprawnienia, to może w każdym czasie to uczynić i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych.
WAŻNE – osoba fizyczna, która rejestruje działalność gospodarczą i nie jest ubezpieczona z innego tytułu będzie zobowiązana zgłosić się do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składki na przedmiotowe ubezpieczenie. Wysokość składki zdrowotnej zależy od wysokości dochodów oraz wybranej formy opodatkowania.
Należy mieć jednak świadomość, że niepodleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym uniemożliwia otrzymanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, tj. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego czy też zasiłku opiekuńczego.
Ulga na start zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, w tym:
Należy jednak pamiętać, że składka chorobowa jest dobrowolna i przedsiębiorca może zdecydować, czy chce ją opłacać.
Przedsiębiorca korzystając z ulgi na start wciąż jednak musi opłacać składkę zdrowotną, która jest obowiązkowa. Co więcej, przedsiębiorca, który korzysta z ulgi, nie może liczyć na świadczenia z ZUS (np. zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, opiekuńczy, rehabilitacyjny) oraz nie gromadzi składek na przyszłą emeryturę.
Dodatkowo, zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności dotyczy osób, które spełniają jedno z powyższych kryteriów, w tym emerytów, rencistów, osoby niepełnosprawne, osoby pobierające zasiłek macierzyński oraz pracowników o określonych dochodach i formie opodatkowania.
Zatem istnieją określone warunki, które pozwalają na zwolnienie z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.
Można skorzystać z tego zwolnienia, o ile spełnia się co najmniej jeden z poniższych warunków:
Przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenie społeczne:
W obu powyższych przypadkach przedsiębiorca będzie mieć możliwość opłacania obniżonych składek społecznych przez okres 24 miesięcy (składki będą liczone od zadeklarowanej przez przedsiębiorcę kwoty jednak nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia).
Aby skorzystać z ulgi na start, należy dokonać zgłoszenia na formularzu ZUS ZZA. Zgłoszenie można złożyć:
WAŻNE – przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi, musi w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego.
Z powyższej części niniejszego artykuły wynika, że ulga na start dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, ale są zwolnieni z tych składek przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Składka zdrowotna jest obowiązkowa przez cały okres, jednak przedsiębiorca może zrezygnować z ubezpieczenia społecznego w każdym czasie.
Tym samy, ulga na start jest dostępna tylko dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie zarejestrowanej, a osoby prowadzące działalność nierejestrowaną (tzw. działalność nierejestrowaną), czyli drobne działalności o niskich przychodach, nie mogą z niej skorzystać. Działalność nierejestrowana nie wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ZUS, a zatem ulga na start, która zwalnia z tych składek, nie może być stosowana w tym przypadku.
Co szczególnie istotne, wybór ulgi na start oznacza brak prawa do świadczeń z ZUS, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy zasiłek macierzyński, ponieważ przez ten okres przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje obowiązkowa, co daje możliwość zgłoszenia do tego ubezpieczenia także członków najbliższej rodziny przedsiębiorcy.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dofinansowania na działalność nierejestrowaną, to przeczytaj ten artykuł.
Skorzystanie z ulgi na start oznacza brak obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia społeczne przez okres 6 miesięcy dla osoby fizycznej rozpoczynającej działalność gospodarczą albo ponownie podejmującej taką działalność po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. W czasie korzystania z ulgi na start przedsiębiorca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.Warto również zapamiętać, że ulga na start przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą, zarejestrowaną w CEIDG, co oznacza, że nie przysługuje osobom prowadzącym działalność nierejestrowaną.
Więcej o składach ZUS w 2025 roku przeczytasz tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.