Zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy

Zgodnie z założeniami nowej ustawy Prawo przedsiębiorców (jednej z pięciu, mających tworzyć tzw. Konstytucję Biznesu) nowi przedsiębiorcy, jak i tacy, którzy powracają do biznesu po co najmniej 5 latach, będą mieli możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy (tzw. „Ulga na start”). Według projektu ustawy przepisy te miałyby zacząć obowiązywać od 31 marca 2018 r.

Zwolnienie ze składek ZUS – warunki skorzystania

Jak można wyczytać w projekcie ustawy Prawo przedsiębiorców, by możliwe było skorzystanie z „Ulgi na start”, konieczne będzie spełnienie łącznie trzech warunków:
  • przedsiębiorca zamierzający skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS przez 6 pierwszych miesięcy działalności, powinien być osobą fizyczną, która zakłada pierwszą firmę lub też wraca do własnego biznesu po co najmniej 5 latach (60 miesiącach),
  • zakładana działalność nie może być wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w danym lub poprzednim roku podatkowym przedsiębiorca wykonywał czynności wchodzące w zakres działalności,
  • okres 6 miesięcy zwolnienia należy liczyć od momentu wykonania pierwszej czynności związanej bezpośrednio z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej.
Ważne!Ulga na start” dotyczy składek społecznych – składki zdrowotne będą podlegały wpłacie do ZUS na ogólnych zasadach.

Ulga na start a mały ZUS

Co ważne, po upływie 6-miesięcznego okresu zwolnienia, przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z kolejnej i popularnej już ulgi, czyli tzw. małego ZUS-u. W związku z powyższym przez kolejne 2 lata działalności będzie mógł on opłacać składki w preferencyjnej wysokości. Co więcej, w projekcie ww. ustawy przewidywane jest wydłużenie tego okresu do 3 lat, co oznaczałoby 3,5 roku ulg w ZUS dla nowych przedsiębiorców.

Ulga na start – od kiedy?

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców zakłada, że wspomniane przepisy mają wejść w życie od 31 marca 2018 roku. Obecnie (stan na 10.01.2018), po pierwszym czytaniu, został on skierowany przez Sejm do Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji w celu rozpatrzenia. Z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Gospodarki i Rozwoju.
Sprawdź, jak zaksięgować zaległe składki ZUS!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI