Blog ifirma.pl

Ulga na złe długi w VAT – co się zmienia?

|
Kolejna zmiana przepisów ustawy o VAT dotyczy również ulgi na złe długi. Przeczytaj, jakie to będą modyfikacje.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Brak zapłaty za fakturę sprzedaży nie jest miłą informacją dla dostawcy. Niestety takie przypadki są nieodłącznym elementem w prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo sprzedawca musi najczęściej zapłacić od takiej kwoty podatek VAT należny. Aby uwolnić przedsiębiorcę od tego obowiązku, ustawodawca wprowadził ulgę na złe długi w podatku VAT. Sprawdźmy, co się zmieniło w przepisach.

Ulga na złe długi VAT

Wierzytelność, czyli należność za dostawę towarów lub usług, powinna być uregulowana w terminie 90 dni od upływu terminu płatności na fakturze lub umowie. Po tym terminie wystawca faktury może skorzystać z ulgi na złe długi, a nabywca ma obowiązek dokonania pomniejszenia podatku VAT naliczonego z nieopłaconej faktury.

Zmiany w pakiecie SLIM VAT 2 od 1 października 2021 roku

Zmiana w zasadach stosowania ulgi na złe długi w VAT została podyktowana wyrokiem TSUE z 15 października 2020 r. w sprawie C‑335/19. Sąd uznał, że polskie przepisy ustawy o VAT są sprzeczne z Dyrektywą unijną i w następstwie tego wprowadzono następujące zmiany:

Obszary zmiany
Przed zmianą
Po zmianie od 1 października 2021 roku
Stan prawny wierzyciela i dłużnika
Wierzyciel, jak i dłużnik musieli być czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami VAT, niebędący w postępowaniu restrukturyzacyjny, upadłościowym lub w trakcie likwidacji
Uchylono ten przepis
Status wierzyciela i dłużnika na dzień poprzedzający dzień złożenia JPK_V7, w której dokonuje się korekty
Wierzyciel, jak i dłużnik musieli być czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami VAT
Tylko wierzyciel musi być czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT
Termin na dokonanie korekty
Od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona
Od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona
Sprzedaż na rzecz podmiotu innego niż podatnik – mowa o konsumencie
Brak
Wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi po warunkiem, że uprawdopodobni istnienie długu i zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
1. Wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego lub
2. Wierzytelność została wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym, lub
3. Wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów.

Podsumowanie

Wprowadzone zmiany pozwolą na skorzystanie z ulgi na złe długi większej liczbie wierzycieli, m.in. z powodu, że:

 1. W poprzednim stanie prawnym dłużnik musiał być zarejestrowanym podatnikiem VAT, a często ten warunek po 90 dniach nie był już spełniony.
 2. Wydłużenie terminu z 2 do 3 lat pozwoli na rozliczenie większej ilości spraw.
 3. Objęcie ulgą również sektora konsumentów po spełnieniu wskazanych warunków poszerzy krąg dłużników, za których nie trzeba będzie zapłacić podatku VAT należnego.

Pamiętajmy, że ulga na złe długi w VAT jest przywilejem dla wierzyciela, ale obowiązkiem dla dłużnika.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie