Ulga na złe długi w VAT – co się zmienia?

ulga na złe długi w PIT

Kolejna zmiana przepisów ustawy o VAT dotyczy również ulgi na złe długi. Przeczytaj, jakie to będą modyfikacje.

Brak zapłaty za fakturę sprzedaży nie jest miłą informacją dla dostawcy. Niestety takie przypadki są nieodłącznym elementem w prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo sprzedawca musi najczęściej zapłacić od takiej kwoty podatek VAT należny. Aby uwolnić przedsiębiorcę od tego obowiązku, ustawodawca wprowadził ulgę na złe długi w podatku VAT. Sprawdźmy, co się zmieniło w przepisach.

Ulga na złe długi VAT

Wierzytelność, czyli należność za dostawę towarów lub usług, powinna być uregulowana w terminie 90 dni od upływu terminu płatności na fakturze lub umowie. Po tym terminie wystawca faktury może skorzystać z ulgi na złe długi, a nabywca ma obowiązek dokonania pomniejszenia podatku VAT naliczonego z nieopłaconej faktury.

Zmiany w pakiecie SLIM VAT 2 od 1 października 2021 roku

Zmiana w zasadach stosowania ulgi na złe długi w VAT została podyktowana wyrokiem TSUE z 15 października 2020 r. w sprawie C‑335/19. Sąd uznał, że polskie przepisy ustawy o VAT są sprzeczne z Dyrektywą unijną i w następstwie tego wprowadzono następujące zmiany:

Obszary zmiany
Przed zmianą
Po zmianie od 1 października 2021 roku
Stan prawny wierzyciela i dłużnika
Wierzyciel, jak i dłużnik musieli być czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami VAT, niebędący w postępowaniu restrukturyzacyjny, upadłościowym lub w trakcie likwidacji
Uchylono ten przepis
Status wierzyciela i dłużnika na dzień poprzedzający dzień złożenia JPK_V7, w której dokonuje się korekty
Wierzyciel, jak i dłużnik musieli być czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami VAT
Tylko wierzyciel musi być czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT
Termin na dokonanie korekty
Od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona
Od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona
Sprzedaż na rzecz podmiotu innego niż podatnik – mowa o konsumencie
Brak
Wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi po warunkiem, że uprawdopodobni istnienie długu i zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
1. Wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego lub
2. Wierzytelność została wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym, lub
3. Wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów.

Podsumowanie

Wprowadzone zmiany pozwolą na skorzystanie z ulgi na złe długi większej liczbie wierzycieli, m.in. z powodu, że:

  1. W poprzednim stanie prawnym dłużnik musiał być zarejestrowanym podatnikiem VAT, a często ten warunek po 90 dniach nie był już spełniony.
  2. Wydłużenie terminu z 2 do 3 lat pozwoli na rozliczenie większej ilości spraw.
  3. Objęcie ulgą również sektora konsumentów po spełnieniu wskazanych warunków poszerzy krąg dłużników, za których nie trzeba będzie zapłacić podatku VAT należnego.

Pamiętajmy, że ulga na złe długi w VAT jest przywilejem dla wierzyciela, ale obowiązkiem dla dłużnika.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość