Ulga rehabilitacyjna – data ustalenia stopnia niepełnosprawności

ulga rehabilitacyjna - wydatki nielimitowane

Dokonujesz odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub posiadające na swoim utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Istnieje określony katalog odliczeń jakich można dokonać w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Każdy rodzaj ulgi to przywilej, z którego nie zawsze i nie wszyscy mogą skorzystać.

Jakie warunki musi spełniać osoba niepełnosprawna?

Zgodnie z przepisami, aby osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej musi posiadać:

  • orzeczenie o posiadaniu jednego z trzech stopni niepełnosprawności, lub
  • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, lub
  • orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
  • orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Od 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest pomoc skierowana do osób niepełnosprawnych w różnych obszarach życia. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Decyduje data ustalenia niepełnosprawności

Warunkiem skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub decyzji o przyznaniu renty. Rodzi się pytanie jak postąpić w sytuacji, gdy jeszcze przed otrzymaniem decyzji podatnik poczynił wydatki na zakup leków, sprzętu rehabilitacyjnego czy był na turnusie rehabilitacyjnym?

Otóż w takiej sytuacji można mówić o dwóch przypadkach:

  1. W wydanym orzeczeniu/decyzji o stopniu niepełnosprawności wskazano, że stopień niepełnosprawności datowany jest wcześniej niż data wydania orzeczenia.
  2. W wydanym orzeczeniu/decyzji o stopniu niepełnosprawności nie zamieszczono takiej informacji.

Co do zasady w pierwszym przypadku można dokonać odliczeń za okres, o którym jest mowa w orzeczeniu nawet sprzed daty jego wydania. Natomiast w drugiej sytuacji wydatki ponoszone w ramach ulgi rehabilitacyjnej powinny być ponoszone dopiero po dniu wydania orzeczenia.

Jak można przeczytać w interpretacjach indywidualnych czy wyrokach sądowych stopień niepełnosprawności musi być ustalony na dzień poniesienia wydatku. Nie zawsze będzie to dzień wydania orzeczenia, może być to data istnienia niepełnosprawności, ale taka informacja musi być zawarta w orzeczeniu.

Ulgi i odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2019 rok – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość