Ulga termomodernizacyjna 2022 – co z niewykorzystaną kwotą ulgi?

ulga termomodernizacyjna 2022

Nie wykorzystałeś pełnej kwoty ulgi termomodernizacyjnej? Sprawdź co zrobić w takiej sytuacji.

Przedsiębiorcy, podobnie jak pozostałe osoby, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Szczegółowe informacje na temat ulgi zostały zapisane w ustawie, w objaśnieniach podatkowych, ale również w broszurach informacyjnych Ministerstwa Finansów i na stronach rządowych. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się odpowiedzią na pytanie, jak postąpić z niewykorzystaną kwotą ulgi termomodernizacyjnej.

Jaka jest wysokość ulgi termomodernizacyjnej w 2022 roku?

Jeżeli przedsiębiorca chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, to przede wszystkim musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, która nie może posiadać statusu w budowie. Katalog materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które mogą być rozliczone w ramach ulgi został określony w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53.000 zł. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi być zakończone w ciągu 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

  ulga termomodernizacyjna 2022  
Przykład 1

Pani Halina jest właścicielką domu jednorodzinnego i postanowiła skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Pierwszy wydatek poniosła w maju 2021 roku, przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie ukończone w lipcu 2023 roku. Czy pani Halina skorzysta z ulgi? W tym przypadku można skorzystać z ulgi jeżeli całość inwestycji zostanie zakończona do 31 grudnia 2024 roku, a więc jak najbardziej pani Halinie przysługuje prawo do odliczenia ulgi.

Co z niewykorzystaną ulgą termomodernizacyjną?

Odliczenia dokonuje się w składanym zeznaniu rocznym pomniejszając dochód do opodatkowania. W sytuacji, gdy kwota dochodu będzie niewystarczająca do odliczenia całej kwoty ulgi, to można ją odliczyć w kolejnych latach podatkowych.

Nieodliczona kwota ulgi może podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesione pierwszy wydatek.
Przykład 2

Pan Adam w 2020 roku dokonał modernizacji domu na kwotę 50.000 zł. Dochody pana Michała za 2020 rok wyniosły 10.000 zł. Odliczenia ulgi w zeznaniu rocznym za 2020 rok składanym w 2021 roku można więc dokonać jedynie do wysokości osiągniętych dochodów, a więc do kwoty 10.000 zł. Niewykorzystana kwota ulgi w wysokości 40.000 zł będzie mogła być odliczona od dochodów za lata 2021-2025.

Przykład 3

Pani Krystyna w 2021 roku poniosła wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne w kwocie 53.000 zł, a jej dochody w zeznaniu rocznym za 2021 rok wyniosły 80.000 zł. Pani Krystyna chciałaby jednak odliczyć część ulgi w kwocie 30.000 zł w kolejnym roku podatkowym, a więc za 2022 rok. Czy jest możliwe dzielenie ulgi termomodernizacyjnej, jeżeli dochody są wystarczające?

Otóż w takim przypadku nie ma możliwości żeby ulga była rozliczana przez 2 lata podatkowe, ponieważ zgodnie z przepisami w ten sposób mogą być odliczane jedynie takie wydatki, które nie znalazły pokrycia w dochodzie. Takie podejście potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 17 czerwca 2020 roku nr 0115-KDIT3.4011.199.2020.4.AWO uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe, ponieważ jego dochody pozwalały na odliczenie całej ulgi w jednym roku podatkowym.

Przykład 4

Pan Jakub rozpoczął przedsięwzięcie termomodernizacyjne w 2020 roku. Poniósł wydatki na ten cel w wysokości 49.000 zł, które zostały udokumentowane fakturami wystawionymi przez czynnego podatnika VAT. Ulga została odliczona od dochodu w zeznaniu składanym za 2020 rok. Pan Jakub się zastanawia, czy pozostałe 4.000 zł ulgi (53.000-49.000) może odliczyć w 2021 roku, jeśli otrzyma fakturę wystawioną przez podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT. W tym przypadku odpowiedź jest negatywna, ponieważ jak wynika z przepisów podstawą do odliczenia ulgi jest faktura wystawiona przez czynnego podatnika VAT.

Przykład 5

Pan Marek otrzymał fakturę za zakup usługi termomodernizacyjnej na kwotę 70.000 zł. Na dokumencie widnieje jego imię i nazwisko. Ulga jest rozliczana na budynek mieszkalny, który jest wspólnością majątkową małżeńską. Rodzi się pytanie, czy kwota 17.000 zł (70.000-53.000) może być rozliczona przez żonę pana Marka? Tak. Przeczytaj więcej w tekście: Czy z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać mąż jeżeli faktura jest wystawiona na żonę?

Przykład 6

Małżonkowie otrzymali fakturę na kwotę 80.000 zł na przedsięwzięcie termomodernizacyjne wystawioną na dane obojga małżonków, dom stanowi wspólność majątkową małżeńską. W takim przypadku każdy z małżonków skorzysta z prawa do odliczenia ulgi w wysokości 50% poniesionych wydatków, a więc po 40.000 zł.

Przykład 7

Pani Ania realizowała przedsięwzięcie termomodernizacyjne w latach 2019-2021, suma poniesionych wydatków wyniosła 51.000 zł, a więc pozostała niewykorzystana kwota ulgi 2000 zł (53.000-51.000). Pani Ania zastanawia się, czy może odliczyć 2.000 zł w rozliczeniu za rok 2021, ponieważ mijają 3 lata przysługujące na rozliczenie. Niestety nie można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej pozostałej kwoty 2.000 zł, jeżeli nie została ona udokumentowana fakturą wystawioną przez czynnego podatnika VAT.

Podsumowanie

Niewykorzystana kwota ulgi z powodu zbyt niskich dochodów może być rozliczona w kolejnych 6 latach podatkowych. Ważne jest, aby wydatki były udokumentowane fakturą wystawioną przez czynnego podatnika VAT. Każdemu z małżonków przysługuje ulga w wysokości 53.000 zł. Jeżeli każdy będzie chciał skorzystać z rozliczenia

  • ulgi, to musi pamiętać o podstawowych zasadach:
  • musi być współwłaścicielem nieruchomości,
  • posiadać fakturę, na której znajdą się jego dane.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jaka jest wysokość ulgi termomodernizacyjnej w 2022 roku?

    Kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53.000 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość