Blog ifirma.pl

Ulga termomodernizacyjna a faktura zaliczkowa

|
|
3 minut czytania
Właściciel budynku ma prawo odliczyć w rocznym PIT wydatki poniesione na termomodernizację. Czy może ją odliczyć na podstawie faktury zaliczkowej?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Prawo do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej w rocznym PIT przysługuje właścicielom/współwłaścicielom domów jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), którzy ponieśli wydatki na tzw. przedsięwzięcie termomodernizacyjne.

Katalog wydatków, które podlegają odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej zawiera Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć, jeśli przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat od dnia poniesienia pierwszego wydatku.

Dokumentacja prawa do ulgi

Podstawą do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej jest faktura wystawiona przez vatowca (czynnego podatnika VAT).

Wydatki poniesione na termomodernizację odlicza się w zeznaniu PIT składanym za rok, w którym te wydatki zostały poniesione.

Od 1.01.2022, na podstawie art. 26h ust.1 pkt 4 ustawy o PIT, za datę poniesienia wydatku(w ramach ulgi termomodernizacyjnej) uważa się dzień wystawienia faktury.

Przypomnijmy, że wcześniej za datę poniesienia wydatku, objaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie ulgi termomodernizacyjnej wskazywały datę sprzedaży.

Czy faktura zaliczkową uprawnia do ulgi termomodernizacyjnej?

Zgodnie z obecnymi wyjaśnieniami Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), wystawiona faktura zaliczkowa nie stanowi podstawy do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej, jeśli będzie do niej wystawiona faktura końcowa/rozliczeniowa.

Przykład 1.

Pani Anna w listopadzie 2022 wpłaciła zaliczkę w kwocie 3 000 zł na montaż klimatyzacji z pompą ciepła oraz otrzymała fakturę zaliczkową. W styczniu 2023 praca została zakończona i pani Anna otrzymała fakturę końcową na 10 000 zł. Kiedy pani Anna może odliczyć ulgę?

Pani Anna może odliczyć ulgę termomodernizacyjną dopiero w zeznaniu za rok 2023 (składanym w 2024) w całej kwocie, tj. uwzględniając także zapłaconą zaliczkę w 2022 r. A zatem odliczeniu w PIT za 2023 podlega suma kwot: wpłaconych tytułem zaliczki w 2022 r. i tytułem końcowego uregulowania należności w 2023 r.

Faktura zaliczkowa na 100% wartości zamówienia a odliczenie termomodernizacji

Jeśli faktura zaliczkowa pokrywa 100% wartości zamówienia, nie ma obowiązku wystawiania faktury końcowej.

KIS odpowiada, że w takim przypadku, czyli jeśli podatnik dysponuje jedynie fakturą zaliczkową wystawioną w danym roku i nie ma obowiązku wystawienia faktury końcowej, to wydatki uprawniające do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej zostały poniesione w dacie wystawienia faktury zaliczkowej. Zatem podatnik może skorzystać z odliczenia w zeznaniu PIT za rok, w którym wystawiono fakturę zaliczkową.

Przykład 2.

Pan Szymon w listopadzie 2022 wpłacił zaliczkę w kwocie 15 000 zł na montaż kolektorów słonecznych. Kwota wpłaconej zaliczki odpowiadała całej kwocie zamówienia. W styczniu 2024 praca została zakończona, ale pan Szymon nie otrzymał faktury końcowej (ponieważ sprzedający nie miał takiego obowiązku). Kiedy pan Szymon może odliczyć wydatki z tytułu ulgi termomodernizacyjnej?

Sugerując się odpowiedzią KIS, pan Szymon może odliczyć wydatki poniesione na ulgę termomodernizacyjną w zeznaniu PIT za rok 2022.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie