Czy wiesz, że w ściśle określonych okolicznością zastosowanie się do interpretacji, która została zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie podatnika z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji?
Powyższe wynika z samej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., a w szczególności przepisu art. 14m Ordynacji podatkowej. Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
Co do zasady po stronie podatnika istnieje obowiązek zapłaty podatki. Ustawodawca w przepisie art. 14 l Ordynacji podatkowej wskazał, że W przypadku gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce przed opublikowaniem interpretacji ogólnej lub przed doręczeniem interpretacji indywidualnej, zastosowanie się do tej interpretacji nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.
Z powyższej regulacji wprost wynika, że w przypadku, gdy zdarzenie odpowiada stanowi faktycznego opisanego we wniosku o interpretację i w samej interpretacji, ale wnioskodawca swoimi działaniami wywołał skutki podatkowe przed opublikowaniem interpretacji, to podatnik nie jest zwolniony z zapłaty podatku. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w orzecznictwie:
Wiesz, że wniosek o wydanie interpretacji podatkowej możesz złożyć przez ePUAP ? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, to przejdź tutaj.
Zgodnie z przepisem art. 14m §1 Ordynacji podatkowej zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:
Powyższe zwolnienie obejmuje, zgodnie z §2 analizowanego przepisu, następujące sytuacje, tj.:
Tym samym zasadniczym warunkiem zastosowania wobec podatnika zwolnienia kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek, tj.:
W literaturze przedmiotu wskazuje się, że Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku obowiązuje w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji. W tym zakresie nie mogą również być naliczane odsetki za zwłokę, wszczynane postępowanie podatkowe, kontrolne oraz karnoskarbowe [tak K. Teszner [w:] Ordynacja podatkowa. Tom I. Zobowiązania podatkowe. Art. 1-119zzk. Komentarz aktualizowany, red. L. Etel, LEX/el. 2023, art. 14(m)].
Z kolei w orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym:
Zwolnienie z obowiązku zapłaty może nastąpić wyłącznie w takim zakresie, w jakim zdarzenie będące przedmiotem interpretacji kształtuje powstanie obowiązku i zobowiązania podatkowego. Tym samym zastosowanie zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku może wystąpić w przypadku m.in. poprzez doręczenie organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu uchylającego zastosowaną interpretację. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że art. 14m § 3 o.p. nie daje legitymacji do żądania wszczęcia postępowania podatkowego. Dopiero w prowadzonym postępowaniu podatkowym przysługuje prawo złożenia wniosku o określenie wysokości podatku objętego zwolnieniem na podstawie art. 14m § 1 o.p. [por. wyrok z dnia 3 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 1178/10].
W przepisie art. 14m Ordynacji podatkowy:
Tym samym dopiero na wniosek wystosowany przez samego podatnika, który zastosował się do interpretacji, organ podatkowy w drodze decyzji ustalającej lub określającej zobowiązanie podatkowe określa również wysokość podatku ,a w razie uiszczenia podatku objętego tym zwolnieniem, to określa wysokość nadpłaty.
Warto również zapamiętać, że legitymację do wniesienia wniosku będzie również miał przykładowo następca prawny osoby prawnej. Jeśli przejmowana spółka zastosowała się do udzielonej przez ministra finansów interpretacji podatkowej, to podmiot przejmujący tę spółkę ma również prawo do skorzystania z funkcji ochronnej tej interpretacji. W takim przypadku można mówić o sukcesji podatkowej przy indywidualnych interpretacjach [tak wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2046/10].
Przepisy określone przez ustawodawcę w art. 14m Ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio w przypadku:
Tym samym przepis art. 14n Ordynacji podatkowej obejmuje ochroną prawną określone w tejże regulacji podmioty, które zastosowały się do interpretacji indywidualnej w sytuacjach wskazanych m.in. w art. 14m Ordynacji podatkowej, o czym była mowa we wcześniejszym punkcie. W literaturze wyjaśniono, że skutki ochronne prawa obejmują podmioty, które dopiero zostaną przez wnioskodawców utworzone i zastosują się do wydanej interpretacji, jako że dotyczy ona zakresu działalności tych nowych podmiotów, tj.:
Dodatkowo m.in. przepis art. 14m Ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio w przypadku:
Niewątpliwie zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku następuje w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji pod warunkiem łącznego wystąpienia przesłanek z przepisu art. 14m §1 Ordynacji podatkowej. Jednakże legitymacja do wystąpienia z wnioskiem o udzielenie zwolnienia przypisana jest wyłącznie dla zainteresowanego podatnika. Po złożeniu takiego wniosku organ podatkowy wydaje decyzję ustalającą lub określającą wysokość zobowiązania podatkowego oraz jednocześnie określa wysokość zwolnienia, a w przypadku uiszczenia podatku objętego zwolnieniem określa wysokość powstałej nadpłaty.
Czy wiesz jak złożyć i napisać wniosek o interpretację podatkową? W tym artykule dowiesz się jak wnieść taki wniosek, ile wynosi opłata za jej wydanie oraz jakie są formalności związane z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!