Blog ifirma.pl

Umorzenie tarczy finansowej z PFR a koszty i przychody firmy

|
|
2 minut czytania
Otrzymałeś dofinansowanie z PFR? Sprawdź, w jaki sposób należy je rozliczyć w podatku dochodowym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W 2020 roku duża ilość firm otrzymała wsparcie w ramach Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Subwencja finansowa miała oczywiście związek ze skutkami gospodarczymi spowodowanymi pandemią COVID-19. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do umorzenia tarczy finansowej z PFR w kontekście podatku dochodowego.

Jak jest traktowana subwencja finansowa w podatku dochodowym?

Z przepisów ustawy o PIT wynika, że subwencja finansowa, tak samo jak finansowanie preferencyjne z PFR są traktowane jak pożyczka, która z założenia podlega zwrotowi. W związku z powyższym pożyczka w momencie otrzymania nie stanowi przychodu, który powinien być opodatkowany. Jednocześnie spłata pożyczki nie będzie stanowiła dla przedsiębiorcy kosztów uzyskania przychodów.

Problem rodzi się dopiero w momencie, kiedy dochodzi do umorzenia otrzymanego dofinansowania.

Umorzenie tarczy finansowej z PFR w rozporządzeniu

Z ustawy o podatku dochodowym wynika, że takie wsparcie otrzymane przez przedsiębiorców, które zostanie umorzone, będzie stanowiło przychód w PIT, od którego należy zapłacić podatek dochodowy. Z uwagi na sytuację pandemiczną, która przyniosła wymierne straty dla wielu przedsiębiorców, zapłata podatku dochodowego stanowiłaby jeszcze dodatkowe obciążenie finansowe dla firm.

W związku z powyższym kierując się m.in. ważnym interesem przedsiębiorców, zostało wydane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów/przychodów z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Adresatami rozporządzenia są przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0 PFR.

Umorzenie tarczy finansowej z PFR a przychody i koszty w firmie

W rozporządzeniu z dnia 16 lipca 2021 r. zostało napisane wprost, że zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników podatku PIT z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez PFR.

W praktyce oznacza to, że kwoty umorzonego dofinansowania, które pojawią się na decyzjach otrzymanych z PFR, nie znajdą się w podstawie opodatkowania PIT, czy zryczałtowanego podatku dochodowego.

Jednocześnie zakupy dokonane z otrzymanych środków finansowych w ramach wsparcia PFR mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, na warunkach i zasadach ogólnych wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 25 sierpnia 2021 o 18:36
   AsiaS

   W takim razie, czy wprowadzać w ogóle umorzenie w dokumenty księgowe? jeśli i tak to nie jest opodatkowane? a pieniądze już zostały zwydatkowane?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie