Blog

Umowa o pracę a prawa autorskie 50% KUP – kiedy możemy stosować?

W ramach nawiązanej umowy o pracę zatrudnieni często wykonują zadania, które znajdują się w katalogu praw autorskich. Pracodawcy nie zawsze mogą stać się od razu właścicielami takich praw, ale często nie zdają sobie z tego sprawy. W każdym przypadku użycie odpowiednich zapisów w umowie o pracę uchroni nas w przyszłości przed problemami z przywłaszczeniem praw.

Autorskie prawa majątkowe

Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzanie nim na wszystkich polach eksploatacji oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Taki zapis znajduje się w ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Prawa majątkowe są zbywalne, mogą przejść na inne osoby poprzez dziedziczenie lub na podstawie umowy. Są ograniczone w czasie, wygasają po upływie siedemdziesięciu lat. Bez zgody twórcy można korzystać z utworu, który jest już rozpowszechniony, ale jedynie do użytku osobistego.

Umowa o pracę a przeniesienie praw autorskich na pracodawcę

Pracodawcom bardzo często wydaje się, że zawarcie umowy o pracę daje im możliwość rozporządzania prawem autorskim jak właściciel z automatu.

Dlatego tak istotne jest właściwe sformułowanie zawieranej umowy o pracę.

▲ wróć na początek

50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o pracę

Stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów jest przywilejem, który daje określone korzyści finansowe. Dlatego tak ważne jest właściwe udokumentowanie prawidłowości ich pobrania. Pracownik etatowy, który wytwarza prawa autorskie ma prawo skorzystać w tej części z 50% kosztów. Bardzo istotne jest ewidencjonowanie czasu pracy przeznaczonego na działalność wytwórczą. Wówczas powinna być również właściwie przyporządkowana część wynagrodzenia wypłacana w związku z wytworzeniem prawa majątkowego. Ta część wynagrodzenia pomniejszana jest o składki na ubezpieczenie społeczne na zasadach ogólnych i dopiero od różnicy liczone są 50% koszty. Stosowana jest również praktyka procentowego określania w umowie o pracę jaka część wynagrodzenia dotyczy praw autorskich.

Limity i wykluczenia dla 50% kosztów

Dotyczy wszystkich przychodów, a więc w sytuacji gdy twórca jest zatrudniony u różnych pracodawców musi monitorować, żeby nie przekroczyć wspomnianej kwoty. Zarówno pracownik jak i pracodawca musi pamiętać, że do limitu podwyższonych kosztów wlicza się wszystkie rodzaje umów: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło.

Płatnik powinien otrzymać pisemne oświadczenie o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów (art. 41 ust. 11 ustawy o PIT). Oświadczenie składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Sprawdź jak zawierać umowy cywilnoprawne na prawa autorskie.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu