Umowy cywilnoprawne a prawa autorskie 50% koszty uzyskania przychodów – kiedy możemy stosować?

Podpisałeś umowę zlecenie, a może umowę o dzieło na wytworzenie autorskiego projektu. Nie wiesz czy przysługują ci 50% koszty uzyskania przychodów? Sprawdź czy spełniasz warunki do ich stosowania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularną formą nawiązywania współpracy na rynku pracy. Są mniej zobowiązujące dla pracodawcy, a z drugiej strony zleceniobiorcy mogą zawierać kilka umów zlecenie czy też umów o dzieło bez konsekwencji. Taka forma generuje również mniejsze obciążenia podatkowe dla otrzymującego zlecenie. Typowe umowy cywilnoprawne to umowa zlecenie i umowa o dzieło. Wytworzenie prawa własności intelektualnej może odbyć się w wyniku zawarcia dowolnej umowy.

Umowy cywilnoprawne a prawa autorskie

Ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych nie narzuca rodzaju umowy na podstawie, której mają być wytwarzane prawa własności intelektualnej. Chodzi o różnego rodzaju działalność wytwórczą, potocznie nazywaną też artystyczną, w wyniku której powstanie utwór, do którego prawa ma jego autor. Do tego zagadnienia odniósł się nawet Sąd Najwyższy w wyroku II UK 262/17, który stwierdził, że utwór może powstać w wykonywaniu stosunku pracy lub umowy o świadczenie usług. Nie ma przeciwwskazań do zawierania umowy zlecenie czy umowy o dzieło.

Umowy cywilnoprawne a 50% koszty uzyskania przychodów

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w części odnoszącej się do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów nie narzuca charakteru umowy na podstawie, której mogą powstawać utwory z prawami autorskimi.

Oczywiście jeżeli spełnia ona pozostałe wymagania wynikające z przepisów ustawy o PIT, w szczególności gdy:

  • nastąpi odpłatne przeniesienie prawa autorskiego,
  • odpłatne przeniesienie prawa autorskiego na podstawie umowy licencyjnej w pierwszym roku trwania licencji,
  • wytworzenie prawa autorskiego za wynagrodzeniem.
▲ wróć na początek

Jakie zapisy powinna zawierać umowa cywilnoprawna?

Zapisy zawarte w umowie powinny zabezpieczać interesy obu stron, zarówno Wykonawcy jak i Zamawiającego. Umowa powinna precyzować dokładnie co jest przedmiotem prawa autorskiego, termin jego realizacji, moment przejścia praw autorskich na Zamawiającego. Z reguły jest to termin przekazania utworu. Ważnym elementem jest określenie przysługującego wynagrodzenia i terminów jego wypłaty.

Podsumowanie

Dla wszystkich umów: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło przysługuje jeden limit kosztów w kwocie 85.528 zł na cały rok podatkowy. Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% są bardzo korzystne dla autorów. Dlatego tak ważne jest właściwe skonstruowanie umowy, w której powinny się znaleźć przychody z tytułów działalności wymienionych w ustawie o PIT (art. 22 ust. 9b) – katalog zamknięty. Korzystanie z 50% kosztów często podlega sprawdzeniu przez urząd skarbowy jak również ZUS stąd zalecana jest daleko idąca skrupulatność i dokładność, aby nie narazić się na niepotrzebne konsekwencje finansowe. Fiskus kwestionuje podwyższone koszty, natomiast ZUS zasadność zawarcia umowy o dzieło i bada czy nie nosi ona znamion umowy zlecenia.

Sprawdź kiedy stosujemy limity dla praw autorskich.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce