Umowy cywilnoprawne a prawa autorskie 50% koszty uzyskania przychodów – kiedy możemy stosować?

50% KUP dla umów cywilnoprawnych

Podpisałeś umowę zlecenie, a może umowę o dzieło na wytworzenie autorskiego projektu. Nie wiesz czy przysługują ci 50% koszty uzyskania przychodów? Sprawdź czy spełniasz warunki do ich stosowania.

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularną formą nawiązywania współpracy na rynku pracy. Są mniej zobowiązujące dla pracodawcy, a z drugiej strony zleceniobiorcy mogą zawierać kilka umów zlecenie czy też umów o dzieło bez konsekwencji. Taka forma generuje również mniejsze obciążenia podatkowe dla otrzymującego zlecenie. Typowe umowy cywilnoprawne to umowa zlecenie i umowa o dzieło. Wytworzenie prawa własności intelektualnej może odbyć się w wyniku zawarcia dowolnej umowy.

Umowy cywilnoprawne a prawa autorskie

Ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych nie narzuca rodzaju umowy na podstawie, której mają być wytwarzane prawa własności intelektualnej. Chodzi o różnego rodzaju działalność wytwórczą, potocznie nazywaną też artystyczną, w wyniku której powstanie utwór, do którego prawa ma jego autor. Do tego zagadnienia odniósł się nawet Sąd Najwyższy w wyroku II UK 262/17, który stwierdził, że utwór może powstać w wykonywaniu stosunku pracy lub umowy o świadczenie usług. Nie ma przeciwwskazań do zawierania umowy zlecenie czy umowy o dzieło.

Umowy cywilnoprawne a 50% koszty uzyskania przychodów

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w części odnoszącej się do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów nie narzuca charakteru umowy na podstawie, której mogą powstawać utwory z prawami autorskimi.

Oczywiście jeżeli spełnia ona pozostałe wymagania wynikające z przepisów ustawy o PIT, w szczególności gdy:

  • nastąpi odpłatne przeniesienie prawa autorskiego,
  • odpłatne przeniesienie prawa autorskiego na podstawie umowy licencyjnej w pierwszym roku trwania licencji,
  • wytworzenie prawa autorskiego za wynagrodzeniem.
▲ wróć na początek

Jakie zapisy powinna zawierać umowa cywilnoprawna?

Zapisy zawarte w umowie powinny zabezpieczać interesy obu stron, zarówno Wykonawcy jak i Zamawiającego. Umowa powinna precyzować dokładnie co jest przedmiotem prawa autorskiego, termin jego realizacji, moment przejścia praw autorskich na Zamawiającego. Z reguły jest to termin przekazania utworu. Ważnym elementem jest określenie przysługującego wynagrodzenia i terminów jego wypłaty.

Podsumowanie

Dla wszystkich umów: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło przysługuje jeden limit kosztów w kwocie 85.528 zł na cały rok podatkowy. Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% są bardzo korzystne dla autorów. Dlatego tak ważne jest właściwe skonstruowanie umowy, w której powinny się znaleźć przychody z tytułów działalności wymienionych w ustawie o PIT (art. 22 ust. 9b) – katalog zamknięty. Korzystanie z 50% kosztów często podlega sprawdzeniu przez urząd skarbowy jak również ZUS stąd zalecana jest daleko idąca skrupulatność i dokładność, aby nie narazić się na niepotrzebne konsekwencje finansowe. Fiskus kwestionuje podwyższone koszty, natomiast ZUS zasadność zawarcia umowy o dzieło i bada czy nie nosi ona znamion umowy zlecenia.

Sprawdź kiedy stosujemy limity dla praw autorskich.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość