Blog ifirma.pl

Umowy z obywatelami Ukrainy – w jakim języku należy je zawierać?

|
|
2 minut czytania
Zatrudniasz pracowników z Ukrainy? Sprawdź, w jakim języku powinny być zawarte umowy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od dłuższego czasu na terytorium naszego kraju przebywa wiele osób z Ukrainy, które chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował lawinowy napływ uchodźców, a więc tym samym zwiększyła się ilość osób zainteresowanych pracą w Polsce. Pracodawcy zastanawiają się między innym, w jakim języku zawierać umowy z obywatelami Ukrainy i o tym będziemy pisać w dzisiejszej publikacji.

Umowy zawierane z cudzoziemcami

Bez względu na charakter prac wykonywanych przez cudzoziemców pracodawca ma obowiązek zawrzeć z nimi umowę, o czym szczegółowo mówią przepisy. Najczęściej zawierane są umowy o pracę i umowy zlecenie. Każda z tych umów powinna być zawarta na piśmie. Dodatkowo przedsiębiorca przed zawarciem umowy powinien się upewnić, czy cudzoziemiec posiada odpowiedni dokument, który pozwala na podejmowanie pracy na terytorium Polski. To tylko niektóre obowiązki związane z zatrudnieniem cudzoziemca.

W jakim języku zawierać umowy z obywatelami Ukrainy?

Przy zatrudnianiu cudzoziemców nie ma podziałów na obywateli Ukrainy i pozostałych cudzoziemców. Zasady zatrudniania cudzoziemców są takie same dla wszystkich. W związku z tym umowa powinna być sporządzona i przetłumaczona na język najbardziej zrozumiały dla cudzoziemca. Jeżeli zatrudniany obywatel Ukrainy dobrze zna język polski, to nie ma przeszkód, żeby zawrzeć z nim umowę po polsku. W takim przypadku osoba zatrudniana może na umowie złożyć dodatkowe oświadczenie, że język umowy jest dla niej zrozumiały. Natomiast jeżeli znajomość polskiego nie byłaby wystarczająca, to najlepiej byłoby gdyby taka umowa była sporządzona w języku polskim i ukraińskim, czyli tzw. umowa dwujęzyczna.

W związku z trwającym konfliktem na Ukrainie wiele procedur związanych z zatrudnianiem obywateli Ukrainy zostało znacznie uproszczonych. Istnieje więc możliwość szybkiego pozyskania nowych pracowników.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie