Umowy z obywatelami Ukrainy – w jakim języku należy je zawierać?

Umowy z obywatelami Ukrainy

Zatrudniasz pracowników z Ukrainy? Sprawdź, w jakim języku powinny być zawarte umowy.

Od dłuższego czasu na terytorium naszego kraju przebywa wiele osób z Ukrainy, które chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował lawinowy napływ uchodźców, a więc tym samym zwiększyła się ilość osób zainteresowanych pracą w Polsce. Pracodawcy zastanawiają się między innym, w jakim języku zawierać umowy z obywatelami Ukrainy i o tym będziemy pisać w dzisiejszej publikacji.

Umowy zawierane z cudzoziemcami

Bez względu na charakter prac wykonywanych przez cudzoziemców pracodawca ma obowiązek zawrzeć z nimi umowę, o czym szczegółowo mówią przepisy. Najczęściej zawierane są umowy o pracę i umowy zlecenie. Każda z tych umów powinna być zawarta na piśmie. Dodatkowo przedsiębiorca przed zawarciem umowy powinien się upewnić, czy cudzoziemiec posiada odpowiedni dokument, który pozwala na podejmowanie pracy na terytorium Polski. To tylko niektóre obowiązki związane z zatrudnieniem cudzoziemca.

W jakim języku zawierać umowy z obywatelami Ukrainy?

Przy zatrudnianiu cudzoziemców nie ma podziałów na obywateli Ukrainy i pozostałych cudzoziemców. Zasady zatrudniania cudzoziemców są takie same dla wszystkich. W związku z tym umowa powinna być sporządzona i przetłumaczona na język najbardziej zrozumiały dla cudzoziemca. Jeżeli zatrudniany obywatel Ukrainy dobrze zna język polski, to nie ma przeszkód, żeby zawrzeć z nim umowę po polsku. W takim przypadku osoba zatrudniana może na umowie złożyć dodatkowe oświadczenie, że język umowy jest dla niej zrozumiały. Natomiast jeżeli znajomość polskiego nie byłaby wystarczająca, to najlepiej byłoby gdyby taka umowa była sporządzona w języku polskim i ukraińskim, czyli tzw. umowa dwujęzyczna.

W związku z trwającym konfliktem na Ukrainie wiele procedur związanych z zatrudnianiem obywateli Ukrainy zostało znacznie uproszczonych. Istnieje więc możliwość szybkiego pozyskania nowych pracowników.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość