Blog ifirma.pl

Umowy zlecenia i o dzieło oskładkowane od 2024

|
|
3 minut czytania
Jesteś zatrudniony na umowy cywilnoprawne i nie płacisz składek ZUS? Już niedługo to się może zmienić, przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Na temat oskładkowania wszystkich umów zlecenie rozmawia się już od dłuższego czasu. Dodatkowo Komisja Europejska naciska na wprowadzenie tych zmian, jest to jeden z warunków niezbędnych do otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W dzisiejszej publikacji napiszemy o jakich zmianach jest mowa w kontekście opłacania składek ZUS od umowy-zlecenie i od umowy o dzieło począwszy od 2024 roku.

Składki ZUS 2024 – najważniejsze informacje w formie video:

 

Składki ZUS od umowy zlecenie – aktualnie

W obecnym kształcie przepisy są tak skonstruowane, że nie od wszystkich umów-zlecenie należy opłacać składki ZUS. Często mówi się i pisze o tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że nie zawsze i nie każdy zapłaci składki społeczne od każdej umowy-zlecenie, pisaliśmy na ten temat na łamach naszych publikacji, zachęcamy do przeczytania.

Umowa-zlecenie z emerytem – składki ZUS – link
Umowa-zlecenie a działalność nierejestrowana – link
Umowa-zlecenie a działalność gospodarcza – link
Zatrudnienie ucznia lub studenta na umowę-zlecenie – link
Zatrudnienie nieletnich pracowników na umowę-zlecenie – link

Składki ZUS od umowy o dzieło

Jeżeli natomiast chodzi o umowę o dzieło, to na dzień dzisiejszy w ogóle nie podlega pod składki społeczne ani pod składkę zdrowotną. Od umowy o dzieło opłacana jest jedynie zaliczka na podatek dochodowy.

Przed zawarciem jakiejkolwiek umowy cywilnoprawnej warto zapoznać się z publikacją, w której opisujemy różnice pomiędzy umową-zlecenie i umową o dzieło, co pozwoli uniknąć błędów o konsekwencji z tym związanych, link do artykułu znajduje się tutaj.

Umowy zlecenia i o dzieło oskładkowane od 2024

Na temat składek społecznych od każdej umowy zlecenie pisaliśmy już w 2022 roku, informując że każde zlecenie będzie w pełni oskładkowane, bez względu na ilość zawieranych umów. Temat więc nie jest nowy i cyklicznie powraca. Poprzednio mowa była na temat zmian przepisów począwszy od 2023 roku, ale jak widać się nie stało. Temat jednak znowu powraca i widoczny jest coraz większy nacisk na wprowadzenie zmian przepisów. Informacje na ten temat pojawiły się w Krajowym Planie Reform na lata 2023/2024, który trafił do konsultacji społecznych. W niektórych doniesieniach prasowych pojawia się informacja, że zmiana przepisów miałaby objąć wszystkie umowy cywilnoprawne, a więc zarówno umowy-zlecenie i umowy o dzieło. Natomiast w innych doniesieniach mowa jest tylko o umowach zlecenie, niezależnie od kwoty uzyskiwanych przychodów. Planowane zmiany są uzasadnione koniecznością uporządkowania i uszczelniania systemu ubezpieczeń społecznych. Planowany termin wejścia w życie zmienionych przepisów jest przewidywany na I kwartał 2024 r.

Umowy zlecenia i o dzieło – podsumowanie

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych znacząco wpłynęłoby na obciążenie finansowe pracodawców, którzy przecież mają również obowiązek opłacania składek ZUS w części płatnika składek. Osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne również odczułyby znacząco zmianę przepisów, ponieważ ich wynagrodzenia do wypłaty byłoby dużo niższe. To czy przepisy wejdą w życie i jaki będzie ich ostateczny kształt na razie trudno wypowiedzieć się w sposób jednoznaczny. Cały czas temat jest na etapie konsultacji i więcej szczegółów na ten temat na pewno pojawi się w pierwszym kwartale 2024 roku. Chętnie podzielimy się nowymi informacjami na ten temat na łamach naszych publikacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie