Zatrudnienie ucznia lub studenta może być korzystne zarówno dla jednej jak i dla drugiej strony. Student może otrzymać wyższą kwotę wynagrodzenia a przedsiębiorca ponosi niższe koszty. Są jednak pewne warunkami, które muszą być spełnione. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie kryteria musi spełniać uczeń lub student, aby nie musiał być zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS.
Status ucznia
Za ucznia na potrzeby ubezpieczeń społecznych uznaje się osobę, która do 31 sierpnia danego roku:
- Kontynuuje naukę w tej samej szkole,
- Ukończyła szkołę i kontynuuje naukę w szkole, która rozpoczyna rok szkolny od 1 września, ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki,
- Ukończyła szkołę i przedstawi zaświadczenie o przyjęcie na studia wyższe, wówczas status ucznia obowiązuje do 30 września.
Status studenta
Studentem jest osoba kształcąca się na:
- Studiach pierwszego stopnia,
- Drugiego stopnia,
- Na jednolitych studiach magisterskich.
Kształcenie może odbywać się w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej, na państwowej jak i prywatnej uczelni. Prawa i obowiązki studenta nabywa osoba z chwilą złożenia ślubowania (art. 83 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Statusu studenta nie posiadają osoby, które rozpoczęły kształcenie na studiach doktoranckich czy podyplomowych.
Za studenta uważana jest osoba od daty ślubowania do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Za datę ukończenia studiów uznaje się datę obrony egzaminu dyplomowego a dla studiów medycznych datę ostatniego egzaminu lub praktyki.
Warunki wyłączenia ucznia lub studenta od obowiązkowych ubezpieczeń
Aby nie podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Status ucznia lub studenta,
- Wiek do ukończenia 26 lat,
- Brak zatrudnienia na umowę o pracę u Zleceniodawcy.
Przy spełnieniu tych wszystkich warunków ucznia lub studenta nie trzeba zgłaszać ani do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego.
Terminy zgłoszenia do ubezpieczeń
Osoba zatrudniona na umowę zlecenie będzie podlegała pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od:
- Następnego dnia po skreśleniu z listy studentów,
- Daty ukończenia studiów na warunkach opisanych powyżej,
- Dnia ukończenia 26 lat.
Jeżeli będzie zatrudniona na umowę o pracę i podpisze umowę zlecenie z własnym pracodawcą będzie podlegała pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Przykłady
Przykład 1
Anna lat 23 jest studentką studiów pierwszego stopnia. W miesiącu lipcu podpisała umowę zlecenie, którą będzie kontynuowała przez okres 3 miesięcy. Anna nie musi być zgłoszona ani do ubezpieczeń społecznych, ani do ubezpieczenia zdrowotnego.
Przykład 2
Łukasz student studiów drugiego stopnia zawarł umowę zlecenie w kwietniu 2019 roku. Dnia 25 sierpnia 2019 roku ma swoje 26 urodziny. Jego Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, dobrowolne chorobowe od 25 sierpnia.
Przykład 3
Joasia lat 23 jest studentką zatrudnioną na umowę o pracę. Pracodawca zaproponował jej podpisane dodatkowo umowy zlecenie. W tej sytuacja Joasia będzie podlegała pod wszystkie ubezpieczenia jak z umowy o pracę.
Przykład 4
Magda lat 24 jest pracującą studentką. Firma zewnętrzna zaproponowała Magdzie podpisanie umowy zlecenie. W tej sytuacji podpisanie takiej umowy z obcym Zleceniodawcą zwalnia Magdę z obowiązkowych jak i dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Dzień dobry,
przeczytałam artykuł – wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Jednak mam pytanie dotyczące sytuacji, w której firma zatrudnia studenta na umowę zlecenie, ale on pracuje również na umowę o pracę u innego pracodawcy, a w ramach tej umowy jest zatrudniony na 3/4 etatu i nie osiąga przynajmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy wtedy od zlecenia nie potrącamy składek na ubezpieczenie społeczne, bo to student, czy jednak potrącamy, bo z umowy o pracę nie ma przynajmniej minimalnego?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Justyna Janowska